Carapaz zaútočil v dlouhém kopci do cíle a má první triumf, lídr přežil pád

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Olympijský vítěz Richard Carapaz po úniku vyhrál 12. etapu cyklistické Vuelty s téměř dvacetikilometrovým stoupáním do cíle. Lídr Remco Evenepoel dojel s odstupem 7:39 minuty s ostatními favority a udržel si bezpečný náskok v průběžném pořadí.

Stejně jako ve středu čekala cyklisty rovinatá etapa, dnes ale zakončená cílovým stoupáním o délce 19 km na Peňas Blancas. Na stejném kopci v roce 2013 slavil etapové vítězství Leopold König, dnes byl ale cíl ještě o čtyři kilometry výš.

Carapaz si po 192,7 km dojel pro premiérovou výhru na Vueltě v kariéře z vedoucí skupiny cyklistů nebojujících o celkové pořadí. Vítěz Gira 2019 a loňský šampion z Tokia se zároveň stal prvním ekvádorským vítězem etapy na španělské Grand Tour.

Člen týmu Ineos Grenadiers zaútočil zhruba dva kilometry pod vrcholem a porazil o devět sekund Nizozemce Wilca Keldermana. Třetí byl se ztrátou 24 sekund domácí Marc Soler. „Naším cílem bylo vyhrát etapu a jsem moc rád, že se to podařilo. Zbyly mi síly na poslední útok a vytěžil jsem z toho maximum,“ uvedl Carapaz, jehož dnešní vítězství vyneslo z 24. na 18. místo celkového pořadí.

Evenepoel dovedl jako celkově patnáctý do cíle skupinku favoritů mimo jiné se Španělem Enricem Masem a Slovincem Primožem Rogličem. Lídr stáje Quick-Step Alpha Vinyl se v průběhu etapy dokázal oklepat z pádu, který ho postihl ve sjezdu zhruba 51 km před cílem. Na rozdíl od týmového kolegy Juliana Alaphilippea, jenž si ve středu vykloubil rameno, neutrpěl dvaadvacetiletý Belgičan vážné zranění. Celkově vede o 2:41 minuty před obhájcem prvenství Rogličem a o 3:03 minuty před Masem.

„Trochu to odnesla noha, ale je to v pohodě. Moje kolo dopadlo hůř. Byla to hrozně kluzká zatáčka. I motorky s tím měly problém, takže jsem chtěl zatáčku říznout, ale už to bylo moc,“ popsal Evenepoel nehodu, po níž musel měnit kolo. „V kopci jsem se pak cítil dobře. Až na ten pád to probíhalo tak, jak jsme chtěli. Nyní si musím vylízat rány a pokusit se zotavit před zítřejší sprinterskou etapou,“ dodal.

Český cyklista Vojtěch Řepa, jenž strávil ve středu zhruba 140 km v úniku, dnes skončil na 82. pozici se ztrátou 26:05 a celkově si mírně pohoršil na 87. místo.

Cyklistický etapový závod Vuelta - 12. etapa (Salobreňa - Estepona, 192,7 km):
1. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) 4:38:26, 2. Kelderman (Niz./Bora-hansgrohe) -9, 3. Soler (Šp./SAE Emirates) -24, 4. Polanc (Slovin./SAE Emirates) -26, 5. Brenner (Něm./DSM) -34, 6. Gesbert (Fr./Arkéa-Samsic) -56, 7. Vine (Austr./Alpecin-Deceuninck) -1:12, 8. Hagen (Nor./Israel-Premier Tech) -1:23, 9. Shaw (Brit./EF Education-EasyPost) -3:04, 10. Fabbro (It-/Bora-hansgrohe) -3:17, ...82. Řepa (ČR/Kern Pharma) -26:05.

Průběžné pořadí: 1. Evenepoel (Belg./Quick-Step Alpha Vinyl) 44:25:09, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) -2:41, 3. Mas (Šp./Movistar) -3:03, 4. Rodríguez (Šp./Ineos Grenadiers) -4:06, 5. Ayuso (Šp./SAE Emirates) -4:53, 6. Kelderman -6:28, 7. López (Kol./Astana-Kazachstán) -6:56, 8. Almeida (Portug./SAE Emirates) -7:18, 9. Polanc -8:00 10. Geoghegan Hart (Brit./Ineos Grenadiers) -8:05, ...87. Řepa -1:35:19.