COVID připraví Širučka o sen. Bál jsem se sportovních tragédií, lituje Doktor
Česká výprava v Tokiu má už druhého nakažené sportovce a čtvrtého člena celkově. Testem na COVID neprošel v dějišti olympiády stolní tenista Pavel Širuček. Stejně jako ostatní je nyní v izolačním hotelu. Jeho start v ping-pongové soutěži je vyloučen.
Kolega z týmu Pavla Širučka varoval před situací, kdy bude tak nervózní, že nebude moct hrát. „Díky tomu jsem opravdu připravený na úplně nejhorší možnou situaci. Že třeba budu totálně zes*aný,“ vtipkoval český stolní tenista ještě před odletem.
O start ho nakonec nepřipraví nervozita, ale pozitivní test na koronavirus, kvůli kterému se musel přesunout na izolační hotel.
„Celá situace nás nesmírně mrzí. Moc jsem se obával toho, že dojde i ke sportovním tragédiím. Jenže šíření viru nikdo z nás nedokáže úplně ovlivnit, ať se chrání sebelíp,“ litoval v tiskové zprávě Českého olympijského výboru šéf české výpravy Martin Doktor.
„Musím říct, že obdivuji, s jakým postojem se k téhle situaci postavil jak Pavel, tak před ním i Ondra Perušič a Simon Nausch. I nadále spolupracujeme s japonskými organizátory,“ dodal.
Širuček, který měl mít na Hrách svou olympijskou premiéru, se nezúčastní. Mezinárodní federace stolního tenisu ho sice zařadila do losu olympijského turnaje, ale u jeho jména bude uvedena dle specifických pravidel pro hry v Tokiu značka DNS (nestartoval).
„První věc je asi to, že se s tím nedá nic dělat. Taková je bohužel situace ve světě a jsou daleko horší věci. Nejsem první a myslím, že nebudu ani poslední, ale nezbývá nic jiného, než to takhle vzít,“ citoval osmadvacetiletého Širučka svazový web. „Je to trošku smůla, ale nejsem v tom sám. Jsou tady i jiní sportovci, kteří si prožili to stejné,“ uvedl.
Další ohrožení? Dva Čechy čeká potvrzující test
V izolaci už je plážový volejbalista Ondřej Perušič, u něhož nákazu odhalily v neděli každodenní testy v olympijské vesnici. Jako první se onemocnění covidem-19 objevilo po příletu do Japonska u nejmenovaného člena realizačního týmu. Třetím s pozitivním výsledkem byl Simon Nausch, trenér plážových volejbalistek Markéty Nausch Slukové a Barbory Hermannové.
Kvůli novému případu šlo během středečního dopoledne na přetestování PCR testy několik dalších českých sportovců, kteří byli v kontaktu s dříve nakaženými. Zároveň probíhá každodenní antigenní testování. „V tuto chvíli víme, že další dva sportovce čeká potvrzující PCR test,“ dodal Doktor.
Podle oficiálního webu her bylo dosud v dějišti šest pozitivních testů mezi sportovci a dalších 18 mezi členy doprovodu. Jména ani národnost pořadatelé neuvádějí.
Zprávy ze dne 31. července 2021
PLAVÁNÍ: Katie Ledecká z USA vyhrála osmistovku kraul před Australankou Ariarne Titmusovou a Italkou Simonou Quadarellaovou. Má sedmé zlato z OH. Tolik získala i česká gymnastická legenda Věra Čáslavská.
PLAVÁNÍ: Americký plavec Caeleb Dressel vyhrál motýlkářskou stovku na olympijských hrách ve světovém rekordu 49,45 a získal v Tokiu třetí zlatou medaili.
COVID: V atletické výpravě Trinidadu a Tobaga na olympijských hrách se objevil koronavirus a kvůli nákaze přijdou o start v Tokiu dálkař Andwuelle Wright a běžkyně na 400 metrů překážek Sparkle Ann McKnightová. Oba měli pozitivní test na covid-19 stejně jako jeden z trenérů Wendell Williams. Všichni skončili v karanténě, oznámil národní olympijský výbor ostrovního státu v Karibském moři.
ATLETIKA: Americká smíšená štafeta v běhu na 4x400 metrů nakonec nebude chybět v dnešním olympijském finále. Favorizovaný tým uspěl s protestem proti diskvalifikaci z pátečního rozběhu kvůli chybné předávce, oznámili pořadatelé. Příležitost běžet o medaile dostalo také kvarteto z Dominikánské republiky, jež rovněž bylo v pátek diskvalifikováno.
Verdiktem jury naproti tomu o start při olympijské premiéře této disciplíny přišli čtvrtkaři Německa a Španělska, kteří původně z vyloučení dvou týmů profitovali.
DOPING: Nigerijská sprinterka Blessing Okagbareová byla kvůli dopingu předběžně suspendována a na olympijských hrách nepoběží dnešní semifinále na 100 metrů.


TRIATLON: Britská smíšená štafeta Jessica Learmonthová, Johathan Brownlee, Georgia Taylorová-Brownová a Alex Yee vyhrála olympijskou premiéru této disciplíny.
Zprávy ze dne 30. července 2021
Česká účast - sobota:
0:30 golf - muži - 3. kolo: Lieser
1:30 jezdectví - všestrannost jednotlivci - 2. den: Příhoda, Trunda
5:00 sportovní střelba - sportovní malorážka 3x40 ženy - kvalifikace: Šarounová
9:00 plážový volejbal - muži - základní skupina: Perušič, Schweiner - Krasilnikov, Stojanovskij (Rus.)
11:00 tenis - dvouhra ženy - finále: Vondroušová - Bencicová (Švýc.)
14:00 basketbal - muži - základní skupina: USA - ČR
Český sport na letních olympijských hrách září. Zlobu a naštvání z „covidového letu“ na lince Praha – Tokio rychle vystřídala euforie z nasbíraných cenných kovů a ohromných zážitků. Tři zlaté medaile, dvě stříbrné, jedna bronzová, tak zní dosavadní bilance po pouhém týdnu japonského zápolení. Už to je velmi slušný počin. Ale další příval radosti může směle následovat. Cinknout by to mohlo ještě klidně sedmkrát. Proč ne? Více čtěte ZDE>>>

JUDO: Proč to jenom ti sportovci dělají? Proč se tolik dřou? Tolik obětují? Teddy Riner měl v pátek velmi jednoduchou odpověď. Je to sen. Olympiáda je sen, pro který sportovci žijí. A tenhle legendární borec také řekl, že je nadšený ze svého bronzu. Protože dobře ví, že pro drtivou většinu sportovců je snem získat na Hrách jen jedinou medaili. Komentář Martina Haška čtěte ZDE>>>
VODNÍ SLALOM: Předvedl famózní jízdu, nejbližšího soupeře za sebou nechal o víc než tři vteřiny. Kajakář Jiří Prskavec ovládl závod v Tokiu a k bronzu z Ria přidal zlato. I proto jej při návratu do olympijské vesnice vítal v českém táboře zasloužený skandovaný potlesk. „Jirko, děkujem!“ bouřili další členové reprezentační výpravy. Více čtěte ZDE >>>
STOLNÍ TENIS: Čínský stolní tenista Ma Lung v Tokiu jako první obhájil olympijský titul ve dvouhře. Ve finále porazil krajana a světovou jedničku Fan Čen-tunga 4:2, napodobil singlovou vítězku Čchen Meng a spolu s týmovými úspěchy vybojoval pod pěti kruhy už čtvrté zlato. Bronz získal Němec Dimitrij Ovtcharov.
Finále: Ma Lung - Fan Čen-tung (oba Čína) 4:2 (4, -10, 8, 9, -3, 7),
VODNÍ SLALOM: Dosud na všech velkých závodech byla Tereza Prskavcová přímo na místě se svým mužem, teď už olympijským vítězem Jiřím. Nyní to ale nešlo, a tak sledovala jeho boj o medaili v Praze. Atmosféry však měla lepší, než byla přímo v Tokiu, kde chyběli diváci. To v Troji to bylo u velkoplošné obrazovky jiné. „Myslím, že tam byla celá vodácká rodina,“ řekla Prskavcová. Když pak s manželem mluvila po telefonu, plakala štěstím. Více čtěte ZDE >>>
„Už ty placky nestíháme slavit, ale Olympiáda naruby je pořád tady,“ zazní hned v úvodu pravidelného shrnutí tokijských soutěží, které tentokrát přinesly českým fanouškům radost hned ze dvou zlatých medailí.

JUDO: Lukáš Krpálek je definitivně mezi největšími legendami historie juda. Po finálovém vítězství v Tokiu nad Gruzíncem Guramem Tušišvilim má jako první v dějinách olympijské zlaté medaile z polotěžké i těžké váhy. Další rozměr jeho příběhu dodává také bolestivé zranění, o němž promluvil až po závodě. Celý rozhovor s olympijským šampionem čtěte ZDE >>>

PLAVÁNÍ: Plavec Jan Micka nepostoupil na OH v Tokiu z rozplavby na 1500 metrů volný způsob do osmičlenného finále. S časem 15:17,71 obsadil 23. místo.