Rychlostní kanoisté Josef Dostál a Radek Šlouf vybojovali na olympijských hrách bronz v závodě deblkajaků na trati 1000 metrů a získali pro českou výpravu v Tokiu devátou medaili. Z vítězství se radovali Australané Jean van der Westhuyzen a Thomas Green, stříbro získali Max Hoff a Jacob Schopf z Německa.
Osmadvacetiletý Dostál si vynahradil obrovské zklamání z individuálního závodu, v němž skončil pátý, a má již čtvrtou olympijskou medaili. V Londýně 2012 získal bronz na čtyřkajaku, který obhájil o čtyři roky později v Riu de Janeiro. V Brazílii si dojel také pro stříbro na singlkajaku. O dva roky mladší Šlouf se prosadil na stupně vítězů při své olympijské premiéře.
Čeští reprezentanti postoupili do finále ze čtvrtého místa v semifinále a v úvodu jízdy o medaile se drželi na šestém místě. V polovině trati se posunuli na čtvrtou pozici a s dalšími dvěma posádkami bojovali o stříbro a bronz. Vítězní Australané měli sekundový náskok. Dostál se Šloufem sice v závěru nestačili na Hoffa se Schopfem, ale dokázali porazit maďarskou dvojici Bence Nádas, Bálint Kopasz.
Již třetí zlatou medaili získala v Tokiu novozélandská kajakářka Lisa Carringtonová, která dnes ovládla závod na 500 metrů a navázala na triumfy na trati 200 metrů a na deblkajaku na 500 metrů. Dvaatřicetiletá hvězda rychlostní kanoistiky ukončila vítěznou olympijskou sérii Danuty Kozákové z Maďarska, která usilovala o třetí výhru na pětistovce v řadě. V Japonsku ale skončila až čtvrtá.
Historicky první rychlostní kanoistkou, která získala na olympijských hrách zlatou medaili, se stala devatenáctiletá Američanka Nevin Harrisonová. Ve finále závodu na 200 metrů porazila šestinásobnou světovou šampionku na této trati Laurence Vincentovou-Lapointeovou z Kanady, bronz získala Ukrajinka Ljudmila Luzanová.
Závod kajakářů na 200 metrů ovládl Maďar Sándor Tótka a získal první olympijskou medaili v kariéře. Před pěti lety v Riu byl čtvrtý. Obhájce prvenství Liam Heath z Velké Británie byl třetí. V 36 letech vybojoval čtvrtou medaili na hrách.
Výsledky rychlostní kanoistiky na OH v Tokiu
Muži:
200 m:
K1: 1. Tótka (Maď.) 35,035, 2. Rizza (It.) -0,045, 3. Heath (Brit.) -0,167, 4. Csizmadia (Maď.) -0,282, 5. Arévalo (Šp.) -0,356, 6. Menning (Švéd.) -0,527, 7. Craviotto (Šp.) -0,533, 8. Akmens (Lot.) -0,979.
1000 m:
K2: 1. Van der Westhuyzen, Green (Austr.) 3:15,280, 2. Hoff, Schopf (Něm.) -0,304, 3. Dostál, Šlouf (ČR) -0,826, 4. Nádas, Kopasz (Maď.) -1,255, 5. Brown, Imrie (N. Zél.) -1,987, 6. Cubelos, Peňa (Šp.) -2,047, 7. Borykaj, Jurenja (Běl.) -2,489, 8. Wang Cchung-kchang, Pu Tching-kchaj (Čína) -4,332.
Ženy:
200 m:
C1: 1. Harrisonová (USA) 45,932, 2. Vincentová-Lapointeová (Kan.) -0,854, 3. Luzanová (Ukr.) -1,102, 4. Borowská (Pol.) -1,184, 5. Jácomeová (Šp.) -1,294, 6. Lin Wen-ťün (Čína) -1,676, 7. Romašenková (Rus.) -1,845, 8. Vincentová (Kan.) -1,902.
500 m:
K1: 1. Carringtonová (N. Zél.) 1:51,216, 2. Csipesová (Maď.) -0,639, 3. Jörgensenová (Dán.) -1,557, 4. Kozáková (Maď,) -2,198, 5. Stensilsová (Švéd.) -2,384, 6. Petersová (Belg.) -2,500, 7. Portelaová (Portug.) -4,598, 8. Woodová (Austr.) -6,035.
Zprávy ze dne 25. července 2021
Jak Japonci reagují na zisk historicky prvního olympijského zlata ze skateboardingu? Sledujte video czechteam.tv s reportérkou Naomi Adachi přímo z Tokia..
SPORTOVNÍ GYMNASTIKA: Aneta Holasová, která si necelé tři měsíce před soutěží v Tokiu zlomila nohu, při olympijském debutu do finále víceboje neprošla. Přesto po kvalifikaci zářila spokojeností, protože pro ni po prodělaných zdravotních problémech byl úspěchem už fakt, že se pod pěti kruhy představila. Po třech odcvičených skupinách z pěti je Holasová na 42. místě, do finále postoupí 24 nejlepších.

