Byl už jen pár dní od momentu, kdy mohl navázat na rodinnou tradici dědečka Borise, který přivezl v roce 1964 z Her v Tokiu stříbrnou medaili. Teď se ale plážovému volejbalistovi Ondřeji Perušičovi všechno obrátilo. Kvůli pozitivnímu testu na koronavirus po příjezdu do olympijské vesnice je v karanténě na izolačním hotelu a jeho účast na turnaji spolu s Davidem Schweinerem je ohrožená.
„První je, že olympiáda je sen každého sportovce, každý by chtěl hrát, zúčastnit se, a to mě samozřejmě moc mrzí. Na druhou stranu v tomhle případě by měla dostat přednost ochrana zdraví. Nejen mého, ale hlavně všech ostatních sportovců a všech účastníků her a lidí, které bych mohl potenciálně ohrozit. To je v tuhle chvíli důležitější věc,“ říká šestadvacetiletý volejbalista. „Nevidím to zatím jako konec světa a rozhodně to neberu nějak tragicky už jen proto, že pro mě osobně bylo daleko důležitější, že jsme se na olympiádu zvládli kvalifikovat a že jsem sám sobě dokázal, že na to mám. To bylo zdrojem největšího uspokojení.“
Uvědomuje si, že pokud s parťákem zasáhne do turnaje, nebude to účast podle představ.
„Hrozí, že si buď nezahraju vůbec, nebo pro náš tým bude touhle situací turnaj zasažený. To je velká komplikace. Ale asi bych to nevyměnil za možnost se na olympiádu kvalifikovat. Mrzí mě, že ta situace nastala zejména vůči mému týmu, ať už vůči spoluhráči Davidovi nebo i trenérům a všem, kdo se na tom podíleli, protože do toho investovali spoustu energie a prostředků,“ líčí Perušič. „Ale tím se dostáváme zase zpátky k tomu, že ochrana zdraví by měla mít přednost. Kde jsem se nakazil a jak k tomu došlo, to by byly jen spekulace, to se asi nikdy nedozvíme. Hlavně doufám, že všichni ostatní sportovci a další členové olympijského týmu, nejen našeho, budou v pořádku a že hry proběhnou pokud možno co nejbezpečněji.“
Pozitivní test má Perušič i přesto, že absolvoval vakcinaci.
„Chtěl bych zdůraznit, že můj případ – byl jsem naočkovaný a snažili jsme se dodržovat hygienické standardy – by neměl sloužit jako střelivo pro zastánce konspiračních teorií. Bohužel někde jsem asi udělal chybu a nakazil jsem se. Je to zejména moje zodpovědnost. A hlavně doufám, že jsem neohrozil někoho dalšího.“
Každopádně přijde o možnost zúčastnit se pátečního slavnostního zahájení. Nástupovou kolekci přesto nenechá jen v kufru. „Samozřejmě slibuju, že se obléknu aspoň symbolicky tady v karanténě. Můžu v něm pochodovat z jedné strany pokoje na druhou.“
Zprávy ze dne 26. července 2021
Jídlo připravované kuchaři pro korejské sportovce na olympiádě v Tokiu.



ŠERM: Alexander Choupenitch má bronz! Český šermíř s běloruskými kořeny zajistil druhou českou medaili výhrou proti domácímu Šikinemu. Více čtěte ZDE>>>

PLAVÁNÍ: Plavkyně Kristýna Horská se dostala na OH v polohovém závodu na 200 metrů do úterního semifinále. S časem 2:12,21 skončila na 16. místě.
JUDO: Japonský judista Šóhei Óno obhájil v Tokiu olympijské zlato ve váze do 73 kg. Mezi ženami do 57 kg získala druhé vítězství pro Kosovo Nora Gjakovová.
