Postup na ME! Basketbalistky vyhrály ve Švýcarsku a mohou slavit

0
Dodnes slýchám, že jsem zlomil Labantovi nohu, říká Gabriel. Chovanec ho podržel
Krejčího čas je tady. Zafeiris coby zklamání sezony, potřebuje Zima ochranu?

České basketbalistky si zajistily účast na mistrovství Evropy v roce 2019. Po vítězství 88:53 ve Švýcarsku vedou kvalifikační skupinu G s pěti výhrami z pěti zápasů a o postup už nemohou přijít ani v případě středeční porážky v závěrečném duelu v Belgii. Pak by byly mezi šesti nejlepšími týmy na druhých místech.

Svěřenkyně trenéra Štefana Svitka si zahrají mezi evropskou elitou potřinácté za sebou. Chyběly jen při rozdělování Československa v roce 1993, kdy vybojované místo v kvalifikaci obsadily Slovenky.

V roce 2005 Češky šampionát vyhrály, loni v domácím prostředí skončily jedenácté. Příští rok se ME uskuteční na přelomu června a července v Srbsku a Lotyšsku.

Češky ve Švýcarsku potvrdily roli favoritek. V první čtvrtině s nimi ještě domácí hráčky držely krok, ale na začátku druhé části odstartovala Karolína Elhotová povedenou pasáž (14:2), po které Češky odskočily až na rozdíl 20 bodů a zápas kontorlovaly.

Trenér Svitek mohl rozložit zátěž na celý tým a pošetřit síly opor na zápas v Belgii, kde se bude hrát o prvenství ve skupině. První minuty v soutěžním utkání za národní tým tak zaznamenala i Sarah Beránková.

Nejlepší střelkyní byla Karolína Elhotová s 20 body. K tomu přidala čtyři doskoky, čtyři asistence i čtyři zisky a byla nejužitečnější hráčkou utkání. Její starší sestra Kateřina přidala 15 bodů, Alena Hanušová 16 a rozehrávačka Lenka Bartáková, jež dirigovala v při klíčové pasáži ve druhé čtvrtině, se blýskla 10 asistencemi.

Kvalifikace basketbalistek o mistrovství Evropy 2019:

Skupina G:
Švýcarsko - Česko 53:88 (19:23, 30:46, 43:67)

Nejvíce bodů: Simioniová 13, Giroudová 12, Ghaliová 8 - Karolína Elhotová 20, Alena Hanušová 16, Kateřina Elhotová 15. Fauly: 8:14. Trestné hody: 2/2 - 10/8. Trojky: 5:10. Doskoky: 28:43.

Německo - Belgie 58:77 (33:47)

1. Česko 5 5 0 374:259 10
2. Belgie 5 4 1 411:286 9
3. Německo 4 1 4 297:405 6
4. Švýcarsko 5 0 5 257:389 5