Květoslav Šimek
16. června 2020 • 20:00

Konec basketbalistů VŠB? Ztráta pro celý region, říká trenér Hummel

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Dvacet sedm let byl basketbalový tým VŠB Ostrava pevnou součástí první či druhé ligy. Družstvo, ve kterém působili například Jakub Šiřina (dvojnásobný MVP ligy), Lukáš Palyza, Štěpán Vrubl, Petr Bohačík, Jan Stehlík, David Panáček, Rostislav Pelikán, Kryštof Vlček nebo Ludvík Magnusek, končí. Na jeho provoz nejsou peníze. Licenci na druhou ligu klub VSK VŠB-TUO, pod který basketbalový oddíl spadá, postoupil Nové huti Ostrava.



„Hrozná škoda a ztráta pro celý region,“ říká bývalý reprezentační trenér Zdeněk Hummel, který na Vysoké škole báňské svého času učil a s klubem také úzce spolupracoval. „Pokud budou v Ostravě takhle mizet družstva z nižších soutěží, je to pro basketbal velké mínus. Tým VŠB byl ideální pro mladé kluky, kteří se tam v sedmnácti osmnácti letech rozehráli, nabrali zkušenosti. Hráli nižší soutěž se zkušenějšími borci, mohli se omlátit. To pro ně bylo daleko cennější, než sedět na lavičce v áčku.“

Tímto způsobem do mužského basketbalu nakouknul také reprezentant Jakub Šiřina z Opavy, který byl nedávno podruhé zvolený nejužitečnějším hráčem elitní soutěže. „V NH Ostrava jsem pod trenérem Rónem nedostával moc minut, tak jsem odešel do Báňské na hostování, hrála se tam první liga,“ vzpomíná Šiřina. „Dalo mi to hodně, měl jsem možnost zjistit, jaké to je hrát na mužské úrovni. V té době hrála první ligu i Opava a dodnes si vzpomínám na zápas, kdy byla Báňská narvaná k prasknutí a my nad dosud neporaženou Opavu vyhráli. Pěkné vzpomínky, i tohle mi pomohlo, že si mě Opavané vůbec všimli a pak se zrodil můj přestup do tohoto klubu. Je škoda, že VŠB  končí, mrzí mě to. Mladým tenhle klub dával hodně. Snad se to někdy restartuje.“

Basketbalový klub VŠB Ostrava býval svého času „farmou“ NH Ostrava, pendloval mezi druhou a třetí nejvyšší soutěží. V uplynulé sezoně skončil těsně druhý ve druhé lize. „Kdybychom stavěli náš tým z bývalých hráčů, kteří aktuálně hrají ligu, tak bychom jich pořád sedm osm našli,“ říká Miroslav Pacut, teď už bývalý trenér VŠB a předseda oddílu. „Dva z nich hráli na mistrovství světa (Šiřina, Palyza), nějakou stopu jsme v basketbalu zanechali. A je velká škoda to ukončit, protože teď zrovna nejsou peníze. Navíc si myslím, že jsou. Směřování vysokoškolského klubu se mi ani trochu nelíbí, ale jsem v tom sám. Vedení má jiné představy, je jich většina a samozřejmě mají právo si to rozhodnout.“

Basketbalový tým VŠB je součástí Vysokoškolského sportovního klubu VŠB-TU Ostrava, který má dvanáct oddílů. Od frisbee přes fotbal, volejbal, veslování až po horolezectví. „Basketbal patřil vždy k těm výkonnostně nejsilnějším spolu s futsalisty, kteří loni hráli nejvyšší soutěž,“ líčí Pacut. „Náklady se hradily z členských příspěvků, sem tam jsme měli nějakého sponzora, ale vždy to bylo méně, než jsme potřebovali. Klub dostává dotace a ty přerozděluje jednotlivým oddílům. V půlce sezony nám oznámili, že jsme v mínusu, že nám dají peníze na dohrání druhé ligy. O první místo jsme v ní přišli až v posledním zápase základní části, ale dostali jsme pokyn, že máme hrát oblastní přebor. To znamená zrušit A mužstvo VŠB, protože naše B mužstvo už v Severomoravské lize I. třídy je.“

Na provoz je podle Pacuta potřeba minimálně 130 tisíc korun. „Zhruba třicet tisíc vybereme na členských příspěvcích. Neplatíme trenérům, hráčům ani žádným organizátorům, všechno si děláme sami. Náklady už se snížit nedají. Je to jen doprava, rozhodčí, pár přestupů. I pokuty si platíme sami.“

Podle trenéra by přitom peníze z dotací pro klub byly. „Z dostupných zdrojů vyplývá, že dotace pro klub VŠB v roce 2019 byly zhruba 700 tisíc korun,“ popisuje. „Dvě stě tisíc se dávalo na futsal, který hrál extraligu, dvě stě tisíc na propagaci, zbývá tři sta tisíc. Hlava mi nebere, kde ty peníze jsou, když všichni hrají za své členské příspěvky. Třikrát jsem žádal, ať se doplní do zápisu, na co přesně a jak oddíly peníze využily. Kontrolní komise mi jen odpověděla, že vše bylo zkontrolováno a vše je v pořádku. Opravdu mě mrzí, že klub, který funguje od roku 1993 ve druhé nebo třetí nejvyšší soutěži, končí.“

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud