Dánská radost: Tyčka? Nejhezčí zvuk na světě. Česko je dobré, na papíře

Hynek Zohorna v příležitosti v utkání s Dánskem
Čeští hokejisté před zápasem s Dánskem na ZOH
David Sklenička před zápasem s Dánskem na ZOH
Český gólman Šimon Hrubec zasahuje v utkání s Dánskem
Český obránce Jakub Jeřábek stíhá Dána Frederika Storma
Tomáš Zohorna (v červeném) v utkání s Dánskem
Lukáš Sedlák zakončil svou šanci střelou do tyče
30
Fotogalerie
Hokej na ZOH 2022
Vstoupit do diskuse (2)

PŘÍMO Z PEKINGU | Byla to pro ně po pravdě historická výhra. Dánští hokejisté jsou na olympiádě poprvé. Ve středuzapsali do statistik první zápas a rovnou i vítězství. A poprvé v historii taky porazili Čechy, na jedenáctý pokus. Výhru si náležitě užívali. Třeba gólman Sebastian Dahm brouzdal mixzónou mezi novináři snad půl hodiny. „Hráli jsme chytře. Jsme extrémně šťastní,“ rozplýval se brankář, který zdeptal české hráče.

Po zápase s Českem si u nás každý fanoušek říká totéž. Jak je možné, že tenhle gólman není v NHL? Nebo aspoň v nějakém evropském top týmu. V posledních pěti letech chytal Sebastian Dahm proti Česku tři zápasy. Dánové v nich vždy byli pod brutální palbou, Dahm ale v brance pokaždé vystavěl zeď.

Šlo na něj celkem 119 českých střel. On za záda pustil jen tři! To dává úspěšnost zákroků 97,5 procenta. Ve středu do ledu zadupal české naděje na dobrý vstup do olympijského turnaje. Třikrát mu však pomohla tyčka.

„Je to můj nejoblíbenější zvuk na světě. Když vidím střelce, je to pro mě výzva. Snažím se pokrýt co nejvíce místa v brance. Když puk netrefí mě, doufám, že se ozve jeden ze dvou zvuků. Buď cinknutí o tyč, nebo dunění mantinelu. Řinčení tyčky si ale vyloženě užívám, to je nejlepší,“ smál se po utkání gólman rakouského Klagenfurtu.

Dánové hráli velmi obětavě. Věděli, že kdyby otevřeli defenzivu, Češi by toho dokázali využít. Klíčový byl první gól, pak se soupeři výběru kouče Filipa Pešána zabarikádovali na vlastní polovině ledu. „Myslím, že jsme hráli velmi chytře. Věděli jsme, co je potřeba udělat k vítězství. Udělali jsme spoustu chytrých rozhodnutí. Jsme neskutečně šťastní,“ zářil.

Video placeholder
Sýkora: Už nejsme velmoc. Jde i o typologii trenéra, Růžička by do toho sáhnul hned • iSport.tv

Pro Dánsko šlo o premiérový duel na olympijských hrách v dějinách země. Výhru si proto náležitě užívali. „Snažili jsme se sem dostat od doby, co jsem začal hrát profesionálně hokej. Myslím, že minimálně patnáct let. Konečně se to povedlo, chtěli jsme sem přijet a soutěžit, nechtěli jsme sem přijet a jen se zúčastnit,“ přidal 34letý Dahm.

„Je to neuvěřitelný pocit. Skvělá práce od celého týmu, jsem opravdu nadšený. Tahle výhra pro nás znamená všechno. Je pro nás velkou ctí, že tu vůbec můžeme být a doufejme, že to lidé doma sledovali. Věříme, že tu můžeme porazit každého. Nemáme limit,“ culil se útočník Mikkel Aagaard s tím, že jednoznačně nejlepším hráčem týmu byl gólman Dahm.

Účast na Hrách si Dánové uhráli sami, když museli projít těžkou kvalifikací. Porazili v ní například Nory nebo Slovince.

O české síle věděli, ale rozhodně se jí nezalekli. „Na papíře je Česko podle mého soudu jedním z favoritů turnaje, má neskutečně kvalitní hráče. Že jsme ho dokázali porazit, nám dá hodně sebevědomí,“ doplnil forvard Peter Regin.

Když zazněla závěrečná siréna, dánská radost málem vystřelila strop Národního stadionu v Pekingu do stratosféry. „Po posledním bzučáku jsem tomu nemohl uvěřit. Cítil jsem hrdost a štěstí. Jsem na náš tým vážně pyšný. Hrajeme jeden za druhého, blokujeme střely a hrajeme jednoduše. Je to pro nás obrovský úspěch,“ uznal Markus Lauridsen, autor historicky prvního gólu Dánů pod pěti kruhy.

