Mendrek před OH trénoval v Číně. Vybíhání schodů a úmorný dril

Video placeholder
Brutálně speciální: Představujeme nástupovou kolekci!
Adam Mendrek
Adam Mendrek
Adam Mendrek a Ondřej Král brali na Czech Open druhé místo
Adam Mendrek a Ondřej Král brali na Czech Open druhé místo
Elitní čeští badmintonisté Adam Mendrek a Ondřej Král
Český badmintonista Adam Mendrek s parťákem Ondřejem Králem na Evropské hry 2023 a následnou kvalifikaci na olympiádu v Paříži
Adam Mendrek patří k nejzkušenějším badmintonovým hráčům v Česku
10
Fotogalerie
Další sporty
Začít diskusi (0)

Dřina se vyplatila. A v případě Adama Mendreka to mnohdy byly pekelné galeje. Český badmintonista, který už netrpělivě vyhlíží premiéru na olympijských hrách, dříve chystal skvělou formu i v Číně, v Kuala Lumpur nebo v Indonésii. „Byl to pro mě velký šok se poprvé střetnout s asijským drilem. Například dvakrát týdně jsme vybíhali 1400 schodů ke chrámu,“ prozradil Mendrek. Do Paříže postoupil spolu s Ondřejem Králem jako poslední deblový pár.

Jako singlista se prosadil do světové top stovky, pak se rozhodl pro zásadní změnu. Před několika lety spojil síly s Ondřejem Králem, s nímž nyní tvoří první český debl, který se dostal na olympijské hry. Adam Mendrek při něm čerpá z bohatých zkušeností, a také z drsných tréninků v Asii, které si vyzkoušel v Asii. Například v roce 2013 byl v Tung-kuanu tři týdny.

„Jednalo se o velké tréninkové centrum. Byla to první zkušenost, ve které jsem si vyzkoušel asijský dril. Ráno se vstávalo v půl šesté ráno a už třicet minut poté se běhalo na tartanu a dělali se výběhy,“ popisuje metody Mendrek.

Právě Asie včele s Čínou tento nejrychlejší raketový sport ovládá. Těží z obrovské členské základny a z náročných tréninků, které tam absolvují také děti. „Já jsem na to tehdy nebyl zvyklý, byl jsem šokovaný. Během dne jsme jeli dvě až tři tréninkové jednotky, takže nějakých osm hodin tréninku.“

V Číně se klade důraz s mládeží na všestranný pohyb, gymnastiku, výbušnost. Mladí sportovci denně šplhají na provaze nebo velmi často běhají po schodech. „Několikrát týdně jsme vybíhali 1400 schodů, a to dvakrát, tedy nahoru a dolů a pak ještě jednou. Končili jsme u jednoho chrámu. Bylo to legendární cvičení,“ vzpomíná třicetiletý Mendrek. „V tréninku se pak čínští badmintonisté zaměřují na základní herní cvičení, různé kombinace. Jenže v dlouhých intervalech. Jela se samostatně obrana, útok poté přechod. Každá sekvence trvala minimálně patnáct minut. Třeba třicet minut jsem jen bránil,“ říká.

Do čínského sportovního centra se evropský sportovec jen tak nedostane. V minulosti si čínské galeje vyzkoušel Petr Koukal, bývalý elitní hráč. Ten popisoval, jak u některých kurtů byly vybudované kanálky pro případ, že by se někomu udělalo špatně. Běžně do něho vysílení badmintonisté zvraceli.

„Dril je tam opravdu obrovský. Je důležité hlavně vydržet, protože když se někdo zraní, tak tam mají dvacet nebo třicet podobných hráčů. A takhle to chodí také u dětí. Nahradí ho,“ dodává Mendrek, který se rovněž připravoval například Dánsku. „V Evropě se k tréninku přistupuje odlišnějším způsobem – trochu úsporněji a chytře. Důležité je se hlavně nezranit.“

Koncem července bude hrát na olympijském turnaji společně s Ondřejem Králem. Český deblový pár postoupil doslova na poslední chvíli. Absolvovali velmi náročné období, když například během jedenácti týdnů odehráli deset turnajů na různých kontinentech. Zároveň si už dokázali porazit asijské páry. „Debl hrajeme jako singlisté, některé rozehry máme prostě jiné. Toho si všimli i soupeři. Pro nás je to výhoda. Snažíme se rozbít jejich stereotyp a občas do výměny zapojit jinou kombinaci,“ naznačil Mendrek.

 

Začít diskuzi