To je veliká škoda... Adam Ondra v olympijské premiéře sportovního lezení na medaili nedosáhl a skončil šestý. Kombinaci tří disciplín nečekaně vyhrál Španěl Alberto Ginés před Američanem Nathanielem Colemanem a Rakušanem Jakobem Schubertem, který po vítězství v závěrečném lezení na obtížnost odsunul Ondru z medailových pozic.
Osmadvacetiletý Ondra po čtvrté příčce z úvodního lezení na rychlost skončil v boulderingu až šestý a stejná příčka mu patřila i průběžně. Díky výbornému výkonu v obtížnosti se dlouho držel v čele pořadí poslední disciplíny a živil šanci na některou z medailí včetně zlata. Naději mu ale sebral Schubert, který jako jediný z finálové sedmičky vylezl až na vrchol.
Nejnižší součin všech tří disciplín měl osmnáctiletý Ginés, jenž k vítězství v rychlosti přidal čtvrté místo v obtížnosti a sedmé v boulderingu. Coleman za ním celkově zaostal o dva a Schubert o pět bodů. Až čtvrtý skončil favorizovaný Japonec Tomoa Narasaki, před Ondru se dostal ještě vítěz úterní kvalifikace Francouz Mickaël Mawem.
Ondra, který v kvalifikaci obsadil páté místo, se měl na úvod vyřazovací části rychlosti utkat s Francouzem Bassou Mawemem. Rychlostní specialista a držitel nejrychlejšího olympijského času si ale v závěru kvalifikace natrhl biceps a do finále nenastoupil.
Ondra tak zahájil soutěž sám, časem 7,44 si vylepšil osobní rekord ve své nejslabší disciplíně o dvě setiny. V semifinále srazil dalších 41 setin, ale Ginés byl téměř o půl sekundy rychlejší. Proti vítězi kvalifikace Mickaëlu Mawemovi Ondra poprvé v kariéře stlačil čas pod sedm sekund na 6,86, ale favorizovaný Francouz byl ještě o 39 setin rychlejší. Z Čecha přesto vyzařovala velká spokojenost.
V boulderingu, v němž se Ondra v roce 2014 stal mistrem světa a má i dvě stříbra, první boulder „topoval“ až na druhý pokus, na druhém si jako jediný ze sedmičky finalistů nepřipsal ani zónu. Na třetím všichni včetně Čecha zapsali jen zónu. Na dva topy dosáhl pouze Coleman.
V obtížnosti, z které má tři světové tituly, Ondra dosáhl na kótu 42+ a až do úplného závěru vedl, avšak poslední lezec v soutěži Schubert jej dokázal překonat. Po dílčí druhé příčce měl Ondra konečný součin 48, což stačilo jen na šesté místo.
Výsledky sportovního lezení:
Muži: 1. Ginés (Šp.) 28 (1x7x4), 2. Coleman (USA) 30 (6x1x5), 3. Schubert (Rak.) 35 (7x5x1), 4. Narasaki (Jap.) 36 (2x3x6), 5. M. Mawem (Fr.) 42 (3x2x7), 6. Ondra (ČR) 48 (4x6x2), 7. Duffy (USA) 60 (5x4x3), 8. B. Mawem - nenastoupil.
Zprávy ze dne 30. července 2021
JUDO: Lukáš Krpálek je v semifinále! O postup do finále se utká s Japoncem Harasawou, více čtěte zde >>>
JUDO: Lukáš Krpálek se probojoval na olympijských hrách v Tokiu do čtvrtfinále. Džaváda Mahdžúba z týmu uprchlíků porazil na ippon. ONLINE sledujte ZDE.

Zprávy ze dne 29. července 2021
Lukáše Krpálka čeká zítra velký den... A my už díky lachtanovi Melounovi víme, jakou medaili získá!
JUDO: Tohle je jeho druhý domov. Lukáš Krpálek se díky olympiádě vrátil na posvátná místa juda a čerpal tam sílu, než se v noci na pátek (4.00, finálový blok 10.00) postaví výkvětu těžké váhy. Trénoval ve slavné škole Kodokanu a znovu dýchal vzduch ve velké hale Budókan, kde před dvěma lety získal titul světového šampiona.
Krpálek před bojem: Půjdeme do toho po hlavě! Medaile všechny nakoply - čtěte zde >>>

Lukáš Krpálek v Tokiu vyráží na cestu za další olympijskou medailí. Před pěti lety v Riu ovládl kategorii do 100 kilogramů, teď se pokusí zaútočit na zlato v nejtěžší váze nad 100 kilogramů. Hned několik soupeřů ale taky má nejvyšší ambice. Jak český judista vidí své nejvýraznější rivaly? Projděte si Krpálkův výběr pěti favoritů>>>
