SESTŘIH: Finsko – Rusko 2:1. První zlato pro Suomi, rozhodl Björninen

Finská radost po vyhraném finále
Finská radost po vyhraném finále
Smutní stříbrní Rusové
Smutní stříbrní Rusové
Olympijští vítězové Finové
Zklamaní Rusové po prohraném finále
Poloprázdný led po finských oslavách
55
Fotogalerie
iSport.cz, zoh, ČTK
Hokej na ZOH 2022
Vstoupit do diskuse (5)

Hokejisté Finska poprvé v historii vybojovali zlaté olympijské medaile. Ve finále Her v Pekingu otočili zápas s týmem Ruského olympijského výboru a zvítězili 2:1. Po stříbrech z Calgary 1988, Turína 2006 a bronzech z Lillehammeru 1994, Nagana 1998, Vancouveru 2010 a Soči 2014 se dočkali Suomi nejcennějšího kovu. Ve finále se jako první prosadil ruský celek zásluhou Michaila Grigorenka. Zkraje druhé třetiny ale srovnal Ville Pokka a v čase 40:31 vstřelil vítěznou trefu Hannes Björninen.

KonecLIVE
21

V osmé minutě poslal sbornou v přesilovce do vedení útočník Michail Grigorenko. Ve 24. minutě vyrovnal obránce Ville Pokka. Vítězný gól vstřelil v čase 40:31 útočník Hannes Björninen, který si připsal nahrávku u první branky. U obou gólů vítězů asistoval obránce Atte Ohtamaa.

Po velmi opatrném úvodu přinesla větší vzruch až první početní výhoda. V končící sedmé minutě fauloval vysokou holí Björninen a Rusové dlouho neváhali, aby nabízenou příležitost využili. Grigorenko si našel pozici na střelu, dokonale využil clonu Karnauchova a ranou z kruhu pro vhazování otevřel skóre. Byl to nakonec i jediný prohřešek finského týmu proti pravidlům v celém utkání.

Finové byli střelecky výrazně aktivnější. Zatímco jejich gólman Säteri čelil jen sedmi přesným pokusům, protějšek Fedotov patnácti. Na těsném vedení Ruska se ale do přestávky nic nezměnilo, přestože i Seveřané si vyzkoušeli přesilovku. Jen kousek od možnosti zamést puk do takřka prázdné branky byl Kemiläinen. V další příležitosti neuspěl chvilku přes pauzou ani Hartikainen.

Ve 24. minutě vyrovnal Pokka nenápadnou střelou od modré čáry. Také on při svém pokusu od hrazení využil toho, že Fedotov měl zakrytý výhled a pak už nestihl na nijak nebezpečně vyhlížející ránu zareagovat. Při rovnovážném skóre se dění na ledě vrátilo do opatrných kolejí z úvodu utkání a brankáři neměli moc práce.

Finové byli nebezpeční v přesilovce, kterou jim poskytl v polovině 28. minuty faulující Semjonov. Když už si ale vytvořili dobré palebné pozice, obětavě hrající ruská čtveřice dokázala jejich pokusy skvěle vyblokovat. Na konci 34. minuty se připomněl hrdina semifinále se Švédy Gricjuk. Autor vítězného nájezdu si dokázal najít prostor pro zakončení, jeho rána z otočky ale proletěla těsně vedle tyčky.

Třetí dějství začalo pro sbornou velkým šokem. Uteklo totiž jen 31 sekund, Anttila zkusil štěstí dalekonosným pokusem zápěstím, který ale přesměroval Björninen a Fedotov podruhé inkasoval. Rusové museli dotahovat a zvýšili obrátky, jenže zodpovědně a pečlivě bránící Seveřané je vůbec nepouštěli k zakončení na Säteriho, jenž musel za celou poslední třetinu likvidovat jen tři pokusy.

Poté co Finové přestáli minuty, během nichž měli opticky navrch Rusové, sami začali zase vystrkovat růžky v útoku. Mäenalanen mohl zvýšit v 52. minutě, Fedotov byl ale proti. Vzápětí navíc fauloval Andronov. Hietanen v končící přesilovce napálil tvrdou střelou zápěstím horní tyčku.

