Soupeřka USK Charlesová: Obryně Fenerbahce s dobrým srdcem

V téhle basketbalistce se skrývá dobré srdce. Snaží se totiž zajistit, aby v případě zdravotních potíží nepřestalo tlouct ostatním sportovcům. Seznamte se s Tinou Charlesovou, jednou z nejlepších pivotek světa, ale také jednou z hlavních překážek basketbalistek USK Praha. Pokud ti budou dnes chtít postoupit ze semifinále Final Four Euroligy, musí tuhle hvězdu Fenerbahce Istanbul zastavit.
Olympijská vítězka, dvojnásobná mistryně světa, nejužitečnější basketbalistka WNBA za rok 2012. „A podle mě, nejlepší pivotka světa,“ řekne vám lídryně USK Praha Laia Palauová o americké hráčce Tině Charlesové.
Škoda jen, že tahle 193 centimetrů vysoká hráčka bude dnes stát ve Final Four Euroligy proti USK Praha. Jako jedna z hvězd Fenerbahce Istanbul, kterou bude těžké zastavit.
„Naše pivotka Kia Vaughnová si bude muset namastit svaly a my si pak nějaké sehnat,“ připustila Palauová, která se s Charlesovou setkala nejen v minulosti v Polské lize, ale také v mezinárodních zápasech Španělska s USA.
Charlesová, která v letošním ročníku Euroligy nasbírala na zápas 15,3 bodů a 7,9 doskoků je pro tureckého favorita klíčovou hráčkou.
VIDEO: Takhle válí Tina Charlesová
„Viděla jsem letošní zápasy Fenerbahce s Galatasaray, kdy třeba Galatasaray vedlo o šest a Tina udělala jen bum, bum, bum a za chvíli to sama srovnala. Je už taková, což se ale také může obrátit proti nim. Pokud ty body nedá, může být frustrovaná a spoluhráčky s ní,“ všimla si Palauová a když na to došla řeč i před Charlesovou, ta se jen usmála.
„Zápasy s Galatasaray nás totiž fakt připravily na vše. Musely jsme ze sebe vydat z obranného i útočného pohledu to nejlepší a proto myslím, že jsme skvěle připraveny. Věřím, že ve Final Four uspějeme,“ přiznala jinak jmenovkyně slavné britské zpěvačky ze sedmdesátých let.
Basketbal však nakonec není jediné, proč je tahle urostlá hráčka středem pozornosti. Zároveň totiž patří k zakladatelkám nadace pro boj se srdečními problémy u sportovců. V praxi to znamená, že se hlavně snaží o zajištění defibrilátorů na co nejvíce sportovních stadionů a hal.
„V Americe už na univerzitách zemřelo mnoho mladých sportovců kvůli srdečním problémům. Vím, jak je důležité mít tyto přístroje co nejvíce po ruce. Nyní se snažím toto přenést i do Evropy,“ řekla a přiznala, že její nadace už po světě dodala 422 defibrilátorů.
„Myslím, že je důležité mít je v halách, aby se nemuselo riskovat a čekat na převoz do nemocnice, kde už by mohlo být třeba pozdě,“ dodala Charlesová.
Zkrátka, srdce na pravém místě.