Byl už jen pár dní od momentu, kdy mohl navázat na rodinnou tradici dědečka Borise, který přivezl v roce 1964 z Her v Tokiu stříbrnou medaili. Teď se ale plážovému volejbalistovi Ondřeji Perušičovi všechno obrátilo. Kvůli pozitivnímu testu na koronavirus po příjezdu do olympijské vesnice je v karanténě na izolačním hotelu a jeho účast na turnaji spolu s Davidem Schweinerem je ohrožená.
„První je, že olympiáda je sen každého sportovce, každý by chtěl hrát, zúčastnit se, a to mě samozřejmě moc mrzí. Na druhou stranu v tomhle případě by měla dostat přednost ochrana zdraví. Nejen mého, ale hlavně všech ostatních sportovců a všech účastníků her a lidí, které bych mohl potenciálně ohrozit. To je v tuhle chvíli důležitější věc,“ říká šestadvacetiletý volejbalista. „Nevidím to zatím jako konec světa a rozhodně to neberu nějak tragicky už jen proto, že pro mě osobně bylo daleko důležitější, že jsme se na olympiádu zvládli kvalifikovat a že jsem sám sobě dokázal, že na to mám. To bylo zdrojem největšího uspokojení.“
Uvědomuje si, že pokud s parťákem zasáhne do turnaje, nebude to účast podle představ.
„Hrozí, že si buď nezahraju vůbec, nebo pro náš tým bude touhle situací turnaj zasažený. To je velká komplikace. Ale asi bych to nevyměnil za možnost se na olympiádu kvalifikovat. Mrzí mě, že ta situace nastala zejména vůči mému týmu, ať už vůči spoluhráči Davidovi nebo i trenérům a všem, kdo se na tom podíleli, protože do toho investovali spoustu energie a prostředků,“ líčí Perušič. „Ale tím se dostáváme zase zpátky k tomu, že ochrana zdraví by měla mít přednost. Kde jsem se nakazil a jak k tomu došlo, to by byly jen spekulace, to se asi nikdy nedozvíme. Hlavně doufám, že všichni ostatní sportovci a další členové olympijského týmu, nejen našeho, budou v pořádku a že hry proběhnou pokud možno co nejbezpečněji.“
Pozitivní test má Perušič i přesto, že absolvoval vakcinaci.
„Chtěl bych zdůraznit, že můj případ – byl jsem naočkovaný a snažili jsme se dodržovat hygienické standardy – by neměl sloužit jako střelivo pro zastánce konspiračních teorií. Bohužel někde jsem asi udělal chybu a nakazil jsem se. Je to zejména moje zodpovědnost. A hlavně doufám, že jsem neohrozil někoho dalšího.“
Každopádně přijde o možnost zúčastnit se pátečního slavnostního zahájení. Nástupovou kolekci přesto nenechá jen v kufru. „Samozřejmě slibuju, že se obléknu aspoň symbolicky tady v karanténě. Můžu v něm pochodovat z jedné strany pokoje na druhou.“
Zprávy ze dne 21. července 2021
SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ bude v pátek výrazně komornější než obdobné ceremoniály na předchozích hrách. Nebudou k vidění hromadné choreografie tanečníků a dalších umělců. V hledišti kvůli koronavirovým opatřením nebudou běžní diváci, pouze několik stovek olympijských funkcionářů. Na zahajovacím ceremoniálu bude zřejmě méně sportovců než obvykle, protože pobyt v olympijské vesnici je omezený na několik dní před soutěží.
BASKETBAL: Americký reprezentant Zach LaVine prošel po preventivní karanténě úspěšně všemi zdravotními kontrolami a ve čtvrtek zamíří za první částí olympijského týmu do Tokia. Basketbalisté USA zahájí boje v základní skupině, v níž je čeká i česká reprezentace, 25. července duelem s Francií.
BEACHVOLEJBAL: česká beachvolejbalistka Markéta Sluková-Nausch popsala, jak probíhá improvizovaná příprava během nucené izolace na Hrách v Tokiu: „Čekáme na výsledky PCR testu, všichni, co jsme označení jako blízký kontakt. Do dvou, tří hodin bychom měli znát výsledky, od toho se zásadně odvijí, zda nás poté pustí na trénink. Pozitivní případy přibývají, situace není úplně ideální. Snažíme se udržovat aspoň v nějaké kondici, házeli jsme si medicinbalem na šířku našeho apartmánu, je to velká improvizace. Od pondělí jsme nesáhli na balon, nemůžeme vylézt z pokoje, o nějaké kvalitní a adekvátní přípravě na olympijské utkání, první máme odehrát v sobotu ráno, nemůže bý řeč. Snažíme se zůstat optimističtí, ale ideální to není.“
Česká plavkyně Barbora Seemanová bude na startu dvoustovky kraulem jako čerstvá mistryně Evropy usilovat o postup do finále, které má být velkým střetem Katie Ledecké a Ariarne Titmusové. Ještě před odletem si ale našla čas na povídání se svým přítelem, fotbalistou Ústí nad Labem Matyášem Písačkou. Rozhovor čtěte zde >>>



Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus podpořil konání olympijských her v Tokiu navzdory pokračující pandemii koronaviru. Ředitel organizačního výboru Toširó Muto se v úterý nechal slyšet, že by hry mohly být na poslední chvíli zrušeny, pokud by rychle přibývali nakažení v olympijské bublině. Prezident Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach tuto variantu zásadně odmítl.
Zprávy ze dne 20. července 2021
Průvodce Tokiem: olympijské vyhlídky nejen českých sportovců jsme probrali s redaktorem deníku Sport Martinem Haškem, který bude čtenáře informovat přímo ze Země vycházejícího slunce. Povídání si můžete poslechnout i jako podcast zde »

HORSKÁ KOLA: Již na třetí olympijské hry se chystá biker Ondřej Cink, který se bude v Tokiu snažit vylepšit čtrnáctá místa z Londýna a Ria. Třicetiletý český reprezentant se navíc na start postaví jako jeden z medailových aspirantů. „Na předešlých Hrách jsem byl dost mladý a výkonnost nebyla jako teď. Výsledky ze světových závodů jsou nyní super, takže by asi byla blbost jet tam s ambicemi (na umístění) třeba do desátého místa. Dal jsem si nejvyšší cíle a doufám, že to dopadne,“ řekl Cink - více čtěte zde >>>

BASKETBAL: Pozitivní test na koronavirus připravil Američanku Katie Lou Samuelsonovou o start při premiéře basketbalu 3x3 pod pěti kruhy. Čtyřiadvacetiletá hráčka Seattlu si na sociálních sítích posteskla, že se nakazila, přestože je očkovaná. „O tom, že si zahraju na olympijských hrách, jsem snila už jako malá holka. Doufám, že se jednou vrátím a ten sen si splním,“ napsala Samuelsonová. „Nejvíc jsem zničená z toho, že jsem plně očkovaná a dodržovala jsem všechna preventivní opatření,“ dodala.
RYCHLOSTNÍ KANOISTIKA: Josefu Dostálovi dnes dorazila na aklimatizační soustředění do Tokia jeho „vosa“, náhradní závodní loď z Prahy. Hned ji nadšeně v přípravě na olympijské hry v Tokiu vyzkoušel. Dostálův kajak podobně jako deblkajak, který z Prahy poslali už dříve, je náhradou za zpožděné vybavení poslané v květnu do Portugalska.
MOV: Šéf organizačního výboru olympiády v Tokiu Toširó Mutó podle Daily Mailu „odmítl vyloučit“ zrušení her kvůli narůstajícímu počtu případů koronaviru a ztrátě některých sponzorů.
Hrozí Hrám zrušení? Šéf organizátorů to neodmítl, věhlasný sponzor se stáhl - čtěte zde >>>
FOTBAL: Český fotbal bude mít v Japonsku zastoupení díky Lucii Ratajové.
ATLETIKA: Chodkyně Anežka Drahotová nevyužije šanci startovat v Tokiu po zbavení obvinění z dopingu. Po závodní přestávce není v odpovídající formě. Více čtěte ZDE>>>.
PLAVÁNÍ: Šestice polských plavců z původní třiadvacetičlenné nominace se musela vrátit z Tokia poté, co vyšlo najevo, že nemají splněné potřebné limity pro start na olympijských hrách. Většina členů plaveckého týmu v reakci na to vyzvala v otevřeném dopise šéfa svazu Pawla Slominskiho k rezignaci, funkcionář se ale zatím jen omluvil za organizační chaos. Vysvětlení požaduje i ministr sportu Piotr Gliňski.
„Taková situace nemůže v profesionálně vedeném sportovním svazu vůbec nastat,“ uvedl Gliňski v oficiálním prohlášení. Příprava a akreditace olympijských účastníků je podle ministerstva zcela v kompetenci jednotlivých národních svazů.
K automatickému zajištění olympijského startu potřebují plavci splnit vypsaný olympijský limit světové federace FINA. Ti, kteří mají splněný jen takzvaný B limit, se mohou do nominace dostat až po schválení FINA. Právě na toto pravidlo zřejmě doplatila šestice polských plavců. Národní olympijský výbor až po příletu výpravy od Tokia oznámil, že plavecký svaz zřejmě nominoval i reprezentanty, kteří účast nemají řádně zajištěnou.
Martin Doktor: Zítra musíme nahlásit vlajkonoše. Sportovci ještě mohou hlasovat a až bude hotovo, tak to oznámíme nejdřív jim a pak týmu. Hlasuje se elektronicky.