Dostal se Šloufem zářili v Szegedu: Málem jsme smázli šampiony!

Autor: ON
0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Zlato bylo blízko. Deblkajak ve složení Josef Dostál, Radek Šlouf skončil na Světovém poháru v Szegedu těsně druhý na olympijském kilometru. Čeští reprezentanti prohráli o pouhých devět setin sekundy s úřadujícími mistry světa Maxem Hoffem a Jacobem Schopfem z Německa a slaví největší společný úspěch. Vylepšili čtvrté místo, které v Szegedu obsadili předloni na mistrovství světa, a potvrdili svou nominaci na olympijské hry v Tokiu. Dostál získal druhé stříbro po sobotním individuálním závodě.

„Ulevilo se nám. Když se někdo koukne na záznam, tak myslím, že je to i vidět, protože jsme si s Pepou pěkně zařvali,“ okomentoval úspěch Šlouf.

„Já měl dobré předtuchy už před závody, protože mi Radek občas na některém úseku naklepal, což se mi ve formě moc nestává,“ prozradil Dostál. „Říkal jsem si, že buď nejsem já úplně dobrej, ale časy ukazovaly, že jo, nebo že má Radek formu jak sviňa. Což se nakonec potvrdilo a po mohutném finiši jsme málem smázli světové šampiony.“

Pro Dostála se Šloufem byl Světový pohár v Szegedu prvním letoším společným startem, na domácích nominačních závodech se v této disciplíně neobjevili. Před závodem Dostál hovořil o tom, že cílem je nedostat od vítězů „příliš na budku“. To se rozhodně nestalo. Tři čtvrtiny závodu se drželi uprostřed pole se ztrátou více než lodi na vedoucí trojici. Dostál věděl, že dvě německé posádky a Slováci nasazené tempo neudrží.

Josef Dostál a Radek Šlouf skončili v Szegedu na skvělém druhém místě

Posledních 250 metrů měli Češi jasně nejrychlejší ze všech. Jen vítězní Němci jejich útoku odolali. „Plzeňský expres!“ křičel Dostál na počest domovského klubu svého parťáka. „Radek hodil hodně uhlí pod kotel a byla tam pára do finiše,“ chválil Šloufa. Do finále se dostal i mladý český deblkajak Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec, který obsadil devátou příčku.

Nejlepší společný výsledek ve světové konkurenci na deblkanoi zajeli Martin a Petr Fuksové, kteří na rovněž olympijském kilometru obsadili čtvrtou příčku. Dělili se o ni s Poláky Wiktorem Glazunowem a Tomaszem Barniakem, s nimiž měli navlas stejný čas. Zaostali o 3,83 sekundy za vítěznou německou posádkou Sebastian Brendel, Tim Hecker.

„Debl s bráchou mě hodně potěšil. Ten rok navíc nám určitě pomohl a jsem rád, že i právě v deblu jsme mezi těmi nejlepšími a můžeme bojovat o přední umístění,“ pochvaloval si starší z bratrů.

Nově složený elitní čtyřkajak Jakub Špicar, Daniel Havel, Vilém Kukačka, Jan Vorel, obsadil na olympijské pětistovce pátou příčku se ztrátou jedenácti setin na bronzové Bělorusy. Vyhráli Španělé. Deblkajak Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová skončil osmý na sprinterské dvoustovce.

Světový pohár v rychlostní kanoistice v Szegedu (Maďarsko):

1000 m:

Muži:

K2: 1. Hoff, Schopf (Něm.) 3:23,002, 2. Dostál, Šlouf (ČR) -0,09, 3. Baláž, Botek (SR) -0,66, ...9. Sobíšek, Brabec (ČR) -8,40.
C2: 1. Brendel, Hecker (Něm.) 3:48,27, 2. Torres, Enriques (Kuba) -0,91, 3. Godmann, Dos Santos (Braz.) -2,48, 4. P. Fuksa, M. Fuksa (ČR) a Glazunow, Barniak (Pol.) všichni -3,83.

500 m:

Muži:

C1: 1. Adam (Něm.) 1:53:22.
K4: 1. Španělsko 1:22,15, ...5. ČR (Špicar, Havel, Kukačka, Vorel) -1,89.

Ženy:

K1: 1. Novakovičová (Srb.) 1:56,67.
C2: 1. Luzanová, Četverikovová (Ukr.) 2:00,72.
K4: 1. Německo 1:36,75.

200 m:

Ženy:

K2: 1. Ponomarenková Janičová, Ostermanová (Slovin.) 38,82, ...8. Sobíšková, Galadová (ČR) -1,73.
C2: 1. Andrejevová, Romašenková (Rus.) 45,23.

Mixy:

K2: 1. Luczová, Csizmadia (Maď.) 35,12.
C2: 1. Andrejevová, Štyl (Rus.) 40,57.

5000 m:

Muži:

K1: 1. Noe (Maď.) 19:38,82, ...13. Davídek (ČR) -1:14,71.
C1: 1. Enriques (Kuba) 21:51,69.

Ženy:

K1: 1. Stensilsová (Švéd.) 22:05,99, ...7. Betlachová -1:00,49, 8. Házová (obě ČR) -1:12,01.
C1: 1. Mailliardová (Chile) 25:05,17, ...8. Malíková (ČR) -2:10,30.