Prostějov: tým Made in USA

Na křídle dva, pod košem tři. Mít i rozehrávače, mohli by tvořit celou základní pětku - tak je vyzbrojen basketbalový Prostějov, v jehož dresu nastupuje v play off hned pět Američanů. I na Mattoni NBL, zaplavenou cizinci, je to až až.
Spolu tráví čas, rádi spolu hrají, mají společné zvyky. Je to komunita, jaká v českém basketbale nemá obdoby. Zatím došli do semifinále, kde dnes podruhé (od 20.15, PP ČT 4 Sport) hrají s Nymburkem.
Detašovanou kancelář by tenhle tým mohl mít klidně v Arizoně, odkud je jeho kapitán Beechum. Kapitán a zároveň vůdce smečky, čítající až čtyři jeho krajany - Millera, Fallse, Hanavana a Villepigua. Pět Američanů v jednom mužstvu? To česká liga nepamatuje.
Američané v Prostějově |
Hurl BEECHUM Věk: 26 Pozice: křídlo (3) Minut na zápas: 32,4 Bodů na zápas: 15,7 Lídr týmu, kapitán. Výborně střílí ze střední a delší vzdálenosti, potřebuje svoji volnost. V Mattoni NBL hraje díky předchozímu angažmá v Novém Jičíně druhou sezonu. Colin FALLS Věk: 23 Pozice: křídlo (3) Minut na zápas: 21,3 Bodů na zápas: 10,7 Jeden z nejlepších trojkařů soutěže, třetí v žebříčku střelby zpoza oblouku, jeho rekordem je šest zásahů za zápas. Má ale výkyvy, čas od času vyjde bodově úplně naprázdno. Ian HANAVAN Věk: 28 Pozice: pivotman (4) Minut na zápas: 28,8 Bodů na zápas: 17,9 Válečník, jakého potřebuje každý tým, jeden z nejužitečnějších hráčů v celé lize. Jeho styl je neučesaný, víc bojovný než elegantní. Do všeho jde na sto dvacet procent. Jason MILLER Věk: 28 Pozice: pivotman (5) Minut na zápas: 27,8 Bodů na zápas: 14,4 Když má den, výborně blokuje. Narychlo v lednu angažovaný pivotman se stal rychle jedním ze základních pilířů týmu, je vysoký, ale i pohyblivý. Dustin VILLEPIGUE Věk: 25 Pozice: pivotman (5) Minut na zápas: 9,3 Bodů na zápas: 2,2 Jako jediný z prostějovských Američanů se drží ve druhé vlně hráčů, připravovaný je na střídání. Tvrdý chasník do obrany kryje záda více vytěžovaným hvězdám. |
„Je to hodně, to je pravda, ale ve finále stejně záleží na tom, kdo hraje dobře a jakou má formu. Pak se ti nejlepší sejdou na hřišti,“ říká Hanavan, jeden z lídrů prostějovského týmu ze zámoří.
A že to jsou v tomto případě Američané, o tom není sporu. Vedle Hanavana, bojovníka s živelným stylem a obřími kotletami ve stylu Sherlocka Holmese, září také střelci Beechum a Falls. Miller je další oporou pod košem. Pouze Villepigue, potetovaný chasník s vizáží přístavního ranaře, zůstal za očekáváním a víc zahřívá lavičku.
Každý přední tým v lize na Američany sází, tvoří značnou část jeho úspěchu. V Prostějově také, ale jejich vysoký počet už je shodou okolností - trenér Bálint, který přišel až v rozehrané sezoně, potřeboval předělat kádr podle svých představ. Vyhovovali mu tihle muži.
„Taky bych raději českou osu. Ale domácí hráči nebyli a takhle se to sešlo,“ vysvětluje kouč. A to ještě během soutěže nechal odejít Amese a Pruitta, další zámořské borce.
Jen kvůli tomu nehraje za semifinalistu Mattoni NBL celá základní pětka z Ameriky. I tak ale tvoří zámořské posily v týmu velkou komunitu. Jak to funguje? „My jsme parta, která nechává otevřené dveře každému, neseparujeme se,“ tvrdí sice Hanavan, ale pravda je, že svoji miniskupinu Američané mimo hřiště tvoří.
Mají i podobné rituály: třeba před čtvrtfinále měnili Beechum i Hanavan typ zápasových ponožek, aby se na hřišti cítili co nejlépe. „Velký počet krajanů nám dává luxusní možnost pobavit se mezi sebou mimo hřiště. Vždycky je skvělé mít někoho, s kým si rozumíte, kdo je ze stejné kultury.
Ale při hře je to jedno. Tam musíme hrát podle systémů a pokynů. Pravda, zodpovědnost za výsledky je hodně na nás, ale drajv na vítězství musí mít všichni,“ reaguje Hanavan.
Na to Bálint přikyvuje: „Naši Američani se v Evropě už aklimatizovali, jsou bezproblémoví. I když vysvětlovat jim, že ne jen oni musí pořád rozhodovat zápasy, musím často. Tohle je o komunikaci, kterou se musí problémy řešit.
Většina Američanů si to, že jsou nejlepší, prostě myslí,“ přibližuje kouč. A to se svými současnými svěřenci prý už nemá takové potíže jako například s jejich předchůdcem Pruittem, který se po barech rval a nasával tak dlouho, až dostal kopačky. „Tihle problémy nedělají a za to jsem rád,“ dodává Bálint.
To, že mohou hrát spolu, je i dílem administrativní obratnosti. Miller má irský pas, Beechum německý. Nepřekračují tak stanovené limity pro mimoevropské hráče.
Většina z prostějovských Američanů má navíc bohaté evropské zkušenosti. Beechum dokonce za Německo hrál, českou ligu poznal napřed v Novém Jičíně. I díky tomu nehraje Prostějov vyloženě americkým stylem.
„Je to mix. Každý přinese něco a od toho druhého se zase naučí. Takhle nám to do sebe velmi dobře zapadá a řekl bych, že po tolika změnách během roku máme skutečně dobrý tým,“ říká i Beechum.