Byl už jen pár dní od momentu, kdy mohl navázat na rodinnou tradici dědečka Borise, který přivezl v roce 1964 z Her v Tokiu stříbrnou medaili. Teď se ale plážovému volejbalistovi Ondřeji Perušičovi všechno obrátilo. Kvůli pozitivnímu testu na koronavirus po příjezdu do olympijské vesnice je v karanténě na izolačním hotelu a jeho účast na turnaji spolu s Davidem Schweinerem je ohrožená.
„První je, že olympiáda je sen každého sportovce, každý by chtěl hrát, zúčastnit se, a to mě samozřejmě moc mrzí. Na druhou stranu v tomhle případě by měla dostat přednost ochrana zdraví. Nejen mého, ale hlavně všech ostatních sportovců a všech účastníků her a lidí, které bych mohl potenciálně ohrozit. To je v tuhle chvíli důležitější věc,“ říká šestadvacetiletý volejbalista. „Nevidím to zatím jako konec světa a rozhodně to neberu nějak tragicky už jen proto, že pro mě osobně bylo daleko důležitější, že jsme se na olympiádu zvládli kvalifikovat a že jsem sám sobě dokázal, že na to mám. To bylo zdrojem největšího uspokojení.“
Uvědomuje si, že pokud s parťákem zasáhne do turnaje, nebude to účast podle představ.
„Hrozí, že si buď nezahraju vůbec, nebo pro náš tým bude touhle situací turnaj zasažený. To je velká komplikace. Ale asi bych to nevyměnil za možnost se na olympiádu kvalifikovat. Mrzí mě, že ta situace nastala zejména vůči mému týmu, ať už vůči spoluhráči Davidovi nebo i trenérům a všem, kdo se na tom podíleli, protože do toho investovali spoustu energie a prostředků,“ líčí Perušič. „Ale tím se dostáváme zase zpátky k tomu, že ochrana zdraví by měla mít přednost. Kde jsem se nakazil a jak k tomu došlo, to by byly jen spekulace, to se asi nikdy nedozvíme. Hlavně doufám, že všichni ostatní sportovci a další členové olympijského týmu, nejen našeho, budou v pořádku a že hry proběhnou pokud možno co nejbezpečněji.“
Pozitivní test má Perušič i přesto, že absolvoval vakcinaci.
„Chtěl bych zdůraznit, že můj případ – byl jsem naočkovaný a snažili jsme se dodržovat hygienické standardy – by neměl sloužit jako střelivo pro zastánce konspiračních teorií. Bohužel někde jsem asi udělal chybu a nakazil jsem se. Je to zejména moje zodpovědnost. A hlavně doufám, že jsem neohrozil někoho dalšího.“
Každopádně přijde o možnost zúčastnit se pátečního slavnostního zahájení. Nástupovou kolekci přesto nenechá jen v kufru. „Samozřejmě slibuju, že se obléknu aspoň symbolicky tady v karanténě. Můžu v něm pochodovat z jedné strany pokoje na druhou.“
Zprávy ze dne 26. července 2021
PLAVÁNÍ: Fotbalista Ústí nad Labem Matyáš Písačka má zlomenou ruku, takže start druholigové sezony se ho příliš netýkal. O to víc může sledovat dění na olympijských hrách v Tokiu, kde soutěží jeho přítelkyně Barbora Seemanová. A česká plavecká naděje si ho pěkně vyzkoušela, jestli její první start pečlivě sledoval. Více čtěte zde >>>
VODNÍ SLALOM: Parádní stříbrnou jízdu kanoisty Lukáše Rohana hodnotí pro iSport.cz jeho kolega, vodní slalomář, Tomáš Rak:
„Lukáš je velký profík, co se týče soutěžení i nastavení mimo závodní loď. Jeho leitmotivem je vodní slalom, obětoval tomu spoustu a nikdy to nevzdal. Vždycky si šel tvrdě za svým a ukázalo se, že to funguje. Co se týče rozmístění branek, tak finálová trať byla poměrně obtížná, ale bylo to hodné olympijskému závodu. Několikrát tam organizátoři zařadili přejezdy válečkem, u kterých musí závodník použít notnou dávku techniky, ale i zkušeností a fyzické připravenosti.
Lukáš se nahoře dopustil dotyku, ale paradoxně už v červnu v Tróji se mu stalo něco podobného. Dotkl se dokonce na bráně číslo jedna, což ho vyburcovalo a vyhrál. Teď na čtyřce a skončil druhý. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že když dáte šťouch na začátku, tak už nezbývá, než to tam poslat a vymáčknout ze sebe všechno. Chybu už máte za sebou a žádnou další nesmíte udělat, je to i otázka psychické odolnosti. Lukáš na té hlavě hodně zapracoval, byla to asi ta poslední věc, která mu chyběla k úspěchu.“
HORSKÁ KOLA: Hlavní favorit na zlatou medaili z cross country horských kol Mathieu van der Poel přišel o možnost splnit si sen o olympijském triumfu už po deseti minutách závodu. I když se po hrozivě vypadajícím pádu ještě vrátil na trať a dotáhl se kousek za první desítku, nakonec své snažení vzdal. Jeho kuriózní omluvu čtěte ZDE.
TENIS: Karolína Plíšková zápase se španělskou soupeřkou. „Trošku zádrhel dneska, ale dobrý. První set byl dost kvalitní, v tom druhém setu jsem uvadla, pozastavila jsem se a hrála pomaleji. Ona se samozřejmě chytila, protože tenis umí neuvěřitelně. Dala jsem jí šanci hrát a pak jsem byla pod tlakem. I když pořád byla šance vyhrát to v tiebreaku, ten byl ode mě ale hroznej.“
STOLNÍ TENIS: První olympijské zlato v mixu získali japonští stolní tenisté Džun Mizutani a Mima Itóová. Ve finále porazili 4:3 čínský pár Sü Sin, Liou š'-wen.
Výsledky:
Smíšená čtyřhra - finále: Mizutani, Itóová (Jap.) - Sü Sin, Liou š'-wen (Čína) 4:3 (-5, -7, 8, 9, 9, -6, 6).
O 3. místo: Lin Jün ťü, Čcheng I-čching (Tchaj-wan) - Lebesson, Yuan Jia Nan (Fr.) 4:0 (8, 7, 8, 5).
LEZENÍ: Adam Ondra plánoval absolvovat před startem olympijských her aklimatizační kemp v Koreji, který ale musel zrušit, a tak dnes odletěl do Japonska přímo z Prahy. Jedna z medailových nadějí české výpravy se při premiéře svého sportu pod pěti kruhy nepovažuje za hlavního adepta na zisk zlaté medaile, věří ale, že uspěje.
„Poslední dny před odletem jsem strávil tréninkem doma. Snažil jsem se mít co největší klid, největší pohodu. Na trénink, ale i na regeneraci, protože poslední tréninkové dny už toho člověk nenatrénuje tolik, co se týká objemu. V lezení je hlavně potřeba mít dobrý pocit, nabrat zdravé sebevědomí a to si myslím, že se mi povedlo,“ řekl Ondra v nahrávce pro média. Tradiční setkání s novináři před odletem jeho tým zrušil.
Olympijský vítěz z Barcelony 1992 Lukáš Pollert na Twitteru oslavil stříbrnou medaili svého následovníka mezi vodními slalomáři Lukáše Rohana.
GYMNASTIKA: Ruští sportovní gymnasté ovládli na olympijských hrách poprvé od roku 1996 soutěž družstev. V Tokiu zvítězili před Japonskem a Čínou.
Muži - víceboj družstva: 1. Rusko (Abljazin, Běljavskij, Dalalojan, Nagornyj) 262,500 b., 2. Japonsko (Hašimoto, Kaja, Kitazono, Tanigawa) 262,397, 3. Čína (Lin Čchao-pchan, Sun Wej, Siao Žuo-tcheng, Cou Ťing-jüan) 261,894, 4. Británie 255,760, 5. USA, 6. Švýcarsko 250,927, 7. Ukrajina 246,394, 8. Německo 238,495.
WINDSURFING: Karel Lavický si po druhém dni olympijské regaty o jednu příčku pohoršil. Pětatřicetiletý český reprezentant klesl na předposlední 24. místo. Podle trenéra Patrika Polláka se Lavickému dnešek vůbec nevydařil.
VZPÍRÁNÍ: Hidilyn Diazová získala pro Filipíny první olympijské zlato v historii. V kategorii do 55 kg zvítězila v olympijském rekordu 224 kg.
Vzpírání, ženy do 55 kg: 1. Diazová (Fil.) 224 kg (trh 97 + nadhoz 127), 2. Liao Čhiou-jün (Čína) 223 (97+126), 3. Činšanlová (Kaz.) 213 (90+123), 4. Nabijevová (Uzb.) 212 (98+114), 5. Konotopová (Ukr.) 206 (94+112), 6. Šermetovová (Turk.) 205 (90+115), 7. Ham Un-či (Korea) 201 (85+116), 8. Landúlsíová (Tun.) 196 (88+108).
OH NARUBY: Na třetí pokus konečně medailová Olympiáda naruby! Stříbrný příběh Lukáše Rohana dokazuje, jak důležité je klást před sebe jasné, stručně formulované a nejlépe i dosažitelné cíle. Představujeme rovněž nový český národní sport a děkujeme zemi, která dala světu Godzillu a manga komiksy, za basketbalového robota. Ale ten start triatlonového závodu přímo pod kýl lodě? To je na roztrhání kapitánské licence…

FOTBAL: Česká Rozhodčí Lucie Ratajová se na olympijských hrách v Tokiu představí podruhé v úterý. Bude dělat asistentku v zápase žen mezi Kanadou a Velkou Británií, který začne v 13:00 SELČ. Na twitteru to dnes oznámila Komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR (FAČR).
ŠERM: Soutěž fleretistů na OH ovládl Cheung Ka Long z Hongkongu. Po semifinálové výhře nad Choupenitchem zdolal ve finále obhájce zlata z Ria Garozza 15:11.
ŠERM: Zlato v soutěži šavlistek na OH vybojovala Ruska Sofia Pozdňakovová. Ve finále zdolala krajanku Velikou, která má po Londýnu a Riu třetí stříbro.
VODNÍ SLALOM: Podívejte se na rozhovor se stříbrným kanoistou Lukášem Rohanem přímo z Tokia!