Byl už jen pár dní od momentu, kdy mohl navázat na rodinnou tradici dědečka Borise, který přivezl v roce 1964 z Her v Tokiu stříbrnou medaili. Teď se ale plážovému volejbalistovi Ondřeji Perušičovi všechno obrátilo. Kvůli pozitivnímu testu na koronavirus po příjezdu do olympijské vesnice je v karanténě na izolačním hotelu a jeho účast na turnaji spolu s Davidem Schweinerem je ohrožená.
„První je, že olympiáda je sen každého sportovce, každý by chtěl hrát, zúčastnit se, a to mě samozřejmě moc mrzí. Na druhou stranu v tomhle případě by měla dostat přednost ochrana zdraví. Nejen mého, ale hlavně všech ostatních sportovců a všech účastníků her a lidí, které bych mohl potenciálně ohrozit. To je v tuhle chvíli důležitější věc,“ říká šestadvacetiletý volejbalista. „Nevidím to zatím jako konec světa a rozhodně to neberu nějak tragicky už jen proto, že pro mě osobně bylo daleko důležitější, že jsme se na olympiádu zvládli kvalifikovat a že jsem sám sobě dokázal, že na to mám. To bylo zdrojem největšího uspokojení.“
Uvědomuje si, že pokud s parťákem zasáhne do turnaje, nebude to účast podle představ.
„Hrozí, že si buď nezahraju vůbec, nebo pro náš tým bude touhle situací turnaj zasažený. To je velká komplikace. Ale asi bych to nevyměnil za možnost se na olympiádu kvalifikovat. Mrzí mě, že ta situace nastala zejména vůči mému týmu, ať už vůči spoluhráči Davidovi nebo i trenérům a všem, kdo se na tom podíleli, protože do toho investovali spoustu energie a prostředků,“ líčí Perušič. „Ale tím se dostáváme zase zpátky k tomu, že ochrana zdraví by měla mít přednost. Kde jsem se nakazil a jak k tomu došlo, to by byly jen spekulace, to se asi nikdy nedozvíme. Hlavně doufám, že všichni ostatní sportovci a další členové olympijského týmu, nejen našeho, budou v pořádku a že hry proběhnou pokud možno co nejbezpečněji.“
Pozitivní test má Perušič i přesto, že absolvoval vakcinaci.
„Chtěl bych zdůraznit, že můj případ – byl jsem naočkovaný a snažili jsme se dodržovat hygienické standardy – by neměl sloužit jako střelivo pro zastánce konspiračních teorií. Bohužel někde jsem asi udělal chybu a nakazil jsem se. Je to zejména moje zodpovědnost. A hlavně doufám, že jsem neohrozil někoho dalšího.“
Každopádně přijde o možnost zúčastnit se pátečního slavnostního zahájení. Nástupovou kolekci přesto nenechá jen v kufru. „Samozřejmě slibuju, že se obléknu aspoň symbolicky tady v karanténě. Můžu v něm pochodovat z jedné strany pokoje na druhou.“
Zprávy ze dne 27. července 2021
SPORTOVNÍ STŘELBA: Novou olympijskou soutěž smíšených dvojic ve střelbě ze vzduchové pistole vyhráli Číňané Pchang Wej a Ťiang Žan-sin. V dramatickém finále porazili ruský mix Arťom Černousov, Vitalina Bacaraškinová 16:14. Bronz získali Ukrajinci Oleh Omelčuk a Olena Kostevyčová. Češi v této disciplíně nestartovali.
TENIS: Na tenisových kurtech se zatím nehraje, program brzdí počasí. Start zápasu Barbory Krejčíkové byl prozatím odložen na 5:00 SEČ. Jediný duel, který se hraje, je na centrkurtu, kde je zatahovací střecha. Po utkání Stefanose Tsitsipase s Francesem Tiafoem je zde v plánu zápas Markéty Vondroušové proti domácí Naomi Ósakaové.
TRIATLON: Nadšená z první olympijské účasti a skoro se slzami v očích probíhala triatlonistka Petra Kuříková cílem závodu v Tokiu. Startem pod pěti kruhy si splnila dětský sen, ale bez diváků na ni působily hry smutně. V dešti bylo hodně pádů a Kuříková se snažila karambolu vyhnout. „Už jich mám za sebou poměrně dost, takže jsem jela spíš opatrněji,“ řekla. „Viděla jsem holky ležet v zatáčkách, nebyl to moc příjemný pocit. Jak od kol před námi stříkalo strašně moc vody a špíny do očí, tak jsem občas nevěděla, kudy jedu. Jsem ráda, že jsem zdravá v cíli.“

