OH naruby: Ondrův tragický režisér, Barbora až do Paříže, Lipták v ofsajdu

Jak se říká – všechno zlé je pro něco dobré. A tak Barbora Špotáková po neúspěšné kvalifikaci přehodnotila svá dřívější slova o poslední olympiádě kariéry. V Paříži za tři roky jí bude teprve 43 let a to není pro šampionku žádný věk. Adam Ondra zvládl kvalifikaci a zároveň olympijskou premiéru svého sportu, na rozdíl od něj ale nezářil režisér televizního přenosu. Na tom je potřeba ještě zapracovat. A hlásí se i jídlo z olympijské vesnice! Nová Olympiáda naruby je tady.

Zprávy ze dne 26. července 2021
SKATEBOARDING: Ve třinácti letech vybojovala olympijské zlato! Japonská skateboardistka Momidži Nišijová se zapsala do historie jako druhá nejmladší vítězka Her. Primát drží americká skokanka do vody Marjorie Gestringová, které bylo při triumfu v roce 1936 v Berlíně 13 let a 269 dnů. Nišijové bude čtrnáct na konci srpna. Její příběh čtěte ZDE>>>

Připomeňte si, jak si během třetího dne olympijských her vedli Češi:
CYKLISTIKA
Biker Ondřej Cink nedokončil nadějně rozjetý závod v cross country horských kol. V šestém ze sedmi celých okruhů ho krátce poté, co se propracoval na průběžné třetí místo, vyřadil z boje o medaile naprasklý ráfek zadního kola a defekt.
JACHTING
Windsurfař Karel Lavický si po druhém dni olympijské regaty o jednu příčku pohoršil. Pětatřicetiletý český reprezentant klesl na předposlední 24. místo. Podle trenéra Patrika Polláka se Lavickému pondělní program vůbec nevydařil.
PLAVÁNÍ
Barbora Seemanová a Kristýna Horská postoupily z rozplavby do semifinále. Jednadvacetiletá Seemanová na kraulařské dvoustovce skončila s časem 1:56,38 na sedmém místě. O dva roky starší Horská v polohovém závodu na 200 metrů výkonem 2:12,21 obsadila poslední postupovou 16. pozici.
STŘELBA
Jakub Tomeček se do finále ve skeetu těsně neprobojoval. V dramatickém kvalifikačním rozstřelu prohrál duel o poslední šesté finálové místo s Dánem Jesperem Hansenem a skončil sedmý. Ve skeetu žen se Barbora Šumová po sedmi omylech do finálové šestky nedostala a obsadila 14. místo.
ŠERM
Alexander Choupenitch získal historickou bronzovou medaili ve fleretu. Po semifinálové porážce s Cheung Ka Longem z Hongkongu zdolal v utkání o třetí místo Japonce Takahira Šikineho.
TENIS
Barbora Krejčíková, Karolína Plíšková a Markéta Vondroušová postoupily do osmifinále, naopak Petra Kvitová podlehla Belgičance Alison van Uytvanckové 7:5, 3:6, 0:6. Vítězka Roland Garros Krejčíková porazila v druhém kole Kanaďanku Leylah Fernandezovou 6:2, 6:4. Plíšková zdoalal Carlu Suárezovou ze Španělska 6:3, 6:7, 6:1. Vondroušová zvítězila nad Rumunkou Mihaelou Buzarnescuovou 6:1, 6:2.
VODNÍ SLALOM
Kanoista Lukáš Rohan vybojoval stříbrnou medaili. Šestadvacetiletý závodník nestačil při své olympijské premiéře jen na Benjamina Savšeka ze Slovinska.
ATLETIKA: Olympijský vítěz v běhu na 1500 metrů z Londýna Taufik Machlúfí vzdal kvůli zranění kolena start v atletických soutěžích v Tokiu. Třiatřicetiletý alžírský mílař, jenž na předchozích hrách v Riu de Janeiro získal stříbrné medaile v závodech na 800 a 1500 metrů, to oznámil v rozhovoru pro agenturu APS.
ŠERM: Alexander Choupenitch a Vilém Goppoldz Lobsdorfu. Dva šermíři, kteří získali pro Čechy medaili z olympijských her, jejich úspěchy dělilo 113 let. Zatímco sedmadvacetiletý rodák z Brna proletí v následujících dnech všemi informačními kanály, na hubeného pána s knírkem se zapomnělo. S šavlí zacházel jako málokdo na světě, mluvil několika jazyky a na rodnou zem nedal dopustit. Přesto zemřel pochudlý, zapomenutý a bez domova. Goppoldův příběh čtěte ZDE>>>

Japonské hlavní město se vrátilo o rok zpátky v čase. Na letištních vlajkách, dveřích taxíků ale třeba i zlatých medailích stojí nápis „Tokio 2020". Dokonce i WiFi v tamní veřejné dopravě nese název „Sushi2020" a odkazuje tak k minulému roku, kdy se měly olympijské hry konat původně. Kvůli pandemii koronaviru se však největší sportovní akce vůbec poprvé v historii přesunula na jiný rok. Proč ale zůstal v oficiálním názvu letopočet 2020? Více se dozvíte na E15.cz ZDE>>>
HÁZENÁ: Dánští házenkáři zvládli i druhou překážku na cestě za obhajobou zlatých olympijských medaili. Nad Egyptem zvítězili 32:27, přestože v poločase o gól prohrávali, a vedou skupinu B před rovněž stoprocentně úspěšným Švédskem.
PLAVÁNÍ: Fotbalista Ústí nad Labem Matyáš Písačka má zlomenou ruku, takže start druholigové sezony se ho příliš netýkal. O to víc může sledovat dění na olympijských hrách v Tokiu, kde soutěží jeho přítelkyně Barbora Seemanová. A česká plavecká naděje si ho pěkně vyzkoušela, jestli její první start pečlivě sledoval. Více čtěte zde >>>
VODNÍ SLALOM: Parádní stříbrnou jízdu kanoisty Lukáše Rohana hodnotí pro iSport.cz jeho kolega, vodní slalomář, Tomáš Rak:
„Lukáš je velký profík, co se týče soutěžení i nastavení mimo závodní loď. Jeho leitmotivem je vodní slalom, obětoval tomu spoustu a nikdy to nevzdal. Vždycky si šel tvrdě za svým a ukázalo se, že to funguje. Co se týče rozmístění branek, tak finálová trať byla poměrně obtížná, ale bylo to hodné olympijskému závodu. Několikrát tam organizátoři zařadili přejezdy válečkem, u kterých musí závodník použít notnou dávku techniky, ale i zkušeností a fyzické připravenosti.
Lukáš se nahoře dopustil dotyku, ale paradoxně už v červnu v Tróji se mu stalo něco podobného. Dotkl se dokonce na bráně číslo jedna, což ho vyburcovalo a vyhrál. Teď na čtyřce a skončil druhý. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že když dáte šťouch na začátku, tak už nezbývá, než to tam poslat a vymáčknout ze sebe všechno. Chybu už máte za sebou a žádnou další nesmíte udělat, je to i otázka psychické odolnosti. Lukáš na té hlavě hodně zapracoval, byla to asi ta poslední věc, která mu chyběla k úspěchu.“