V závěrečné minutě to sice ještě Rusové zkusili při odvolání Fedotova se šesti hráči v poli, ale tentokrát už boj o zlato - jak se jim to povedlo před čtyřmi lety proti Německu - nezachránili. A Finové mohli slavit.

Online přenos - ZOH 2022

Zprávy ze dne 11. února 2022

Hokejová reprezentace
11. února 2022 · 09:13

HOKEJ:To, jak jsme na tom špatně v prvních třetinách, je alarmující. Sedm prohraných v sedmi zápasech, navíc se skóre 1:14, to je k zamyšlení,“ poznamenal Martin Ručinský k vstupům české reprezentace do zápasů v této sezoně.

Hokejová reprezentace
11. února 2022 · 09:09

HOKEJ: „Proti Dánsku se mi líbil vstup do zápasu. Měli jsme tlak, pár šancí. Dánové ale dali dva góly, které jsme neměli dostat. Dlouhodobě nás trápí koncovka, nemůžeme dávat góly. Kdybychom se v úvodu střelecky prosadili, vypadalo by to asi jinak,“ vrátil se ve Studiu iSport před zápasem se Švýcarskem k úvodnímu duelu národního týmu na ZOH proti Dánsku Martin Ručinský.

Hostem Studia iSport k zápasu se Švýcarskem je Martin Ručinský
Hostem Studia iSport k zápasu se Švýcarskem je Martin Ručinský
Hokejová reprezentace
11. února 2022 · 08:56

HOKEJ: Očekával se debakl. Jenže ten nepřišel. Extrémně bojovným výkonem české hokejistky dlouho deptaly amerického obra. Co na tom, že první střelu na branku zapsaly až ve 23. minutě. Jednoznačně nejlepší hráčkou byla brankářka Klára Peslarová, která spolehlivě drtila soupeřovu psychiku. „Byla na nich vidět frustrace. Ukázaly jsme jim, že se svět netočí jen kolem nich,“ povídala pak gólmanka, která zastavila 55 ran! Inkasovala třikrát, Češky nakonec ve čtvrtfinále padly 1:4, do hry o medaile jdou ženy USA. Více čtěte ZDE>>>

Hokejová reprezentace
11. února 2022 · 07:29

HOKEJ: „Jsme trochu zklamané, ale jsem hrdá, co jsme předvedly. Překvapily jsme naším výkonem hodně lidí. Ameriku jsme zaskočily. Po prvních pár střídáních jsme zjistily, že se s ní dá hrát. Nevyšlo to, ale jsem opravdu hrdá. Před gólem se mi to otevřelo, měla jsem před sebou prázdnou bránu, šlo o to jen to trefit. Co se týče výkonu naší gólmanky Kláry Peslarové, je jedna z nejlepších na světě. To, co předvedla, bylo něco úžasného a děkuju jí za to. Poprvé jsme hrály proti USA. Byl to zážitek, na který jen tak nezapomenu,“ uvedla bezprostředně po utkání s USA (1:4) v rozhovoru pro Českou televizi autorka jediné české trefy Michaela Pejzlová.

 

Radost Michaely Pejzlové po gólu proti USA ve čtvrtfinále ZOH
Radost Michaely Pejzlové po gólu proti USA ve čtvrtfinále ZOH
Radost Michaely Pejzlové po gólu proti USA ve čtvrtfinále ZOH
Radost Michaely Pejzlové po gólu proti USA ve čtvrtfinále ZOH
Důležitý moment
Hokejová reprezentace
11. února 2022 · 07:20

HOKEJ: České hokejistky bojovaly, jejich vzdor velkému favoritovi byl ale nakonec neúspěšný. Ve čtvrtfinále olympijského turnaje zvítězily hráčky USA 4:1. Tým Tomáše Paciny čelil střelecké smršti, přesto šel díky Michaele Pejzlové ve druhé třetině do vedení. Hned vzápětí ale vyrovnala Hilary Knightová. Rozhodující moment přišel ve 47. minutě, kdy Pejzlová smolně tečovala puk mezi betony Kláry Peslarové, která byla v daný moment bez hokejky. Pojistku přidala v závěru v přesilovce Savannah Harmonová. A definitivní podobu výsledku dala střelou do prázdné branky Kendall Coyne Schofieldová. O medaile si tak zahrají Spojené státy. Více čtěte ZDE>>>

Vstoupit do diskuze (5)