Byl už jen pár dní od momentu, kdy mohl navázat na rodinnou tradici dědečka Borise, který přivezl v roce 1964 z Her v Tokiu stříbrnou medaili. Teď se ale plážovému volejbalistovi Ondřeji Perušičovi všechno obrátilo. Kvůli pozitivnímu testu na koronavirus po příjezdu do olympijské vesnice je v karanténě na izolačním hotelu a jeho účast na turnaji spolu s Davidem Schweinerem je ohrožená.
„První je, že olympiáda je sen každého sportovce, každý by chtěl hrát, zúčastnit se, a to mě samozřejmě moc mrzí. Na druhou stranu v tomhle případě by měla dostat přednost ochrana zdraví. Nejen mého, ale hlavně všech ostatních sportovců a všech účastníků her a lidí, které bych mohl potenciálně ohrozit. To je v tuhle chvíli důležitější věc,“ říká šestadvacetiletý volejbalista. „Nevidím to zatím jako konec světa a rozhodně to neberu nějak tragicky už jen proto, že pro mě osobně bylo daleko důležitější, že jsme se na olympiádu zvládli kvalifikovat a že jsem sám sobě dokázal, že na to mám. To bylo zdrojem největšího uspokojení.“
Uvědomuje si, že pokud s parťákem zasáhne do turnaje, nebude to účast podle představ.
„Hrozí, že si buď nezahraju vůbec, nebo pro náš tým bude touhle situací turnaj zasažený. To je velká komplikace. Ale asi bych to nevyměnil za možnost se na olympiádu kvalifikovat. Mrzí mě, že ta situace nastala zejména vůči mému týmu, ať už vůči spoluhráči Davidovi nebo i trenérům a všem, kdo se na tom podíleli, protože do toho investovali spoustu energie a prostředků,“ líčí Perušič. „Ale tím se dostáváme zase zpátky k tomu, že ochrana zdraví by měla mít přednost. Kde jsem se nakazil a jak k tomu došlo, to by byly jen spekulace, to se asi nikdy nedozvíme. Hlavně doufám, že všichni ostatní sportovci a další členové olympijského týmu, nejen našeho, budou v pořádku a že hry proběhnou pokud možno co nejbezpečněji.“
Pozitivní test má Perušič i přesto, že absolvoval vakcinaci.
„Chtěl bych zdůraznit, že můj případ – byl jsem naočkovaný a snažili jsme se dodržovat hygienické standardy – by neměl sloužit jako střelivo pro zastánce konspiračních teorií. Bohužel někde jsem asi udělal chybu a nakazil jsem se. Je to zejména moje zodpovědnost. A hlavně doufám, že jsem neohrozil někoho dalšího.“
Každopádně přijde o možnost zúčastnit se pátečního slavnostního zahájení. Nástupovou kolekci přesto nenechá jen v kufru. „Samozřejmě slibuju, že se obléknu aspoň symbolicky tady v karanténě. Můžu v něm pochodovat z jedné strany pokoje na druhou.“
Zprávy ze dne 21. července 2021
Prvním členem české výpravy s pozitivním testem na COVID-19 po příletu na OH v Tokiu byl lékař Vlastimil Voráček. Informaci Seznam Zpráv potvrdil ČOV. Proti covidu neočkovaný lékař byl členem »posádky«, jež do dějiště Her zamířila vládním speciálem z kbelského letiště v pátek. Ve stejném éru shodou okolností seděli také beachvolebalista Perušič, volejbalový trenér Nausch a stolní tenista Širučka. Všichni putovali do izolace vzápětí. Další dva olympionici navíc čekají na výsledky kontrolních PCR testů. Více čtěte ZDE >>>

JUDO: Hvězdný francouzský judista Teddy Riner krátce před začátkem olympijských her v Tokiu přiznal, že si letos v únoru přetrhl zkřížený vaz v kolenu. Obhájce zlatých medailí z Londýna a Ria de Janeiro v nejtěžší kategorii a jeden z velkých soupeřů Lukáše Krpálka se po vážném zranění vrátil k tréninku už po dvou měsících. Desetinásobný mistr světa se v posledních letech objevoval na tatami jen sporadicky. Na olympijském turnaji proto nebude mezi nasazenými a už na úvod se může teoreticky střetnout s českou nadějí Krpálkem, jenž do nejtěžší kategorie přestoupil po vítězství v Riu ve váze do 100 kg.
VODNÍ SLALOM: Před odletem do olympijského Tokia kajakář Jiří Prskavec hodně tvrdě trénoval. Jenže on, i kterýkoliv jiný sportovec, by se ze samé dřiny asi brzy zbláznil, a tak si musel najít i nějaký odpočinek. Pro tátu dvou malých kluků to není zas tak těžké, při hraní si s nimi na vše ostatní zapomněl. Ale našel si i jiné hobby – zahrádku. Na té své pěstuje rajčata, okurky, červenou řepu, ale i borůvky. Jak mu to jde?

Zimní olympijské hry v Pekingu, které začnou za méně než 200 dnů, budou potřebovat diváky k tomu, aby byly úspěšné. Uvedl to Mezinárodní olympijský výbor (MOV) v den, kdy před prázdnými tribunami odstartovaly soutěže na hrách v Tokiu. „Chceme tam mít mezinárodní publikum a potřebujeme a chceme tam mít diváky,“ uvedl na zasedání MOV v Tokiu Juan Antonio Samaranch mladší, jenž šéfuje koordinační komisi dohlížející na přípravy ZOH v Pekingu. Zimní hry v Pekingu se budou konat od 4. do 20. února 2022. Organizátoři ještě kvůli pokračující koronavirové pandemii nespustili prodej vstupenek.
Jak vypadá karanténa po příletu do Japonska? Pohledy ze svého pokoje a třeba i jídlo servírované k snídani zachytil fotograf agentury Reuters Kei Pfaffenbach.




