Martin Hašek
12. května 2021 • 09:20

Ledové peklo a neopren. Kozubek chce na OH, co se dálkařům děje v hlavě?

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí
VŠECHNA VIDEA ZDE

Po zimě je tu najednou rovnou začátek léta, který přímo volá po skoku do studené vody. Dálkový plavec Matěj Kozubek si ve středu tenhle osvěžující zážitek na mistrovství Evropy v Budapešti užije do extrému. Do vychlazeného jezera Lupa mu nezbude než skočit v neoprenu. „Je to v něm úplně jiný závod,“ vysvětluje před středečním závodem na pět kilometrů, kde mu před dvěma lety na MS těsně unikla medaile.



Populární pláže maďarského jezera Lupa bude mít Matěj Kozubek na dohled, místo lenivé pohody ho ale čeká tvrdá dřina a studená voda. Hodně studená. Dálkoví plavci budou muset do vln, které byly v posledních dnech vychlazené těsně nad 16 stupňů Celsia, což je minimální teplotní hranice, aby se závody vůbec mohly uskutečnit.

„Pod osmnáct stupňů je neopren povinný, mezi osmnácti a dvaceti stupni dobrovolný. Ale většinou, když si neopren vezme jeden plavec, tak si ho vezme většina, je to v něm trochu rychlejší,“ vysvětluje Kozubek. „Většina nejlepších světových dálkařů a jejich trenérů říká, že by se měly neopreny zrušit. Jde pak totiž o úplně jiný sport.“

Plavečtí „dálkoplazi“ jsou drsňáci, připravení se ve vodě mořit i několik dlouhých hodin. To ale neznamená, že jsou proti chladné vodě imunní. Riskují záněty ledvin či močového měchýře, hrozí jim křeče.

Odvážlivci z olympiád: Outsider se učil plavat či maratonec, který ustál ztrátu zlata
Video se připravuje ...

„Dostala jsem křeč do rukou, celý obličej mi ztuhnul. Na některých místech měla voda jedenáct stupňů a okolo byl sníh,“ vyprávěla před lety Yvetta Hlaváčová na evropském šampionátu v Madridu. „V takové zimě nemůžete ovládat nohy. Čekáte, že vám odřežou prsty.“

Neopren plavce od takových extrémních zkušeností ochrání, má to ovšem svoji cenu.

„Neopren je kus gumy, látky, která vzdoruje tomu, aby se k vám dostala zima. Ale nadnáší to, mění to polohu ve vodě. Jdete rukama proti odporu gumy, i z toho hlediska je to zajímavější,“ líčí Kozubek. „Na závod preferuji jednoznačně plavky. Neopren mám teď nový, tak to snad bude dobré, ale prozatím s plaváním v neoprenu nemám moc dobré zkušenosti.“

Dálkové plavání na ME

STŘEDA

11.00: 5 km žen (Alena Benešová, Julie Pleskotová, Lenka Štěrbová)
14.45: 5 km mužů (Matěj Kozubek, Vít Ingeduld, Martin Straka)

ČTVRTEK

10.00: 10 km žen (Benešová, Pleskotová)
14.00: 10 km mužů (Kozubek, Ingeduld, Straka)

SOBOTA

14.30: týmový závod na 5 km (Benešová, Pleskotová, Štěrbová, Ingeduld, Straka)

NEDĚLE

9.30: smíšený závod na 25 km (Kozubek, Ingeduld, Straka)

Pozn.: Závody lze sledovat na webu mezinárodní federace LEN

Kozubek v Bupadešti nastoupí do všech individuálních závodů. Ve středu ho čeká pětka, ve čtvrtek olympijská desítka a v neděli maraton na pětadvacet kilometrů. Při něm plavci bojují s živlem kolem pěti hodin. A s neoprenem na těle je pak soutěž ještě náročnější.

„Bude to ukazatel, jak jsem se sžil s novým neoprenem. Doufám, že to bude lepší, než poslední závody. S bývalým neoprenem jsem nebyl nejlepší kamarád,“ říká Kozbubek. „Z mé zkušenosti ze závodu na pětadvacet kilometrů jsem pak měl docela problémy s rameny. Teď mám lepší neopren, který je mi lépe velikostně, nemá takový odpor na ramenou jako ten bývalý.“

Na druhou stranu, drsné závody ve studené vodě v plavkách jsou pro české závodníky i malou výhodou. Jsou v takových podmínkách zvyklí plavat daleko častěji než třeba plavci z jižní Evropy.

