Rychlostní kanoisté Josef Dostál a Radek Šlouf vybojovali na olympijských hrách bronz v závodě deblkajaků na trati 1000 metrů a získali pro českou výpravu v Tokiu devátou medaili. Z vítězství se radovali Australané Jean van der Westhuyzen a Thomas Green, stříbro získali Max Hoff a Jacob Schopf z Německa.
Osmadvacetiletý Dostál si vynahradil obrovské zklamání z individuálního závodu, v němž skončil pátý, a má již čtvrtou olympijskou medaili. V Londýně 2012 získal bronz na čtyřkajaku, který obhájil o čtyři roky později v Riu de Janeiro. V Brazílii si dojel také pro stříbro na singlkajaku. O dva roky mladší Šlouf se prosadil na stupně vítězů při své olympijské premiéře.
Čeští reprezentanti postoupili do finále ze čtvrtého místa v semifinále a v úvodu jízdy o medaile se drželi na šestém místě. V polovině trati se posunuli na čtvrtou pozici a s dalšími dvěma posádkami bojovali o stříbro a bronz. Vítězní Australané měli sekundový náskok. Dostál se Šloufem sice v závěru nestačili na Hoffa se Schopfem, ale dokázali porazit maďarskou dvojici Bence Nádas, Bálint Kopasz.
Již třetí zlatou medaili získala v Tokiu novozélandská kajakářka Lisa Carringtonová, která dnes ovládla závod na 500 metrů a navázala na triumfy na trati 200 metrů a na deblkajaku na 500 metrů. Dvaatřicetiletá hvězda rychlostní kanoistiky ukončila vítěznou olympijskou sérii Danuty Kozákové z Maďarska, která usilovala o třetí výhru na pětistovce v řadě. V Japonsku ale skončila až čtvrtá.
Historicky první rychlostní kanoistkou, která získala na olympijských hrách zlatou medaili, se stala devatenáctiletá Američanka Nevin Harrisonová. Ve finále závodu na 200 metrů porazila šestinásobnou světovou šampionku na této trati Laurence Vincentovou-Lapointeovou z Kanady, bronz získala Ukrajinka Ljudmila Luzanová.
Závod kajakářů na 200 metrů ovládl Maďar Sándor Tótka a získal první olympijskou medaili v kariéře. Před pěti lety v Riu byl čtvrtý. Obhájce prvenství Liam Heath z Velké Británie byl třetí. V 36 letech vybojoval čtvrtou medaili na hrách.
Výsledky rychlostní kanoistiky na OH v Tokiu
Muži:
200 m:
K1: 1. Tótka (Maď.) 35,035, 2. Rizza (It.) -0,045, 3. Heath (Brit.) -0,167, 4. Csizmadia (Maď.) -0,282, 5. Arévalo (Šp.) -0,356, 6. Menning (Švéd.) -0,527, 7. Craviotto (Šp.) -0,533, 8. Akmens (Lot.) -0,979.
1000 m:
K2: 1. Van der Westhuyzen, Green (Austr.) 3:15,280, 2. Hoff, Schopf (Něm.) -0,304, 3. Dostál, Šlouf (ČR) -0,826, 4. Nádas, Kopasz (Maď.) -1,255, 5. Brown, Imrie (N. Zél.) -1,987, 6. Cubelos, Peňa (Šp.) -2,047, 7. Borykaj, Jurenja (Běl.) -2,489, 8. Wang Cchung-kchang, Pu Tching-kchaj (Čína) -4,332.
Ženy:
200 m:
C1: 1. Harrisonová (USA) 45,932, 2. Vincentová-Lapointeová (Kan.) -0,854, 3. Luzanová (Ukr.) -1,102, 4. Borowská (Pol.) -1,184, 5. Jácomeová (Šp.) -1,294, 6. Lin Wen-ťün (Čína) -1,676, 7. Romašenková (Rus.) -1,845, 8. Vincentová (Kan.) -1,902.
500 m:
K1: 1. Carringtonová (N. Zél.) 1:51,216, 2. Csipesová (Maď.) -0,639, 3. Jörgensenová (Dán.) -1,557, 4. Kozáková (Maď,) -2,198, 5. Stensilsová (Švéd.) -2,384, 6. Petersová (Belg.) -2,500, 7. Portelaová (Portug.) -4,598, 8. Woodová (Austr.) -6,035.
Zprávy ze dne 29. července 2021
Den plný českých úspěchů v pravidelném pořadu czechteam.tv Signály z Tokia. Hlavně o střelcích, ale i o tenistkách, beachvolejbalistech a sbírání odznaků.
JACHTING: Český windsurfař Karel Lavický po dvanácti rozjížďkách olympijské regaty obsadil 22. místo a do nedělních bojů o medaile neprošel. Za postupující desítkou zaostal o více než sto bodů. Pětatřicetiletý Lavický, který startoval na třetí olympiádě, díky 22. příčce zaznamenal své nejlepší umístění pod pěti kruhy. To měl však jisté už před startem, protože v Tokiu se představilo jen 25 závodníků.
TENIS: Vícehlavá saň znovu udeřila. Markéta Vondroušová zůstala v pavouku olympijského turnaje z nebezpečného českého týmu sama, svou velkou misi ale dotáhla až do finále. Ukrajinku Svitolinovou utrápila pestrou hrou. A hned, jak po vítězství dosedla na lavičku, vzala do ruky mobil. Napsala svému příteli a mamince. Co přesně? Více se dozvíte v rozhovoru ZDE>>>

