Hejkovou vyřadily kameny, fandila z hotelu. USK vyzve ve čtvrtfinále Scio

0
SESTŘIH: West Ham - Liverpool 2:2. Další ztráta „Reds“, hráli oba Češi
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly

Basketbalistky ZVVZ USK Praha zakončily základní část Evropské ligy vítězstvím na hřišti tureckého Mersinu 77:56. Skupinu B ovládly s bilancí dvanácti výher a dvou porážek. Ve čtvrtfinále narazí české mistryně na čtvrtý celek skupiny A Schio, za něž hraje česká reprezentantka Julia Reisingerová. USK začne sérii doma 21. února, o týden později se bude hrát v Itálii a případný třetí zápas ve středu 6. března v Praze.

Pražanky vedla k vítězství kapitánka Teja Oblaková, slovinská rozehrávačka nastřílela 16 bodů. Blízko double double byly Španělka Maite Cazorlaová s devíti body a 11 asistencemi a Ezi Magbegorová s 12 body a devíti doskoky. Obhájci loňského stříbra Mersinu, který měl jistotu druhého místa ve skupině, nepomohlo ani 13 bodů Elizabeth Williamsové a Virag Kissové. USK porazil tureckého soupeře i podruhé v sezoně.

Hráčky USK se musely obejít bez zraněné Veroniky Voráčkové. Na lavičce chyběla také trenérka Natália Hejková, duel místo ní vedl asistent Martin Pospíšil. „Včera se mi daly na cestu ledvinové kameny, takže jsem skončila v nemocnici. Ale musím ji pochválit. Byla výborná. Netuším, co s tím dělali, ale jakmile jsem vyšla z nemocnice, byla jsem znovuzrozená,“ řekla ČTK Hejková.

Zápas sledovala z hotelu a byla spokojená. „Hráčky dostanou pochvalu. Než vyrazily na cestu, zdůrazňovala jsem jim, ať vyšlou vzkaz do světa, že jsme připravené. Už v první půli se mi zdálo, že když omezíme naivní chyby a začneme lépe doskakovat, můžeme vyhrát o dvacet. To se ve druhé půli stalo,“ doplnila Hejková.

Čtvrtému celku loňského ročníku Euroligy se po vyrovnaném úvodu povedlo v závěru první části utéct díky čtyřem bodům Maríi Condeové do vedení 25:20. Ve druhé čtvrtině narostl náskok USK na devět bodů, Mersin ale ještě do přestávky snížil. Nejlepší střelkyní tureckého celku byla s 11 body Williamsová, v dresu USK měla osm bodů Magbegorová.

České šampionky rozhodly o triumfu v úvodu druhé půle. Po šňůře jedenácti bodů získaly vedení 53:37. Domácí se dál těžko prosazovaly v pečlivé obraně USK a jejich manko narostlo až na 21 bodů. Třetí část vyhrály Pražanky 22:10.

V závěrečné čtvrtině už basketbalistky USK drama nedovolily. Soupeře nepustily blíž než na rozdíl 15 bodů. Čtyři hráčky pražského celku nasbíraly dvojciferný počet bodů, vedle Oblakové a Magbegorové se to podařilo také Nyaře Saballyové (11) a Tereze Vyoralové (10).

„Byl to signál do play off, že tým je připravený a sehraný. A asi bude jedno, kdo nás bude čekat. V této fázi už si nevyberete. Kdo bude, ten bude,“ dodala Hejková.

O postup do Final Four se USK utká ve čtvrtfinále se Schiem, kterému může oplatit loňskou porážku v boji o třetí místo. Za italský celek nastupuje česká pivotka Reisingerová, která vloni čelila USK také ve čtvrtfinále ještě v dresu Salamanky. Čtvrtfinále si zahraje také Petra Holešínská se Zaragozou, kterou čeká Mersin.

Mersin - ZVVZ USK Praha 56:77 (20:25, 37:42, 47:64)
Nejvíce bodů:
Williamsová a Kissová po 13, Corneliusová 8 - Oblaková 16, Magbegorová 12, Saballyová 11. Fauly: 16:16. Trestné hody: 10/8 - 16/12. Trojky: 6:7. Doskoky: 30:44.

Skupina A:

Fenerbahce Istanbul - Miškovec 95:71, Valencie - Schio 87:60 (za hosty Reisingerová 1 bod), Lyon - Sepsi 94:77, Zaragoza - Lublin 96:49 (za domácí Holešínská 10 bodů, 6 doskoků, 1 asistence).

Skupina B:

Mersin - USK Praha 56:77, Villeneuve - Polkowice 85:72, Boloňa - Landes 74:66, Salamanca - Györ 56:42.

1. USK Praha 14 12 2 1056:914 26
2. Mersin 14 9 5 961:948 23
3. Villeneuve 14 8 6 1043:985 22
4. Salamanca 14 8 6 943:922 22
5. Boloňa 14 7 7 995:999 21
6. Polkowice 14 6 8 1026:1070 20
7. Landes 14 4 10 956:1032 18
8. Györ 14 2 12 1000:1110 16