Muži - do 73 kg: 1. Óno (Jap.), 2. Šavdatuašvili (Gruz.), 3. An Čchang-im (Kor.) a Tsend-Ochir (Mong.), 5. Orujov (Ázerb.) a Margelidon (Kan.), 7. Gjakova (Kos.) a Butbul (Izr.).
Ženy - do 57 kg: 1. Gjakovová (Kos.), 2. Cysiqueová (Fr.), 3. Jošidaová (Jap.) a Klimkaitová (Kan.), 5. Lipartelianiová (Gruz.) a Kajzerová (Slovin.), 7. Kowalczyková (Pol.) a Nelsonová Levyová (Izr.).
ŠERM: Šermíř Alexander Choupenitch bude na OH v Tokiu bojovat o bronz. V semifinále prohrál český fleretista s Cheung Ka Longem z Hongkongu 10:15.
PLAVÁNÍ: Plavkyně Barbora Seemanová postoupila z rozplavby na kraulařské dvoustovce na olympijských hrách v Tokiu do úterního semifinále. Jednadvacetiletá rodačka z Prahy skončila s časem 1:56,38 na sedmém místě. O 11 setin sekundy zaostala za vlastním českým rekordem, který vytvořila letos v květnu při triumfu na mistrovství Evropy v Budapešti.
WINDSURFING: Windsurfař Karel Lavický si po druhém dni olympijské regaty o jednu příčku pohoršil. Pětatřicetiletý český reprezentant klesl na předposlední 24. místo. Dvě ze tří dnešních rozjížděk ovládl Thomas Goyard z Francie, ale ve vedení je v polovině závodu trojnásobný mistr světa Kiran Badloe z Nizozemska.
ŠERM: Českého šermíře Alexandera Choupenitche dělí v olympijské soutěži fleretistů v Tokiu jedna výhra od medaile. Ve čtvrtfinále si poměrem 15:9 poradil s Egypťanem Muhammadem Hamzou. Semifinále ho čeká ve 12:20 SELČ, jeho soupeřem bude Cheung Ka Long z Hongkongu. Sledujte ZDE>>>
STŘELBA: „Jak kdyby to byl penaltový rozstřel, a já jsem kopl balon za sebe, ani ne proti brance,“ hlesl zklamaně český skeetař Jakub Tomeček, který po nekonečném rozstřelu nepostoupil do finále. Rozhovor s Tomečkem čtěte ZDE >>>
TENIS: Karolína Plíšková porazila Španělku Carlu Suárezovou 6:3, 6:7, 6:1 a jako třetí česká tenistka postoupila do osmifinále. Více čtěte ZDE>>>
LUKOSTŘELBA: Korejští lukostřelci obhájili olympijské zlato v družstvech a ovládli i třetí soutěž na hrách v Tokiu. Trojice Kim Če-tok, Kim U-čin, O Čin-hjek v dnešním finále porazila 6:0 Tchaj-wan.
Zatímco před čtyřmi lety v Riu de Janeiro došli Korejci ke zlatu bez jediného zaváhání a všechny duely ovládli 6:0, tentokrát v semifinále porazili Japonce těsně 5:4. Domácí poté stejným poměrem zdolali v souboji o bronz Nizozemce.
STŘELBA: Olympijskými šampiony ve skeetu se stali Američané Vincent Hancock a Amber Englishová. Zatímco Hancock slaví triumf po devíti letech a třetí v kariéře, jeho krajanka uspěla pod pěti kruhy poprvé. Čeští střelci Jakub Tomeček a Barbora Šumová se do finále nedostali, Tomeček skončil po dodatečném kvalifikačním rozstřelu sedmý, Šumová obsadila 14. místo.
VODNÍ SLALOM: Medailistovi Lukáši Rohanovi z první řady tleská jiný držitel olympijského stříbra - Vavřinec Hradílek, který cenný kov vybojoval v roce 2012 v Londýně.
VODNÍ SLALOM: Cíl, který si na OH vytyčil, Lukáš Rohan výrazně překonal...