Hodnocení Oktagonu 45: přísné bučení na Vémolu, granát i bitva jako v UFC

Rozlučka se Štvanicí se zapíše do historie bojových sportů v Evropě. Poprvé a na dlouhou dobu taky naposled Oktagon uspořádal dvoudenní turnaj, který se nesl v náladě letního festivalu bojových sportů. V pořadí už 45. galavečer jedné z největších evropských organizací nabídl mezi jednadvaceti zápasy návraty legend, šílené přestřelky i dvě titulové bitvy. Nabízíme hodnocení největší hitů a celé show, na stupnici od 1 (nejhorší) do 10 (nejlepší).
Vémola: Přišel, viděl, zvítězil, ale..
Hodnocení zápasu: 5/10
Přišel, viděl, zvítězil, ale neukončil. Karlos Vémola do boje nastupoval jako největší favorit turnaje. Experti, trenéři i zápasníci neočekávali nic jiného než ukončení v prvním kole. Proti totiž nastoupil Lucas Alsina, který sice má na první pohled lepší bilanci (11 výher/4 prohry) než šampion Pavol Langer, avšak výkonnostně nesahá špičce Oktagonu na paty. Z předešlých pěti soupeřů neměl ani jeden z nich za sebou více než deset zápasů, za celou kariéru porazil pouze tři bojovníky s pozitivní bilancí.
Podceňovaný Argentinec způsobil šok. Vyhýbal se škrcení a před útoky pěstmi se bránil neustálým svazovaním. Vyváděl Vémolu ze stability, aby nemohl spustit salvy úderů a dokonce ho přetočil pod sebe, což se do té doby nikomu v Oktagonu nepodařilo.
Ano, poziční boj na zemi není pro běžného diváka nejzábavnější, přesto si zaslouží respekt. Vémolu však ocenili diváci bučením. Předvedl přitom profesorský výkon, z pozic pracoval aktivně a snažil se přecházet pozice. I když se dostal na záda, zasazoval tvrdé údery, přiblížil se ukončení a kolo získal bodově na svou stranu. Přísnost fanoušků je důležitá, nemá se však přehánět. Český Terminátor výkonem jen stvrdil pozici na vrcholu polotěžké váhy.
Otázkou zůstává, zda dokáže podobnou dominanci ukázat s kvalitními šampiony jako Langer, Materla či Végh. Vémolův styl se zásadně nevyvíjí a budoucí souboje může rozhodnout i doba, kterou soupeři dostanou na přípravu. Sobotní střet si vysloužil pět bodů z deseti. Český bijec sice předvedl lekci boje na zemi, ale nedoručil ukončení. Alsina se o finiš ani nepokusil.

Bryczek: Minutová přestřelka byla top
Hodnocení zápasu: 10/10
Minutová přestřelka se stala perlou pátečního programu. Očekávaný střet předního polského bijce Roberta Bryczeka s bývalým šampionem Samuelem Krištofičem doručil neočekávané. Polák táhl do zápasu šňůru čtyř KO v prvním kole a na Štvanici přidal páté.
Od úvodní vteřiny souboje vyvinul na Slováka tlak, kterým ho vtáhl do ostré výměny. Jedna rána a bylo rozhodnuto. Bryczek zasadil devastační úder, jímž poslal soupeře do kolen. Brutální dohra granáty osud zápasu zpečetila už v 65. sekundě. Páté KO v řadě, jedenácté v kariéře a nyní zásadní. Krištofič pověstný tvrdou bradou nebyl po osm let mezi profesionály ukončen.
Polský válečník získal největší vítězství kariéry, aniž by inkasoval tvrdší úder. Vystřelil do první stovky světového žebříčku a stal se vyzyvatelem Patrika Kincla o titul Oktagonu ve střední váze. Výtečný, koncentrovaný výkon si zaslouží to nejlepší ohodnocení. Deset z deseti.

Lima: Bitva na světové úrovni
Hodnocení zápasu: 9/10
Do sobotního večera nikdo nevěděl, co má od příchodu talentovaného Felipe Limy čekat. První představení v organizaci a hned titulový souboj na ostře sledovaném turnaji. Pětadvacetiletý Brazilec navíc bezmála dva roky nestál v kleci. Na vině byly zranění i strach evropských bojovníků. Prohrál pouze v profesionální premiéře, po níž si spravil chuť jedenácti skalpy.
Proti úřadujícímu šampionovi Jonasu Magardovi nastupoval jako velký outsider, ovšem nikoli proto, že by byl podceňovaný. Dánský král divize měl kolem sebe právem auru neporazitelnosti. Poslední tři soupeře naprosto zdemoloval. Tentokrát ovšem narazil.
Lima trénující v nejlepším evropském MMA týmu Allstars Sweden vstoupil do klece s pečlivě připravenou taktikou. Skvěle mixoval kopy a boxerské kombinace s wrestlingem. V pozicích na zemi zbytečně neriskoval, ale zůstával aktivní. Po prvních dvou vyhraných kolech ve třetím přenechal iniciativu Magardovi. Zkušeně bránil a pohlídal si všechny Dánovi nebezpečnější útoky.
Ve čtvrté pětiminutovce navázal na úvodní dvě a spustil ofenzivu. Vývoj však málem zhatil nebezpečný faul. Lima v pozici bil soupeře rukama i koleny do žeber. Magard se po chvíli ve spodní pozici přetočil na bok a inkasoval dvě kolena na páteř, což patří mezi zakázané údery. Dánský bojovník se u pletiva svíjel v bolestech, zatímco Limovi byl stržen bod. I přesto souboj pokračoval a talentovaný Brazilec bodově získal největší vítězství kariéry.
Díky srdci a špičkovým schopnostem obou bojovníků vévodil pátečnímu menu zápas, který by se vyjímal na jakémkoli turnaji UFC.
Oktagon 45: epická atmosféra
Hodnocení turnaje: 7/10
Dvaadvacet duelů, čtrnáct ukončení, ale i zklamání. V prvním víkendovém zápasu se vrátila legenda slovenského thai boxu Lucia Krajčovič, který ale místo atraktivní přestřelky předvedl lehce ostýchavý výkon, bez pověstných kousků v postoji. Nepříliš atraktivních zápasů, jež měly potenciál akčních bitev, nebylo málo: Paulus s Mullenem, Kexel s Jančuškou nebo Serbezis s Klevetsem. I hlavní duel Sanikidze versus Keita byl zklamáním. V tomto případě však byla na vině zlomenina nohy z prvního kola. Občasné zklamání vyvážila epická atmosféra a strhující výkony Buchingera, Lengála, Bryczeka, Škvora, Surdua a dalších.