„Ve studenějších závodech jsme mívali oproti Italům, Španělům, kteří jsou zvyklí na teplejší vody, navrch,“ říká Kozubek. „Neopren ten rozdíl maže. Je to úplně jiný závod, plave se v tom jinak. Musíme se s tím srovnat.“

Olympijští bojovníci proti osudu: malý skokan a skoro slepý lukostřelec
Video se připravuje ...

Kozubkovi se ale taková zkušenost bude hodit, protože ho za měsíc v portugalském Setúbalu v závodě na deset kilometrů čeká olympijská kvalifikace, která se poplave ve vodách Atlantského oceánu. A ten většinou nebývá horkou vanou…

„Voda tam bývá poměrně studená, neopreny hrozí, šance je poměrně vysoká,“ ví Kozubek.

Na Hry do Tokia má jistý postup deset nejlepších z desítky na posledním světovém šampionátu v Kwangdžu. V Setúbalu bude místo pro devět plavců z redukovaného pořadí, do nějž se bude počítat jen jeden závodník za stát.

Mysl dálkového plavce: písnička i japonský animák

Nejdelší disciplínu bazénového plavání má takový Jan Micka za čtvrt hodiny hotovou. Matěj Kozubek musí trávit v bazénu i několik hodin. Jak takový zápřah zvládá fyzicky i psychicky?

RÁNO

„Většinou se v den závodu vstává mezi čtvrtou až pátou hodinou ráno. Pořádná snídaně jako vajíčka, nebo ovesná kaše a něco sladkého jako pečivo s Nutellou, nebo s marmeládou. Je potřeba se pořádně najíst.“

PŘED STARTEM

„Sluchátka a nějaký hard rock, nebo powermetal po ránu to spraví. Před startem se většinou soustředím jen na start. Mám sluchátka a nikoho jiného moc nevnímám. Jako takový svůj malý rituál si před každým závodem pouštím první díl japonského animovaného seriálu Naruto v originále s titulky.“

ZÁVOD

„Nejlepší z mé zkušenosti je plavat tak ve druhé nebo třetí řadě. Odtud je dobře vidět, co se děje a zareaguje se rychleji. Když se plave víc vzadu, tam už nemusíte úplně vidět, co se děje na špici a v případě úniku plavec před vámi nemusí zareagovat včas a pak je těžké ztráty dohánět.“

RÁNY

„Během závodu může přijít od soupeřů nějaký úder nebo kopnutí. Záleží hodně na tom, jakou ránu dostanete a případně kam. Dá se totiž poznat, jestli ta rána byla úmyslná, nebo ne. Jinak nemám vůbec žádný problém s rozdáváním a vracením ran, při dlouhém závodě se všichni snaží šetřit energii a rány se moc nerozdávají.“

KOMUNIKACE

„Na běžnou komunikaci během závodu není čas. Maximálně, když se všichni spontánně zastaví na ulevení, nebo že nikdo nechce plavat první, tak někdo prohlásí „mě už to nebaví“, nebo „to bude ještě dlouhé“.“

ÚNAVA

„Když cítím únavu, prostě plavu dál. Nic jiného se dělat nedá. Maximálně pokud mám třeba gel navíc v plavkách, tak si vezmu ten. A řídím se heslem Emila Zátopka „Když nemůžeš, tak přidej! Když jsem v balíku, tak si hlídám pozici a nic jiného moc nemyslím. Případně si v duchu zpívám, ale kolikrát se zaseknu na jedné písničce, která mi hraje v hlavě klidně celý závod.“

FINIŠ

„Taktika do finiše je jasná už od začátku závodu. Udržet se v balíku co nejdéle a pokud se to podaří až do konce, tak porazit co nejvíce soupeřů.“

Nejtěsnější finiše: Phelpsův rozdíl na milimetry, jasně poslední a pak zlatý Australan
Video se připravuje ...

Dálkový plavec Matěj Kozubek chce přes mistrovství Evropy v Budapešti na olympiádu
Dálkový plavec Matěj Kozubek chce přes mistrovství Evropy v Budapešti na olympiádu

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud