Hokejisté Finska poprvé v historii vybojovali zlaté olympijské medaile. Ve finále Her v Pekingu otočili zápas s týmem Ruského olympijského výboru a zvítězili 2:1. Po stříbrech z Calgary 1988, Turína 2006 a bronzech z Lillehammeru 1994, Nagana 1998, Vancouveru 2010 a Soči 2014 se dočkali Suomi nejcennějšího kovu. Ve finále se jako první prosadil ruský celek zásluhou Michaila Grigorenka. Zkraje druhé třetiny ale srovnal Ville Pokka a v čase 40:31 vstřelil vítěznou trefu Hannes Björninen.
V osmé minutě poslal sbornou v přesilovce do vedení útočník Michail Grigorenko. Ve 24. minutě vyrovnal obránce Ville Pokka. Vítězný gól vstřelil v čase 40:31 útočník Hannes Björninen, který si připsal nahrávku u první branky. U obou gólů vítězů asistoval obránce Atte Ohtamaa.
Po velmi opatrném úvodu přinesla větší vzruch až první početní výhoda. V končící sedmé minutě fauloval vysokou holí Björninen a Rusové dlouho neváhali, aby nabízenou příležitost využili. Grigorenko si našel pozici na střelu, dokonale využil clonu Karnauchova a ranou z kruhu pro vhazování otevřel skóre. Byl to nakonec i jediný prohřešek finského týmu proti pravidlům v celém utkání.
Finové byli střelecky výrazně aktivnější. Zatímco jejich gólman Säteri čelil jen sedmi přesným pokusům, protějšek Fedotov patnácti. Na těsném vedení Ruska se ale do přestávky nic nezměnilo, přestože i Seveřané si vyzkoušeli přesilovku. Jen kousek od možnosti zamést puk do takřka prázdné branky byl Kemiläinen. V další příležitosti neuspěl chvilku přes pauzou ani Hartikainen.
Ve 24. minutě vyrovnal Pokka nenápadnou střelou od modré čáry. Také on při svém pokusu od hrazení využil toho, že Fedotov měl zakrytý výhled a pak už nestihl na nijak nebezpečně vyhlížející ránu zareagovat. Při rovnovážném skóre se dění na ledě vrátilo do opatrných kolejí z úvodu utkání a brankáři neměli moc práce.
Finové byli nebezpeční v přesilovce, kterou jim poskytl v polovině 28. minuty faulující Semjonov. Když už si ale vytvořili dobré palebné pozice, obětavě hrající ruská čtveřice dokázala jejich pokusy skvěle vyblokovat. Na konci 34. minuty se připomněl hrdina semifinále se Švédy Gricjuk. Autor vítězného nájezdu si dokázal najít prostor pro zakončení, jeho rána z otočky ale proletěla těsně vedle tyčky.
Třetí dějství začalo pro sbornou velkým šokem. Uteklo totiž jen 31 sekund, Anttila zkusil štěstí dalekonosným pokusem zápěstím, který ale přesměroval Björninen a Fedotov podruhé inkasoval. Rusové museli dotahovat a zvýšili obrátky, jenže zodpovědně a pečlivě bránící Seveřané je vůbec nepouštěli k zakončení na Säteriho, jenž musel za celou poslední třetinu likvidovat jen tři pokusy.
Poté co Finové přestáli minuty, během nichž měli opticky navrch Rusové, sami začali zase vystrkovat růžky v útoku. Mäenalanen mohl zvýšit v 52. minutě, Fedotov byl ale proti. Vzápětí navíc fauloval Andronov. Hietanen v končící přesilovce napálil tvrdou střelou zápěstím horní tyčku.
V závěrečné minutě to sice ještě Rusové zkusili při odvolání Fedotova se šesti hráči v poli, ale tentokrát už boj o zlato - jak se jim to povedlo před čtyřmi lety proti Německu - nezachránili. A Finové mohli slavit.
Zprávy ze dne 26. ledna 2022
HOKEJ: Před čtvrtečním odletem do Pekingu si na ledě pražské O2 areny poprvé zatrénovala i česká reprezentace žen.




SKELETON: Další naděje české výpravy do Pekingu trpí závažným zdravotním problémem. Skeletonistka Anna Fernstädtová má cukrovku. Zjistilo se to při vyšetření po závodech ve Svatém Mořici. Na zimní olympijské hry nicméně poletí. „Ještě jsem neměla čas se s tím opravdu srovnat. Neovlivní to jenom sport, ale můj život,“ prohlásila. Více čtěte ZDE>>>

Šéf české olympijské mise v Pekingu už je uprostřed hygienické bubliny přímo v hlavní olympijské vesnici. Poznává první drobné problémy, ale o tom základním nemá pochyb. „Bublina funguje, odsud se ven nikdo nedostane, pouze na místa, kam je to možné,“ vysvětluje Martin Doktor. Více čtěte zde >>>

HOKEJ:Reprezentace žen neodletí ve čtvrtek na ZOH do Pekingu v kompletním složení. Útočnice Natálie Mlýnková měla pozitivní test na koronavirus a je v pětidenní karanténě. „Natálie je odolná holka, která podobnou věc zažívala před odřeknutým mistrovstvím světa v Kanadě, kdy si zlomila kotník. Teď stejně jako holky tady každý den plní úkoly dle protokolu, aby za námi mohla co nejdříve přijet. Věřím, že přijede možná už na první zápas a okamžitě se zapojí do hry,“ přál si trenér Tomáš Pacina. Kvůli pozitivním testům musel být předčasně ukončen i kemp náhradnic v Litoměřicích, s mužstvem proto nyní neodcestuje ani žádná z rezervních hráček. Vedení týmu ale také věří, že budou moci dorazit později.
Představitelé Mezinárodního olympijského výboru minulý týden opět mluvili s čínskou tenistkou Pcheng Šuaj. MOV dnes také oznámil, že v průběhu únorové zimní olympiády v Pekingu by mělo dojít i na osobní setkání. „Od prvního videohovoru loni v prosinci s ní měl náš tým několik konverzací - naposledy minulý týden a Pcheng Šuaj se těší, až se potká s předsedou Thomasem Bachem a šéfkou komise sportovců Emmou Terhovou,“ citovala mluvčího olympijského výboru agentura Reuters.