PŘÍMO Z PEKINGU | Lidé v hledišti ječeli, mávali vlajkami, tleskali. Pak mávali i bez vlajek, v ruce drželi mobily a všechno si natáčeli. Stejně tak byli nadšení dobrovolníci všude po hale. V tiskovém středisku se nahromadili před televizí, ukazovali si na své hrdiny, jásali. Čínský hokejový národní tým proti Němcům sice prohrál 2:3, ale oslavil první góly na turnaji. „Píšeme historii čínského hokeje!“ radoval se gólman Jeremy Smith. Tedy pardon. Oficiálně se jmenuje Jieruimi Shimisi. Tak to stojí v zápisu…
V prvním utkání Číňané prohráli 0:8 s Američany. Už tehdy to byl výsledek pro ně až moc krutý… Dnešek naznačil, že v tomhle týmu něco je.
„Co bych vzkázal všem, kteří o nás pochybují? To, co říkám našim hráčům od prvních minut. Že si potřebujeme získat respekt. A to je to, co jsme dneska ukázali,“ říkal trenér Ivano Zanatta.
Čínští fanoušci v hledišti si to náramně užívali. Ukázali, jak jsou navyklí poslouchat pokyny. Když se na kostce objevila výzva, aby začali mávat, okamžitě do vzduchu vyletěly všechny ruce. To samé s tleskáním.
Číňané pištěli při každém náznak u šance. A když padl první gól, to bylo radosti! Lidé vyskočili ze sedaček, mávali, objímali se. Stejně jako při druhém. Když čínský národní tým v závěru tlačil při hře bez brankáře, ozýval se další jekot.
Do haly nakoukli i covidoví „zakuklenci“, kteří po hale sledují, jestli se dodržují všechna pravidla. A jsou připravení odvést kohokoliv, kdo by vykazoval příznaky nemoci… Ale teď odběhli, aby si užili hokejovou atmosféru.
Neklapnulo to, ale výsledek 2:3 je pro Čínu potěšující. Takže když probíhaly rozhovory, zdálo se, že jsou role opačné. Němci zrovna nejásali, do kabin šli zamračení, takovou práci nečekali. Když se zastavil někdo z hokejistů s čínským znakem, mluvil o hrdosti.
„Je pro nás čest, že píšeme první stránky historie čínského hokeje,“ rozplýval se americký gólman Jeremy Smith, který už třetí sezonu hraje za Kunlun. Takže typický Číňan… Podobný osud má i většina spoluhráčů.
„Ukázali jsme, že na takový turnaj patříme, jsme tady zaslouženě,“ dodal brankář s číslem 45. V oficiálním zápisu je u něj uvedené čínské jméno, aby to nevypadalo tak nápadně… Je to Jieruimi Shimisi.
Hodně byl na ledě cítit i extřinecký útočník Ethan Werek (Wei Ruike). Z Číňanů bylo jasně cítit, jak moc chtějí uspět, Němce dokázali potrápit.
Historicky první čínský gól na turnaji vstřelil útočník Spencer Foo. „Je to bláznivé. Je to pro mě velká pocta. Určitě je to pro mě životní zážitek,“ vykládal Kanaďan, jenž si během olympiády musí zvykat na jméno Fu Shuai. „Ale není to jenom moje zásluha, všechno vycházelo z týmového výkonu,“ dodal nadšeně.
V mixzóně se zastavil i Alexej Kovajlov, někdejší slavný ruský útočník, který je nyní ve službách čínské reprezentace. Dlouho vykládal ruským novinářům, přes ústa měl roušku v čínských barvách, tým chválil za bojovnost.
Na rozhovory se přišla podívat i řada dobrovolníků, aby zahlédla svoje hrdiny. Stáli u stěny a mávali jim.
Zítra se Čína utká s Kanadou. Další prestižní souboj. „Určitě to bude pro nás velký zápas,“ souhlasí Smith. Těsného výsledku si jistě všiml i kanadský kouč Claude Julien. Ten už po odpoledním utkání, v němž Kanada v zámořském derby prohrála 2:4, upozornil na to, že je proti Číně nečeká nic lehkého.
„Je to soupeř, který hraje tvrdě, musíme se na něj dobře připravit. Už minulý zápas neodpovídal výsledku,“ narážel na osmigólový čínský výplach s Amerikou.
Výkon proti Němcům to potvrdil. Čína slaví.
Zprávy ze dne 6. února 2022
SKOKY NA LYŽÍCH: nejzkušenější český skokan Roman Koudelka se v olympijském závodě na středním můstku vyšvihnul v prvním kole na jedenácté místo. Místo útoku na top ten ale ve finále spadl o sedm míst. I tak je to pro české skoky světlý moment. „Mám chuť, baví mě skákat,“ říká Koudelka k dalším čínským závodům. Více čtěte ZDE >>>

CURLING: Nejznámější český curler, trenér a propagátor tohoto sportu Karel Kubeška podrobně analyzuje dnešní utkání s Kanadou. Pro všechny fanoušky curlingu to byl opravdový svátek – český tým nastoupil proti Kanadě a jejím mimořádným curlerům Vicky Persingerové a Christopheru Plysovi. Manželé Tomáš a Zuzana Paulovi dostali hru do devátého extra endu a byli blíž vítězství. Měli na výběr mezi dvěma variantami, zvolili tu se zvýšeným rizikem, a výsledkem byla výhra Kanady.
HOKEJ: Nedělní trénink českého národního týmu...



SANĚ: Michael Lejsek obsadil v Pekingu při své olympijské premiéře 30. místo. Před závěrečnou čtvrtou jízdou pro dvacet nejlepších vede Němec Johannes Ludwig. Třiadvacetiletý Lejsek dnes v olympijském korytu v Jen-čchingu zajel nejpomalejší ze svých tří jízd. Poprvé v soutěži se dostal přes jednu minutu a o jednu příčku si pohoršil oproti postavení po polovině závodu. K postupu do elitní dvacítky chyběly českému reprezentantovi téměř čtyři sekundy.
SKOKY NA LYŽÍCH: Roman Koudelka skončil v olympijském závodě na středním můstku osmnáctý. Zlato slaví Japonec Rjoju Kobajaši, který se stal poprvé olympijským vítězem. Čestmír Kožíšek obsadil 29. pozici. Překvapením je stříbro Rakušana Manuela Fettnera a bronz vybojoval Dawid Kubacki, z jehož úspěchu měl z pozice hlavního trenéra polské reprezentace radost bývalý český skokan Michal Doležal.