Kanadské hokejistky proměnily svoji suverénní jízdu v Pekingu v pátý olympijský triumf. Při sedmé účasti ve finále pod pěti kruhy zvítězily nad obhájkyněmi zlata ze Spojených států amerických 3:2 a na turnaji ovládly všech sedm zápasů při skóre 57:10. Třemi body za dvě branky a jednu asistenci v posledním duelu zazářila Marie-Philip Poulinová.
Úřadující mistryně světa z loňského domácího šampionátu v Calgary, které vedle minulé olympiády neuspěly ve finále jen při premiéře v roce 1998 v Naganu rovněž proti USA, navázaly na úspěchy z let 2002 ze Salt Lake City, 2006 z Turína, 2010 z Vancouveru a 2014 ze Soči. Američanky mají také sedmý cenný kov, vedle dvou zlatých dosáhly na čtvrté stříbro a v roce 2006 skončily třetí.
Kanaďanky v základní skupině vyhrály nad USA 4:2 a v úvodu odvety měly štěstí, protože Brandtová ve 3. minutě trefila pravou tyč. V čase 7:15 sice kanadský tým překonal poprvé Cavalliniovou, ale branka Daoustové nakonec neplatila. Kouč Joel Johnson si vzal trenérskou výzvu a přezkoumání u videa potvrdilo předchozí ofsajd.
Za 35 sekund už ale byla kanadská radost oprávněná. Přihrávku Thompsonové usměrnila z pozice mezi kruhy do branky o levou tyč Nurseová. A v čase 15:02 po úspěšném forčekingu zamířila přesně k pravé tyči Poulinová.
Ještě v první třetině se Američanky ubránily v prvním oslabení, v druhé části pak přečkaly šanci Spoonerové v přečíslení, ale v polovině zápasu už prohrávaly 0:3. Zakončení Jennerové po přihrávce Nurseové ještě Cavalliniová stihla vykopnout pravým betonem, ale z dorážky trefila odkrytou část branky Poulinová.
Američanky odpověděly tlakem. Neprosadily se sice při vyloučení Larocqueové, ale v 37. minutě se dočkaly gólové radosti ve vlastním oslabení. Z protiútoku překonala Desbiensovou nadvakrát Knightová.
Ve třetí třetině Američanky přestřílely soupeřky v poměru 16:4. Carpenterová ve 45. minutě trefila tyč a Desbiensovu překonaly znovu až 13 sekund před koncem. Při přesilovce umocněné power play po střele Roqueové uspěla z dorážky Kesselová. Těsný náskok už Kanaďanky při pokračující hře USA bez brankářky udržely.
Zprávy ze dne 5. února 2022
OLYMPIÁDA: Medaile z největší sportovní akce planety může doposud neznámé tváře katapultovat mezi elitu. Zatímco tato skupina těží z komfortu neznámých hrdinů, jiní přijíždějí na Hry v roli favoritů, nad kterými visí nemalá očekávání. Deník Sport představuje deset největších hvězd Her v Pekingu, jejichž výkony bude rozhodně zajímavé sledovat. Více čtěte ZDE>>>

SKOKY NA LYŽÍCH: Sestry Karolína a Anežka Indráčkovy postoupily v závodě skokanek na středním můstku do druhého kola, obě se nakonec umístily ve třetí desítce. Jak svůj výkon viděly?
HOKEJ: Nejdřív gigantická jobovka s pozitivním testem, pak blažená úleva. Ufff… David Krejčí byl v dalších dvou vzorcích negativní a národnímu týmu nebude na olympiádě scházet. V sobotu si v jeho dresu poprvé v Pekingu zatrénoval. Odpoledne vyjel na led tréninkové haly Národního stadionu. „Jsem rád, že to konečně vyšlo,“ pousmál se lídr týmu a centr elitní formace. Rozhovor čtěte ZDE>>>.
HOKEJ: V ženském turnaji si ve skupině A připsaly po jasných výhrách oba týmy favoritek. Kanada přejela Finsko 11:1, USA si poradily s Ruskem 5:0. V "české" skupině B zůstávají stejně jako národní tým neporažené Japonky, které přehrály Dánsko 6:2. Tabulky hokejového turnaje žen najdete zde >>>
RYCHLOBRUSLENÍ: Martina Sáblíková před dvěma dny neměla moc dobré pocity, ale dala se dohromady a dnes nebyla daleko od medaile. „Jsem hrozně spokojená. Dva dny před startem jsem se trochu sesypala,“ přiznala po závodě. Zvládla se ale nahodit. Vlajka zůstala v baťohu, jak závod prožíval kouč Novák? Více čtěte zde >>>
