I takové bizarní situace dnešní doba přináší. Pondělní zápas mezi hokejistkami Kanady a Ruska na olympijském turnaji v Pekingu začal s více než hodinovým zpožděním. Důvod? Hráčky sborné údajně nepředložily negativní výsledky testu. Duel nakonec začal, všechny aktérky nicméně měly na sobě respirátory. „Naši trenéři a lékařský tým nás nehodlali dostat do situace, kdy bychom se necítily bezpečně,“ zmínila kanadská útočnice Natalie Spoonerová. Na třetí třetinu už Rusky ochranu obličeje odložily.
COVID-19 si zatím naplno pohrává s hokejovými turnaji na ZOH v Pekingu. Zatímco muži mají problémy s nejasnými výsledky testů a hráči se vrací a zase oddělují od týmu, u žen nastala opravdu bizarní situace.
Kanaďanky se měly s Ruskami utkat krátce po poledni pekingského času (v 5:10 SEČ). Jenže zápas v tu dobu nezačal, Rusky totiž nedodaly aktuální výsledky testů, jak je na olympiádě zvykem. Zámořský výběr odmítl opustit šatnu, na rozdíl od soupeřek nedorazil na rozbruslení. Rozhodčí se snažily situaci co nejrychleji vyřešit, komunikovaly s IIHF i direktoriátem olympijských her. Následně poslaly Rusky do šatny, odešly i sudí. Hlasatel oznámil, že se začne minimálně s hodinovým zpožděním.
Podle oficiálního vyjádření Ruské hokejové federace prošly oba týmy testováním v 9 hodin, tedy tři hodiny před utkáním. Do začátku zápasu však výsledky nepřišly. „Myslím, že jsme věděli, že zápas bude pokračovat. Čekali jsme jen na výsledky testů Rusek, jakmile se vrátí. A když se vrátily, byly jsme v pohodě,“ prozradila kanadská útočnice Natalie Spoonerová pro CBC. Do utkání nicméně nastoupily oba týmy v respirátorech!
Kanaďanky nechtěly nic nechat náhodě. Po příjezdu do Pekingu bylo minulý týden v karanténě po pozitivních testech šest ruských hráček. „Byly jsme požádány, abychom počkaly, tak jsme čekaly. Byly jsme požádány, abychom čekaly déle, tak jsme čekaly déle. Pak přišlo rozhodnutí, že bychom si měly nasadit respirátory. Bez problémů jsme si je nasadily a šly,“ uvedla obránkyně Anna Šibanovová.
Favoritky ze zámoří nakonec utkání dovedly k jasnému vítězství 6:1 a připsaly si třetí jasný triumf v turnaji. Rusky zůstávají se třemi body na 3. místě skupiny A. Kanaďanky nerozhodila ani situace ve třetí třetině, do které už soupeřky nastoupily bez ochrany úst a nosu.
„Přišly výsledky a byly negativní. Řekly, že si respirátory sundají. Usoudily jsme, že jsme je měly na dvě třetiny, tak proč nezůstat v extra bezpečí ještě jednu třetinu,“ dodala Spoonerová.
K zápasu v respirátorech se po tréninku české reprezentace vyjádřil i trenér Filip Pešán: „Je to absurdní a myslím si, že i nebezpečné. U nich je to trochu jiné, že nemají mezi sebou ten fyzický kontakt. Kdo někdy sportoval s rouškou, tak ví, že i periferní vidění je trochu jiné. V mužském hokeji by to bylo nebezpečné.“
Dovolil by svým svěřencům s respirátorem nastoupit do zápasu? „Nejsem schopen úplně odpovědět, abyste mě nechytali za slovo,“ řekl Pešán. „Ale rozhodně bych hráčům nedoporučoval, aby do takového zápasu někdy šli. Opravdu si myslím, že je to nebezpečné.“
Zprávy ze dne 15. ledna 2022
HOKEJ: Když si hokejové Česko před čtvrteční nominací črtalo vlastní kontury olympijského souboru pro Peking, jeho jméno nenapsal snad nikdo. Stavitelé národního týmu na něj však nezapomněli. Zkušený obránce Ladislav Šmíd je poslední tři měsíce bez hokeje. Liberecký bek se dlouho dával dohromady po náročné operaci vyhřezlé ploténky. Už je ale fit a vyhlíží návrat. Filip Pešán s Petrem Nedvědem ho mají mezi náhradníky. Pokud bude Šmíd zdravý, je velká šance, že do Číny pojede. Více čtěte ZDE >>>
Zprávy ze dne 14. ledna 2022
HOKEJ: Po čtvrteční olympijské nominaci české hokejové reprezentace, která dopadla rozpačitě, je přece jen jedno nové a definitivní. Zkušený útočník Milan Gulaš, jenž byl zařazen mezi náhradníky, se omluvil reprezentačnímu vedení, ať s ním v této pozici nepočítají. „Strávili jsme nad tím hodně času, brali jsme to zleva zprava. S tím, že buď Gulimu ušijeme roli na míru a bude nám obstarávat první přesilovku a další věci, anebo v té pozici bude někdo jiný. A na konci dne nám tam Milan úplně nevyšel,“ prozradil Petr Nedvěd v rozhovoru pro iSport Premium. VÍCE čtěte ZDE>>>.

SNOWBOARDING: Před měsícem to vypadalo jako nesmysl. Že by se Eva Samková se zlomenými kotníky v rekordním čase uzdravila a bojovala na olympiádě v Pekingu? Málo kdo tomu v první chvíli věřil, včetně šéfa české mise. Ale tato snowboardkrosařka, olympijská vítězka ze Soči 2014, je neskutečná bojovnice a olympijského snu se nevzdává. Snad s týdenním odstupem by mělo zasedat lékařské konsilium, s definitivním ano či ne se bude ale čekat až do poslední chvíle. Více čtěte ZDE>>>
KOMPLETNÍ ČESKÁ NOMINACE: V rekordním počtu se vydají čeští sportovci na zimní olympijské hry v Pekingu. Nominační plénum Českého olympijského výboru (ČOV) dnes schválilo 113 jmen a tento počet se může ještě zvýšit. Už nyní je jisté, že se zimní olympiády poprvé zúčastní více než stovka českých reprezentantů. Dosavadním maximem bylo 95 sportovců v Pchjongčchangu v roce 2018. Více čtěte ZDE>>>
HOKEJ: Hokejisté Spojených států amerických zařadili do nominace 15 hráčů z univerzitní NCAA. Mezi nimi je i útočník Matty Beniers z University of Michigan, jehož si loni vybral jako dvojku draftu nováček NHL Seattle. Dva hokejisty vzal generální manažer John Vanbiesbrouck z nižší AHL a osm členů pětadvacetičlenného kádru působí v evropských soutěžích.