RYCHLOSTNÍ KANOISTIKA: Německý čtyřkajak musí před startem na olympijských hrách v Tokiu řešit komplikaci. Při překládce v Lucemburku na cestě do dějiště her byla zničena závodní loď, s kterou chtěli útočit na zlato. Nyní musí favorizovaná německá posádka doufat, že se povede přivést náhradní. Loď podle zprávy národního svazu poničil vysokozdvižný vozík. „Je to 'totálka'. Byli jsme z toho s trenérem úplně mimo,“ řekl jeden z členů posádky Tom Liebscher. „Takto postavené lodě existují jen dvě na světě. Jedna je teď zničená a tu druhou jsme využívali na trénink v Duisburgu. Tato loď nyní musí být co nejrychleji přepravena do Tokia,“ uvedl obhájce olympijského zlata z Ria de Janeiro.
Vlajkonoši americké výpravy při pátečním zahájení olympijských her budou hvězdná basketbalistka Sue Birdová a baseballista Eddy Alvarez. Oba jsou medailisty ze soutěží pod pěti kruhy, ale zatímco Birdová dovedla čtyřikrát za sebou americký výběr ke zlatu, Alvarez vybojoval před sedmi lety stříbro na zimních hrách Soči jako člen štafety rychlobruslařů na krátké dráze.
Český olympijský výbor po dalším pozitivním testu mezi sportovci v Tokiu zatím neoznámí jména vlajkonošů pro páteční zahájení. Jména měla být zveřejněna dnes, protože v poledne místního času skončilo hlasování sportovců. Kdo v této čestné roli vystřídá judistu Lukáše Krpálka, by mělo být jasné ve čtvrtek. Poprvé to bude dvojice, protože to Mezinárodní olympijský výbor (MOV) povolil v zájmu genderové vyváženosti.
FOTBAL: Olympijský turnaj fotbalistek začal nečekanou porážkou amerických favoritek. Úřadující mistryně světa podlehly v úvodním utkání základní skupiny G Švédsku 0:3. Naopak Brazilky na úvod nastřílely Číně pět branek, dvakrát se prosadila šestinásobná nejlepší fotbalistka světa Marta.
STOLNÍ TENIS: „Celá situace nás nesmírně mrzí. Moc jsem se obával toho, že dojde i ke sportovním tragédiím. Jenže šíření viru nikdo z nás nedokáže úplně ovlivnit, ať se chrání sebelíp. Musím říct, že obdivuji, s jakým postojem se k téhle situaci postavil jak Pavel, tak před ním i Ondra Perušič a Simon Nausch,“ uvedl Martin Doktor, sportovní ředitel výpravy. „I nadále spolupracujeme s japonskými organizátory.“
Stolní tenista Pavel Širuček je druhým českým sportovcem a čtvrtým členem výpravy, který měl na olympiádě v Tokiu pozitivní test na koronavirus. Více čtěte ZDE>>>
SOFTBAL: Po třinácti letech se vrátil softbal do olympijského programu a favoritky vstoupily do soutěže vítězně. Domácí Japonky si poradily s Austrálií jasně 8:1 a Američanky porazily Itálii 2:0. Olympijské vítězky z Pekingu 2008 Japonky měly problém s Austrálií je v první směně. Nadhazovačka Jukiko Uenová naplnila mety a povolila soupeřkám jeden bod, ale pak už byla jistá. V útoku domácí hráčky ještě v dohrávce první směny vyrovnaly, od třetí do páté směny odpálily tři homeruny a utkání rozhodly předčasně rozdílem.


V Brisbane už se olympijské soutěže konaly, ale českým barvám se tam moc nedařilo...
Nizozemská skateboardistka Candy Jacobsová, taekwondistka Fernanda Aguirreová z Chile přijdou kvůli koronaviru o start na olympijských hrách. Obě závodnice měly v Tokiu pozitivní test a vzhledem k povinné desetidenní karanténě nestihnou své soutěže. Do stejné situace se dostala britská střelkyně Amber Hillová, která neprošla kontrolou těsně před odletem. Do izolace musel kvůli pozitivnímu testu po příletu i americký plážový volejbalista, jehož identitu národní svaz nezveřejnil. Podle informací agentury AP by měl nakaženým hráčem být Taylor Crabb, jenž by měl v Tokiu startovat se čtyřnásobným účastníkem her, pětačtyřicetiletým Jakem Gibbem.
LOH 2032: Australské Brisbane uspořádá letní olympijské hry v roce 2032. Na zasedání v Tokiu o tom rozhodli delegáti Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Tentokrát to nebyla tradiční volba s několika kandidátskými městy, Brisbane jako dějiště v červnu doporučil výkonný výbor MOV. Systém voleb MOV změnil, aby se snížily náklady na přípravu projektů a kampaně uchazečů. Celá procedura je kratší, takže vybraný pořadatel má více času na přípravu. Brisbane uspořádá OH za jedenáct let. Po Tokiu se uskuteční OH 2024 v Paříži a 2028 v Los Angeles. Do Austrálie se olympiáda vrátí po 32 letech. Naposledy se konaly velmi úspěšné hry v roce 2000 v Sydney. V roce 1956 hostilo sportovní svátek Melbourne.