CYKLISTIKA: Silniční závod vyhrála senzačně Rakušanka Anna Kiesenhoferová před Nizozemkou Annemiek van Vleutenovou a Italkou Elisou Longovou Borghiniovou. Jediná česká zástupkyně ve startovním poli Tereza Neumanová obsadila 33. místo.
Třicetiletá Kiesenhoferová strávila celý závod o délce 137 kilometrů v úniku a pro zlato si dojela s náskokem minuty a čtvrt. Neumanová ztratila na vítězku přes sedm minut. Obhájkyně zlata z Ria de Janeiro Nizozemka Anna van der Breggenová, která patřila k hlavním favoritkám i dnes, skončila až patnáctá.

BASKETBAL: Postavil se pod koš, zvedl ruce a čekal, až na něj padne hora. Český pivot Patrik Auda se v úvodním zápase basketbalistů s Íránem potýkal s 218 centimetry Íránce Hamida Haddádího. Ani zdaleka však nebyl na hřišti jen pro černou práci. S šestnácti body nastřílel nejvíc bodů, některé v důležitých závěrečných minutách. Více čtěte ZDE>>>

TENIS: Petra Kvitová začala dobře, podaní Italky Paoliniové získala v klíčovou chvíli a ovládla první set se skóre 6:4.
VODNÍ SLALOM: Kajakářka Kateřina Minařík Kudějová hladce prošla do semifinále olympijského závodu. V kvalifikaci byla šestá.

TENIS: Barbora Krejčíková zatím jede olympijským turnajem ve stylu svého vítězného tažení na Roland Garros. Poté, co jí v prvním kole singlu soupeřka vzdala, v klidu zvládla start i v deblu s parťačkou Kateřinou Siniakovou. Její ambice jsou ale jednouché. „Chci hlavně zůstat zdravá a COVID negativní,“ odkázala Krejčíková na potíže českého týmu. Rozhovor čtěte ZDE>>>

GOLF: První hráč světového žebříčku Španěl Jon Rahm přišel kvůli koronaviru o start na olympijských hrách. Pozitivní výsledek testu měl přitom i v červnu nedlouho předtím, než vyhrál major US Open. Ze stejného důvodu nebude v Tokiu startovat ani Američan Bryson DeChambeau, další člen elitní desítky.
STOLNÍ TENIS: Čech Lubomír Jančařík nedotáhl slibně rozehraný zápas druhého kola s Kazachem Kirillem Gerassimenkem a po prohře 3:4 je vyřazen. Jančařík vedl v duelu vyznavačů obdobného útočného stylu, kteří se dobře znají z německé ligy, 2:0 a 3:2 na sety, ale nakonec se z postupu radoval třicátý nasazený Gerassimenko.

TENIS: Do turnaje vstupuje Petra Kvitová, zápas proti Italce Paoliniové sledujte ONLINE ZDE>>>