Online přenos - ZOH 2022

Zprávy ze dne 11. února 2022

11. února 2022 · 18:10

HOKEJ: Jeden z reprezentantů české Tipsport extraligy na sebe kuriózně upozornil na olympijském turnaji. Lotyšský obránce Uvis Janis Balinskis, který v Česku obléká dres Litvínova, byl v zápase s Finskem matadorem Leem Komarovem vystrčen do prostoru mezi střídačkami. Pětadvacetiletý bek se však po vylétnutí z hrací plochy rychle oklepal a vrátil se do hry. Porážce 1:3 už nicméně nezabránil.

Důležitý moment
Hokejová reprezentace
11. února 2022 · 17:46

HOKEJ: Je rozhodnuto. České hokejisty čeká zrádné a nevyzpytatelné osmifinále. O tom, že nemohou postoupit už přímo do čtvrtfinále, rozhodlo tříbodové vítězství Finů nad Lotyši. Jaký je systém play off a na koho Češi mohou narazit - pavouk ZOH >>>

11. února 2022 · 17:40

SKELETON: Ukrajinec Vladyslav Heraskevyč během olympijského závodu ukázal do televizní kamery papír s nápisem „Ne válce na Ukrajině“. I když jsou politické projevy na olympiádě zakázané, trest od Mezinárodního olympijského výboru (MOV) mu nehrozí. „To je můj postoj. Stejně jako všichni normální lidé nechci válku. Chci mír ve své zemi, chci mír na světě. To je můj postoj, za který bojuju. Bojuju za mír,“ řekl novinářům.

11. února 2022 · 17:14

AKROBATICKÉ LYŽOVÁNÍ:Legendární americký snowboardista Shaun White se při pátém a posledním startu pod pěti kruhy rozloučil čtvrtým místem. Pětatřicetiletý obhájce zlata vyšel při olympijské rozlučce stejně jako před osmi lety v Soči naprázdno, vyhrál Japonec Ajumu Hirano. Trojnásobného šampiona z U-rampy z let 2006, 2010 a 2018 od medaile dělilo 2,25 bodu. „Bylo to mimořádně emocionální. Ale nechci brečet. Přál bych si, abych zajel lépe, ale udělal jsem, co jsem mohl. Jsem pyšný,“ řekl dojatý White. Podívejte se, jak vypadala Whitova poslední jízda.

Ester Ledecká
11. února 2022 · 17:09

ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Neměla příliš mnoho času opět se přeměnit ze snowboardistky na lyžařku. Navíc to nejdřív vypadalo, že Ester Ledecké ani moc nepřál los. Podle Kláry Křížové, bývalé české reprezentantky v rychlostních disciplínách, se ale s tímto vším vypořádala bravurně: „Někdy je lepší mít míň informací z trati než víc. Ester se s dvojkou poprala velmi dobře.“ Celý rozhovor čtěte zde >>>

11. února 2022 · 16:48

HOKEJ: Dokáže kanadské hokejistky v Pekingu někdo aspoň zpomalit? Největší favoritky olympijského turnaje si připsaly již třetí více jak desetigólové vítězství (v základní skupině 12:1 se Švýcarskem, 11:1 s Finskem), ve čtvrtfinále totiž zničily Švédky 11:0(!) a hladce postoupily do semifinále. V utkání padly dva hattricky, o které se postaraly útočnice Brianne Jennerová a Sarah Fillierová.

Hokejová reprezentace
11. února 2022 · 16:40

HOKEJ:David Krejčí v elitní lajně národního týmu s Tomášem Hykou a Lukášem Sedlákem? Tento útok jsme již před prvním reprezentačním srazem načrtli v deníku Sport. Trenér Filip Pešán pak z papíru utvořil realitu. Jenže ani po dvou odehraných zápasech si formace s největší hvězdou olympijského turnaje úplně ideálně nesedí. Co s tím? Redaktor Sportu Ondřej Kuchař je názoru, že by ofenzivnímu esu mohla pomoct změna křídel... BLOG ONDŘEJE KUCHAŘE přímo z Pekingu si přečtěte ZDE>>> 

David Krejčí dal jediný nájezd v rozstřelu v zápase se Švýcarskem
David Krejčí dal jediný nájezd v rozstřelu v zápase se Švýcarskem
11. února 2022 · 16:36

HOKEJ:Finové si poradili s Lotyšskem 3:1 a vedou tabulku skupiny C se šesti body, Lotyši jsou bez zisku třetí.

 

Vstoupit do diskuze (2)