Romana Barboříková
7. dubna 2024 • 17:45

Král kostek! Van der Poel na Roubaix ujel dřív a poslal vzkaz. Zářil i Vacek

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SESTŘIH: Boston - Florida 1:2. Zachův gól nestačil, Bruins v play off končí
Gudasova proměna: Z průšviháře do kliďase. Už si nic nedokazuje, líčí Salfický
VŠECHNA VIDEA ZDE

Vypadá to, jako by cyklistické superstar mezi sebou vyhlásily soutěž o to, kdo vyhraje závod v nejdelším sólu. Vládne Tadej Pogačar. Ale mistr světa Mathieu van der Poel mu v neděli poslal z Pekla severu jasný vzkaz, že se jen tak nedá. Slavný monument vyhrál poté, co se od soupeřů odpoutal dlouhých 60 kilometrů před cílem. Navíc Paříž-Roubaix ovládl podruhé v řadě a poté, co před týdnem kraloval ve Flandrech. Výborný výkon předvedl i Čech Mathias Vacek.Nezačíná to už být nuda? Takové otázky mohou nyní v cyklistice přijít. Už před startem nejslavnější klasiky světa Paříž-Roubaix bylo jasné, že by se muselo stát něco opravdu neočekávatelného, aby našel Mathieu van der Poel přemožitele.

Nástrah má závod s přezdívkou Peklo severu nespočet, letos pořadatelé ve snaze zvýšit bezpečnost před legendárním úsekem v Arenberském lesíku ještě jednu přidali v podobě nepříjemné šikany. Průběh závodu ale nakonec napomohl tomu, že k žádnému masakru v této zatáčce nedošlo.

Nepříjemný pád přišel už v úvodu dne, kdy se 226 kilometrů do cíle ocitlo na zemi několik známých cyklistů. Nejhůř zasažený vypadal Elia Viviani, který dlouho seděl na zemi a byl hodně otřesený. Po několika minutách také přišla zpráva, že ze závodu odstoupil. Ani sprinter Jonathan Milan se dlouho nevracel na kolo.

Zásadní moment pro vývoj už 121. ročníku Královny klasik nastal po zhruba sto kilometrech závodu, kdy boční vítr výrazně rozdělil startovní pole ve chvíli, kdy se najíždělo na čtvrtý kostkový úsek dne. Ve skupině nechyběl Van der Poel, ale ani jeden ze dvou českých účastníků Mathias Vacek.

Jezdec v dresu českého mistra byl pak pro svého lídra Madse Pedersena a jeho výsledné třetí místo nepostradatelným kolegou.

Vítězný polibek pro Mathieu van der Poela po triumfu na Paříž - Roubaix
Vítězný polibek pro Mathieu van der Poela po triumfu na Paříž - Roubaix

Když došlo na obávaný nájezd do Arenberského lesa, zvládli všichni favorité tento okamžik bez problémů. Vacek sice ve skupině trochu zaostal, ale stále se držel na dobrých místech.

Úřadující světový šampion své soupeře prověřil právě už na tomto úseku, Pedersen se ho ale stále držel. Z lesíka jako první odjížděla čtyřčlenná skupinka Van der Poel, Pedersen, Jasper Philipsen (Alpecin-Deceuninck) a Mick van Dijke (Visma-Lease a Bike). Na rovině za Arenbergem, kde se jede po široké silnici, ale musel Philipsen kvůli defektu z předchozích kostek měnit kolo. A rozhodně nebyl sám. Díky tomu pak mohli závodníci vzadu včetně Vacka vedoucí čtveřici dojet.

Český cyklista se pak ukázal jako klíčový pomocník Pedersena ve chvíli, kdy hlavního muže celku Lidl-Trek postihly problémy a musel Van der Poela opět dojíždět.

Vítězství se však americká sestava, která zaměstnává i Vacka, nedočkala. 59,7 kilometru do cíle se totiž zvedl silný MVDP a během chvíle si vytvořil na soupeře náskok.

„Nebyl to plán vyrazit tak brzo, chtěli jsme závod udělat těžký právě tady v těch momentech. Věděli jsme, že to bude výhoda. Pak se totiž jelo po větru, takže jsem věděl, že mě budou těžko dojíždět, když později nastoupím,“ vyprávěl pak Van der Poel. Nastoupil tedy o něco dřív, než původně chtěl. Ovšem stále se ani nepřiblížil vítězství Tadeje Pogačara na Strade Bianche, který jel sólo 82 kilometrů.

Nizozemský fenomén se díky už druhé výhře na velodromu v Roubaix přidal do dosud dvanáctičlenné skupiny těch, kteří v jednom roce ovládli Kolem Flander i Paříž-Roubaix. Navíc se mu to povedlo v duhovém dresu mistra světa. V něm naposledy v Roubaix slavil v roce 2018 Peter Sagan.

„Je to moment, který bych si jako dítě ani nevysnil. Byl jsem opravdu motivovaný na tenhle rok, chci tento dres co nejvíc ukázat,“ prohlásil Nizozemec, který žije v Belgii a jeho máma je Francouzka.

Do cíle se tentokrát dostal se sedmiminutovou ztrátou i druhý Čech Pavel Bittner (29. místo). Vacek, který všechny své síly odevzdal pro svého lídra Pedersena, skončil 43. S mankem na vítěze 7:22 minuty.

Cyklistický závod Paříž-Roubaix (WorldTour) - 259,7 km

1. Van der Poel (Niz./Alpecin-Deceuninck) 5:25:58, 2. Philipsen (Belg./Alpecin-Deceuninck), 3. Pedersen (Dán./Lidl-Trek), 4. Politt (Něm./UAE Team Emirates) všichni -3:00, 5. Küng (Švýc./Groupama-FDJ) -3:15, 6. Vermeersch (Belg./Alpecin-Deceuninck) -3:47, ...29. Bittner (ČR/dsm-firmenich PostNL) -7:00, 43. M. Vacek (ČR/Lidl–Trek) -7:22.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud