O kousek čtvrtá! Markéta Davidová jen o pár sekund nezískala medaili na olympijských hrách v Pekingu. Ve větrné loterii na střelnici závodu s hromadným startem nestačila pouze na vítěznou Francouzku Braisazovou-Bouchetovou a norské duo Eckhoffová, Olsbuová-Roiselandová. Lucie Charvátová dojela na 28. místě.
Fantastický závod. Markéta Davidová ustála bláznivý vítr na čínské střelnici a do poslední chvíle se rvala. „Ale bylo mi to k prdu. Teď vám k tomu asi moc neřeknu,“ litovala v cíli závodu s hromadným startem pro Českou televizi. A na obrazovkách bylo jasně vidět, jak se jí lesknou oči.
Z poslední střelby vyjížděla jen pár vteřin za duem norských favoritek. Pokoušela se je dotáhnout, ale odstup se zvětšoval. V cíli byl necelých 20 sekund. „Snažila jsem se, nevypustila jsem to do posledního metru. Tady se může stát cokoli, ale holky byly lepší,“ uznala.
„Makula“ za sebou má olympiádu s trochou smůly. Už v úvodním vytrvalostním závodě byla jednu ránu od zlata, nakonec z toho byla kvůli trestné minutě z posledního výstřelu šesté místo.
V posledním závodě ženského biatlonového programu ho 25letá reprezentanka vylepšila na kariérní maximum, bohužel z toho byla jen nepopulární brambora.
Závěrečný olympijský závod se kvůli obavám ze sobotních mrazů uskutečnil na trati v Čang-ťia-kchou o den dříve oproti původnímu programu.
Úvod vyšel lépe Charvátové, která po první čisté střelbě držela jedenácté místo. Davidová jednou minula a po trestném kole nabrala půlminutové manko. Devětadvacetiletá Charvátová však v běžecké části výrazně ztrácela a Davidová ji spolu s dalšími soupeřkami ještě před druhou střelbou předstihla. Poté, co rodačka z Hradce Králové udělala při další položce vleže dvě chyby, propadla se za první dvacítku.
Naopak Davidová si po čisté střelbě polepšila na šesté místo. Průběh závodu ovlivnil větrný poryv na třetí položce, kdy do té doby vedoucí Eckhoffová s Olsbuovou-Röiselanodvou ztratily na střelnici spoustu vteřin a následně musely na dvě trestná kola. Oproti tomu Davidová minula jen jednou a odjížděla s norskými konkurentkami ze střelnice jako čtvrtá.
Zatímco vedoucí Braisazová-Bouchetová si vypracovala zhruba patnáctivteřinový náskok, dorazila Davidová k poslední položce s norskou dvojicí a Elvirou Öbergovou ze Švédska.
Eckhoffová s Olsbuovou Röiselandovou dvakrát chybovaly, jenže dvě rány do terče se nevešly ani české závodnici. Davidová po absolvování trestných kol v závěrečném okruhu na běžecky silné norské duo nestačila. Od vítězné Braisazové-Bouchetové ji nakonec dělilo 53,4 sekundy a od bronzové Olsbuové Röiselandové takřka 20 sekund.
Vedoucí žena Světového poháru Olsbuová Röiselandová zakončila olympijské hry ziskem páté medaile, předtím vyhrála ve sprintu, stíhačce, smíšené štafetě a byla třetí ve vytrvalostním závodě.
Ženy - závod s hromadným startem (12,5 km):
1. Braisazová-Bouchetová (Fr.) 40:18,0 (4 tr. okruhy), 2. Eckhoffová (Nor.) -15,3 (4), 3. Röiselandová (obě Nor.) -34,9 (4), 4. Davidová (ČR) -53,4 (4), 5. Rezcovová (Rus.) -1:11,0 (6), 6. Simonová (Fr.) -1:22,6 (6), 7. Džimová (Ukr.) -1:25,7 (3), 8. Preussová (Něm.) -1:26,4 (4), 9. E. Öbergová (Švéd.) -1:37,7 (4), 10. Solová (Běl.) -1:39,2 (8), ...28. Charvátová (ČR) -4:10,7 (5).
Zprávy ze dne 17. února 2022
KRASOBRUSLENÍ: Záchvaty vzteku, pláč a nadávky. Ženská soutěž krasobruslařek končila naprosto nevídaně a nečekaně. Pozornost všech se upírala na výkon patnáctileté Rusky Kamily Valijevové, která po dopingovém nálezu startovala s podmínkou a hrozbou pozdější diskvalifikace. Mediální poprask, který se kolem ní v posledních dnech strhnul, neustála. Dvakrát spadla a odešla bez medaile. Více čtěte ZDE>>>
CURLING: O olympijské zlato si v sobotu zahrají curleři Británie a Švédska. Skotský tým skipa Bruce Mouata postupem do finále zajistil Británii první medaili na pekingských hrách. Britové porazili v dnešním semifinále 8:4 Američany, kterým se tak nepodařila obhajoba vítězství z Pchjongčchangu. Na medailové pořadí zemí se podívejte ZDE>>>
HOKEJ: Prezident Mezinárodní hokejové federace (IIHF) Luc Tardif je přesvědčený, že na příští olympijské hry v Miláně v roce 2026 podaří po dvanácti letech přivést hráče z NHL. Rád by nicméně dosáhl dohody s elitní zámořskou ligou dříve, než tomu bylo před Pekingem, kam nakonec hokejisté z NHL neodcestovali kvůli koronavirové pandemii. Zástupce komisionáře NHL Bill Daly uvedl, že v přání federace zavázat se k olympijské účasti s větším předstihem nevidí problém. „Neočekávám potíže v tom dohodnout se na olympiádě 2026 v relativně dřívějším termínu,“ uvedl Daly pro agenturu AP.
KRASOBRUSLENÍ: Olympijskou vítězkou mezi ženami se stala Ruska Anna Ščerbakovová se ziskem 255,95 bodů. Největší favoritka Kamila Valijevová pokazila volnou jízdu, což ji odsoudilo na čtvrtou pozici. Stříbrná medaile poputuje rovněž do Ruska zásluhou Alexandry Trusovové. Bronz si odveze Japonka Kaori Sakamotová. Česká závodnice Eliška Březinová uzavřela nakonec druhou desítku celkového pořadí. Více čtěte zde >>>
HOKEJ: S hokejem procestoval svět a využívá toho po aktivní kariéře. Jakub Čutta (40) působil v NHL, ve Skandinávii, ochutnal specifické Rusko. Hlavně ke sklonku kariéry u něj platilo, že tam, kde pracoval, se zajímal i o systém výchovu talentů. Věděl, že se tím jednou bude živit, a tak po svých trénincích v klubu navštěvoval i jiné. I proto může srovnávat, jak dělá hokej svět a jak Česko. Z čehož mu není dobře po těle. Rychlý konec v Pekingu považuje jen za špičku ledovce. Problém je v celkovém nastavení prostředí. „Na hokej jako na hru se musíme dívat z jiného úhlu a s větším důrazem na hráče jako na člověka,“ míní někdejší obránce, juniorský mistr světa. Celý rozhovor čtěte ZDE >>>