STOLNÍ TENIS: Finále ženské dvouhry ve stolním tenisu na hrách v Tokiu vyhrála Číňanka Čchen Meng nad krajankou Sun Jing-ša 4:2 na sety. Bronz má Japonka Itóová.
GYMNASTIKA: Olympijskou vítězkou ve víceboji se stala americká gymnastka Sunisa Leeová. V Tokiu získala druhou medaili po stříbru ze soutěže družstev.
PLÁŽOVÝ VOLEJBAL: Ostrý start do olympijského turnaje zažili plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner. Po dlouhé karanténě měli jeden trénink, aby se připravili na klíčový souboj ve skupině s Mexičany Gaxiolou s Rubiem. Důležitou výhru 2:1 urvali a dál mohou v Tokiu živit naději na postup do osmifinále. Vstup do turnaje přirovnali k sestupu z nuly na sto z kopce a s vystrčeným motorem. Svoji cestu od izolace k cennému výsledku zachytili ve videu pro czechteam.tv. Podívejte se, jak probíhal trénink na hotelové chodbě, noční oddělené tréninky a vítězné rozuzlení. Rozhovor s beachvolejbalisty čtěte ZDE>>>
SPORTOVNÍ STŘELBA: Tenhle souboj pro ně nebyl v podstatě ničím novým. Jiří Lipták a David Kostelecký společně trénují, a tak nebyl rozstřel o zlato jejich prvním soubojem. „My spolu trénujeme často ve dvou, v tomhle tempu,“ prozradil nový olympijský vítěz Lipták. „Chodíme i často dvojité položky 50 terčů, tady se nám to asi vyplatilo,“ dodal Kostelecký a Lipták jen souhlasně přitakal. Po návratu z Japonska plánují čeští medailisté vzít děti pod stan. VÍCE čtěte ZDE>>>

TENIS:Markéta Vondroušová to dokázala! Česká tenistka napodobila deblistky Barboru Krejčíkovou a Kateřinu Siniakovou a v singlu si na olympijském turnaji v Tokiu zahraje finále! Ukrajinku Elinu Svitolinovou porazila 2:0 na sety (6:3, 6:1) a zajistila tak České republice další medaili. O zlato si dvaadvacetiletá rodačka ze Sokolova zahraje proti Švýcarce Belindě Benčičové. VÍCE čtěte ZDE<<<

CYKLISTIKA: Sportovní ředitel Německého cyklistického svazu Patrick Moster musí kvůli rasistickým výrokům při středeční časovce opustit olympijské hry v Tokiu. Rozhodl o tom národní olympijský výbor. Moster v průběhu závodu hecoval Nikiase Arndta, před nímž jeli Alžířan Azzadin Ladžáb a Amanuel Ghebreigzabhier z Eritreje slovy: "Pojď, pojď, dožeň ty velbloudáře, dožeň je."
SILNIČNÍ CYLISTIKA: Sportovní ředitel Německého cyklistického svazu Patrick Moster musí kvůli rasistickým výrokům při středeční časovce opustit olympijské hry v Tokiu. Rozhodl o tom národní olympijský výbor. Moster v průběhu závodu hecoval Nikiase Arndta, před nímž jeli Alžířan Azzadin Ladžáb a Amanuel Ghebreigzabhier z Eritreje slovy: "Pojď, pojď, dožeň ty velbloudáře, dožeň je." Čtyřiapadesátiletý funkcionář se poté omluvil, ale německý olympijský výbor to neobměkčilo.