PLAVÁNÍ: Fantazie! Barbora Seemanová postupuje do finále závodu na 200 metrů volným způsobem. Ve druhém semifinále skončila v novém českém rekordu (1:56.14) na druhém místě za Katie Ledeckou. V součtu dvou semifinále zaplavala pátý nejlepší čas. České plavání se dočkalo prvního finále na olympijských hrách od roku 2000!

PLAVÁNÍ: Právě začíná dnešní program v plaveckém bazénu. Semifinále závodu na 200 metrů volným způsobem čeká Barboru Seemanovou, v semifinálovém polohovém závodě na 200 metrů pak uvidíme Kristýnu Horskou.
TRIATLON: Olympijský závod triatlonistek v Tokiu vyhrála Flora Duffyová, která zařídila Bermudám premiérové zlato na letních hrách v historii. Stříbro získala Britka Georgia Taylorová-Brownová, třetí skončila Američanka Katie Zaferesová. Petra Kuříková při olympijském debutu obsadila 30. místo, druhá Češka Vendula Frintová závod nedokončila.
Triatlon - ženy: 1. Duffyová (Berm.) 1:55:36, 2. Taylorová-Brownová (Brit.) -1:14, 3. Zaferesová (USA) -1:27, 4. Klamerová (Niz.) -2:12, 5. Periaultová (Fr.) -2:13, 6. Spirigová (Švýc.) -2:29, 7. Bettová (It.) -2:46, 8. Lindemannová (Něm.) -2:48,...30. Kuříková -8:34, Frintová (obě ČR) nedokončila.

TRIATLON: Krátce před půlnocí českého času odstartoval v Tokiu triatlonový závod žen. V akci jsou i dvě české závodnice - Vendula Frintová a Petra Kuříková.
Zprávy ze dne 26. července 2021
Česká olympijská účast během 4. dne v Tokiu:
23:45 triatlon – předpokládaný cíl závodu žen: Frintová, Kuříková
3:30 plavání - semifinále 200 m volný způsob ženy: Seemanová, 4:58 semifinále 200 m polohový závod: Horská
4:00 tenis - dvouhra muži 2. kolo: Macháč – Schwartzman (Arg.), dvouhra ženy 3. kolo: Krejčíková - Bencicová (Švýc.), cca 6:00 Plíšková - Giorgiová (It.), Vondroušová - Ósakaová (Jap.), cca 12:00 čtyřhra ženy 2. kolo: Karolína Plíšková, Vondroušová – Pigossiová, Stefaniová (Braz.), Krejčíková, Siniaková – Badosaová, Sorribesová (Šp.)
6:15 sportovní střelba - vzduchová puška smíšená družstva - kvalifikace: Hrčkulák, Šarounová
7:00 vodní slalom - K1 ženy semifinále: Minařík Kudějová
8:00 cyklistika - horská kola ženy: Čábelická
13:49 plavání - rozplavby 800 m volný způsob muži: Micka
JUDO: Obrovský zážitek! Hlásí český judista David Klammert z Tokia, kde bude společně s Lukášem Krpálkem hájit české barvy na olympiádě. Čas strávený v Japonsku kazí jen přísná opatření. „Když nemůžou být diváci, proč tam nepustí alespoň ostatní sportovce. Jsme každý den testovaní,“ podivuje se zápasník, proč nemůže jít podpořit ostatní Čechy v jejich boji o medaile. Více čtěte ZDE>>>
SKATEBOARDING: Ve třinácti letech vybojovala olympijské zlato! Japonská skateboardistka Momidži Nišijová se zapsala do historie jako druhá nejmladší vítězka Her. Primát drží americká skokanka do vody Marjorie Gestringová, které bylo při triumfu v roce 1936 v Berlíně 13 let a 269 dnů. Nišijové bude čtrnáct na konci srpna. Její příběh čtěte ZDE>>>

