Expres Cavendish je zpět! Místo konce kariéry přidává další výhry | iSport.cz
15. dubna 2021 • 14:12

Expres Cavendish je zpět! Místo konce kariéry přidává další výhry

Autor: rb
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Šilhavý: Donutíme je k chybám. Darida chce s Chorvaty lepší zápas než posledně
KARLOS SHOW: Robocop Podmol a lámačka kostí, Blažek řekl, jak se topil
VŠECHNA VIDEA ZDE

Tenhle chlapík by o příkořích během své kariéry mohl vyprávět hodně dlouho. Loni v říjnu po závodu Gent - Wevelgem v slzách Mark Cavendish (35) prohlašoval, že se jednalo pravděpodobně o poslední závod jeho kariéry. A ten pro něj v týmových barvách Bahrain-McLaren nedopadl vůbec dobře, skončil v něm až 74. Loni také končila jeho smlouva v bahrajnském týmu. Co teď? On sám končit ještě nechtěl. Jenže sprinter s obtížemi, které v posledních letech Cavendish měl, včetně potvrzení viru Epsteina-Barrové způsobující infekční mononukleózu, navíc čekající už několik let na další vítězství… To není vizitka, se kterou by měl závodník otevřené dveře do týmů nejvyšší kategorie.Přitom si vezměte veleúspěšnou kariéru britského cyklisty:  titul mistra světa, 30 vyhraných etap na Tour de France, dalších 15 na italském Giru, v té době celkový počet 146 výher. Jenže za zásluhy se smlouvy nedávají. Nebo ano?

V případě Cavendishe pomohli sponzoři a také dobré vztahy s manažerem belgické stáje Deceuninck-Quick Step Patrickem Lefeverem. Právě u tohoto bosse získal v letech 2013-2015 desítky vítězství. Velkou pomocí byly vazby na výrobce kol Specialized, na kterých belgická stáj závodí. Jeho zakladatel se totiž zavázal pomoci s úhradou bonusů, pokud Cavendish vyhraje některý závod. Jinak by bylo angažování rodáka z ostrova Man obtížné.

„Když se ohlédnu zpět na snímky, které jsme všichni viděli loni na Gent - Wevelgem, opravdu mě to bolelo. Nemohl jsem uvěřit, že by to mohl být konec Marka Cavendisha. A den po De Panne přišel do mé kanceláře a já jsem řekl, že na něj nemám rozpočet, ale můžeme se pokusit něco vymyslet. A vymysleli jsme,“ vyprávěl Lefevere cyklistickému webu Cycling news po Cavendishově vítězství před třemi dny. „Jsem opravdu hrdý a šťastný,“ dodal manažer.

Dojatý byl také samotný závodník. „Je to neuvěřitelné, je to opravdu nádherné. Tyto pocity vás nikdy neomrzí. Děkuji Deceunicku-Quick Step, mému týmu, ale hlavně Patrikovi. On mi dal možnost vrátit se zpět,“ chrlil ze sebe Cavendish po svém druhém triumfu v Turecku.

„Vím, že je to Turecko, není to Tour de France, ale porazit Jaspera (Philipsena) a Andrého (Greipela) není snadné. Jsem opravdu vděčný svému týmu.“

Ano, Kolem Turecka je opravdu menší etapový závod, na němž chybí největší sprinterské hvězdy současnosti. S tím souhlasí také někdejší vynikající sprinter Ján Svorada. „Vyhrát není jednoduché, ať je to jakýkoliv závod. Ale přeci jen bavíme se o Kolem Turecka, takže tam je ještě velká rezerva. Ale jsem za Marka rád, protože se trápil se zdravotními potížemi a mluvilo se o ukončení kariéry. Takže je fajn, že když už si to natáhl, tak se mu aspoň trošku povedlo vrátit se na vítěznou vlnu. Pokud skončí, skončí alespoň tak, jak si představuje.“

Na vítězné vlně opravdu je. V Turecku ve středu vyhrál už třetí etapu.

Vstoupit do diskuse
0

Cyklistika

Tour de France (26. 6. - 18. 7. 2021, Francie)
Vítězové a historie Tour

Giro d'Italia (8. - 30. 5. 2021, Itálie)
Trasa a etapy

Vuelta (14. 8. - 5. 9. 2021, Španělsko)

Jízdní kola * Elektrokola * Elektroběžky na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud