PŘÍMO Z ČÍNY | Za 23 dní dokázala italská lyžařka Sofia Goggiaová malý zázrak. V tak krátkém čase se zotavila ze zranění ze závodu v Cortině d´Ampezzo a v úterním olympijském sjezdu bojovala o obhajobu titulu z Pchjongčchangu. Nakonec prohrála jen se Švýcarkou Corinne Suterovou, o 16 setin sekundy… „Pro mě je vítězka,“ řekla o ní její kamarádka Ester Ledecká.
Byl to jediný moment, kdy jí z tváře zmizelo světlo. Italka Sofia Goggiaová čekala v cílovém prostoru a její neuvěřitelný comeback se už málem zlatil. Pak ale do cíle olympijského sjezdu profrčela Corinne Suterová a na tabuli skočila na první místo. Goggiaové ztvrdly rysy a rychle odešla do zákulisí. „Pořád je to medaile, pořád je to skvělá medaile. Je to neuvěřitelná medaile kvůli podmínkám posledních dvaceti dní,“ hodnotila však s mírným odstupem.
Třiadvacátého ledna si v Cortině způsobila lehké zranění zkříženého vazu, frakturu v holenní kosti a poranění šlachy. Na první pohled vypadal start na zimních olympijských hrách jako bláznivý sen. Ona si za ním ale tvrdě šla. V sobotu udělala na soupeřky dojem už tím, že se postavila k prvnímu tréninku sjezdu. V samotném závodě se opět ukázala jako rychlostní královna. Po těžkých třech týdnech jela zase naplno, na samé hraně.
„Jsem na ni strašně pyšná. Už jenom tím, že se tady postavila na start, tak je vítězka. Je v současnosti nejlepší sjezdařka, ale v takovémhle sportu, kdy se můžete zranit, udělat chybu, je prostě spousta věcí, které se můžou podělat,“ hodnotila Ledecká. „Ale ona má skvělou formu celý rok. Pád bohužel přišel v blbou dobu, že ji před olympijskými hrami trošku zpomalil. Spoustu lidí by ale zastavil úplně a ona celou situaci zvládla skvěle. Pro mě je vítězka.“
Skutečnou šampionkou je Švýcarka Corinne Suterová, která konečně získala svou první olympijskou medaili. A rovnou zlatou. „Byl to můj největší životní sen,“ usmívala se. Globálním pohledem ale její příběh zastínil velký comeback sjezdařské královny. Goggiaová v posledních dvou letech sjezdu dominovala. Zároveň se ale neubránila zraněním. Vloni nevydržela zdravá pro domácí mistrovství světa v Cortině, tentokrát to jen tak tak stihla. Přesto, že v lednu před pádem v Cortině utrpěla karambol i v závodě v Zauchensee.
„Bylo to velké překvapení. Když si vzpomenu na oba pády a jsme tady, jen šestnáct setin za zlatem, je to opravdu fantastické. Stříbrná medaile je největší vítězství,“ pochvaloval si Michael Mair, kouč italského týmu.
Statečná Italka sbírala pochvaly napříč čínskými horami. Ocenila ji Američanka Mikaela Shiffrinová, která na Hrách bojuje s vlastními démony. „Po jejím pádu se to zdálo být nemožné. Je to neuvěřitelné. Věřím, že ji všichni ocení. Stříbro místo zlata, ale je to medaile. A tvrdě, opravdu tvrdě vybojovaná. Je to vyhrané stříbro,“ uvedla Shiffrinová.
Sama Goggiaová ze sebe prvotní šok z porážky rychle setřásla. „Pořád jsem si říkala, že když už se dokážu vrátit, samotný sjezd už pro mě bude nejsnadnější část,“ řekla Goggiaová. „Našla jsem v sobě neuvěřitelnou sílu, poháněla mě naděje. Jsem moc ráda a vděčná, že jsem tady mohla být, a že jsem získala další medaili. Jsem se sebou spokojená,“ uzavřela italská hrdinka.
VIDEO: Nepříjemný pád ve sjezdu potkal Francouzku Ceruttiovou
Zprávy ze dne 17. února 2022
KRASOBRUSLENÍ: Záchvaty vzteku, pláč a nadávky. Ženská soutěž krasobruslařek končila naprosto nevídaně a nečekaně. Pozornost všech se upírala na výkon patnáctileté Rusky Kamily Valijevové, která po dopingovém nálezu startovala s podmínkou a hrozbou pozdější diskvalifikace. Mediální poprask, který se kolem ní v posledních dnech strhnul, neustála. Dvakrát spadla a odešla bez medaile. Více čtěte ZDE>>>
CURLING: O olympijské zlato si v sobotu zahrají curleři Británie a Švédska. Skotský tým skipa Bruce Mouata postupem do finále zajistil Británii první medaili na pekingských hrách. Britové porazili v dnešním semifinále 8:4 Američany, kterým se tak nepodařila obhajoba vítězství z Pchjongčchangu. Na medailové pořadí zemí se podívejte ZDE>>>
HOKEJ: Prezident Mezinárodní hokejové federace (IIHF) Luc Tardif je přesvědčený, že na příští olympijské hry v Miláně v roce 2026 podaří po dvanácti letech přivést hráče z NHL. Rád by nicméně dosáhl dohody s elitní zámořskou ligou dříve, než tomu bylo před Pekingem, kam nakonec hokejisté z NHL neodcestovali kvůli koronavirové pandemii. Zástupce komisionáře NHL Bill Daly uvedl, že v přání federace zavázat se k olympijské účasti s větším předstihem nevidí problém. „Neočekávám potíže v tom dohodnout se na olympiádě 2026 v relativně dřívějším termínu,“ uvedl Daly pro agenturu AP.
KRASOBRUSLENÍ: Olympijskou vítězkou mezi ženami se stala Ruska Anna Ščerbakovová se ziskem 255,95 bodů. Největší favoritka Kamila Valijevová pokazila volnou jízdu, což ji odsoudilo na čtvrtou pozici. Stříbrná medaile poputuje rovněž do Ruska zásluhou Alexandry Trusovové. Bronz si odveze Japonka Kaori Sakamotová. Česká závodnice Eliška Březinová uzavřela nakonec druhou desítku celkového pořadí. Více čtěte zde >>>
HOKEJ: S hokejem procestoval svět a využívá toho po aktivní kariéře. Jakub Čutta (40) působil v NHL, ve Skandinávii, ochutnal specifické Rusko. Hlavně ke sklonku kariéry u něj platilo, že tam, kde pracoval, se zajímal i o systém výchovu talentů. Věděl, že se tím jednou bude živit, a tak po svých trénincích v klubu navštěvoval i jiné. I proto může srovnávat, jak dělá hokej svět a jak Česko. Z čehož mu není dobře po těle. Rychlý konec v Pekingu považuje jen za špičku ledovce. Problém je v celkovém nastavení prostředí. „Na hokej jako na hru se musíme dívat z jiného úhlu a s větším důrazem na hráče jako na člověka,“ míní někdejší obránce, juniorský mistr světa. Celý rozhovor čtěte ZDE >>>