Připomeňte si, jak si během třetího dne olympijských her vedli Češi:
CYKLISTIKA
Biker Ondřej Cink nedokončil nadějně rozjetý závod v cross country horských kol. V šestém ze sedmi celých okruhů ho krátce poté, co se propracoval na průběžné třetí místo, vyřadil z boje o medaile naprasklý ráfek zadního kola a defekt.
JACHTING
Windsurfař Karel Lavický si po druhém dni olympijské regaty o jednu příčku pohoršil. Pětatřicetiletý český reprezentant klesl na předposlední 24. místo. Podle trenéra Patrika Polláka se Lavickému pondělní program vůbec nevydařil.
PLAVÁNÍ
Barbora Seemanová a Kristýna Horská postoupily z rozplavby do semifinále. Jednadvacetiletá Seemanová na kraulařské dvoustovce skončila s časem 1:56,38 na sedmém místě. O dva roky starší Horská v polohovém závodu na 200 metrů výkonem 2:12,21 obsadila poslední postupovou 16. pozici.
STŘELBA
Jakub Tomeček se do finále ve skeetu těsně neprobojoval. V dramatickém kvalifikačním rozstřelu prohrál duel o poslední šesté finálové místo s Dánem Jesperem Hansenem a skončil sedmý. Ve skeetu žen se Barbora Šumová po sedmi omylech do finálové šestky nedostala a obsadila 14. místo.
ŠERM
Alexander Choupenitch získal historickou bronzovou medaili ve fleretu. Po semifinálové porážce s Cheung Ka Longem z Hongkongu zdolal v utkání o třetí místo Japonce Takahira Šikineho.
TENIS
Barbora Krejčíková, Karolína Plíšková a Markéta Vondroušová postoupily do osmifinále, naopak Petra Kvitová podlehla Belgičance Alison van Uytvanckové 7:5, 3:6, 0:6. Vítězka Roland Garros Krejčíková porazila v druhém kole Kanaďanku Leylah Fernandezovou 6:2, 6:4. Plíšková zdoalal Carlu Suárezovou ze Španělska 6:3, 6:7, 6:1. Vondroušová zvítězila nad Rumunkou Mihaelou Buzarnescuovou 6:1, 6:2.
VODNÍ SLALOM
Kanoista Lukáš Rohan vybojoval stříbrnou medaili. Šestadvacetiletý závodník nestačil při své olympijské premiéře jen na Benjamina Savšeka ze Slovinska.
ATLETIKA: Olympijský vítěz v běhu na 1500 metrů z Londýna Taufik Machlúfí vzdal kvůli zranění kolena start v atletických soutěžích v Tokiu. Třiatřicetiletý alžírský mílař, jenž na předchozích hrách v Riu de Janeiro získal stříbrné medaile v závodech na 800 a 1500 metrů, to oznámil v rozhovoru pro agenturu APS.
ŠERM: Alexander Choupenitch a Vilém Goppoldz Lobsdorfu. Dva šermíři, kteří získali pro Čechy medaili z olympijských her, jejich úspěchy dělilo 113 let. Zatímco sedmadvacetiletý rodák z Brna proletí v následujících dnech všemi informačními kanály, na hubeného pána s knírkem se zapomnělo. S šavlí zacházel jako málokdo na světě, mluvil několika jazyky a na rodnou zem nedal dopustit. Přesto zemřel pochudlý, zapomenutý a bez domova. Goppoldův příběh čtěte ZDE>>>

Japonské hlavní město se vrátilo o rok zpátky v čase. Na letištních vlajkách, dveřích taxíků ale třeba i zlatých medailích stojí nápis „Tokio 2020". Dokonce i WiFi v tamní veřejné dopravě nese název „Sushi2020" a odkazuje tak k minulému roku, kdy se měly olympijské hry konat původně. Kvůli pandemii koronaviru se však největší sportovní akce vůbec poprvé v historii přesunula na jiný rok. Proč ale zůstal v oficiálním názvu letopočet 2020? Více se dozvíte na E15.cz ZDE>>>
HÁZENÁ: Dánští házenkáři zvládli i druhou překážku na cestě za obhajobou zlatých olympijských medaili. Nad Egyptem zvítězili 32:27, přestože v poločase o gól prohrávali, a vedou skupinu B před rovněž stoprocentně úspěšným Švédskem.