PŘÍMO Z PEKINGU | Byl to dlouhý den, který pro Ester Ledeckou zdaleka neskončil zlatým dojezdem paralelního obřího slalomu. V horském středisku olympijských her v Čang-ťia-kchou prošla dlouhým hadem mixzony, zvládla tiskovku. Pak už balila věci a pospíchala na vyhlášení na místní náměstí Medal Plaza. Její další zlatou medaili jí předal předseda ČOV Jiří Kejval. A pak už zněla hymna.
Doma ji možná zpívala půlka Česka, dcera slavného zpěváka si ale výjimečnou chvilku užívala v tichu. Zpívala sice, jenže...
„Pro sebe,“ usmívala se Ledecká. „Proč ne nahlas? Já nevím, mně to přijde takový zvláštní. Nejsem úplně ten typ.“
Tuhle chvilku, která je určená jen výjimečným, zažívala už potřetí. Před čtyřmi lety v Pchjongčchangu nejdřív vyhrála lyžařské super-G, potom triumfovala už na snowboardu. V Čang-ťia-kchou svůj titul na prkně obhájila. A dostala za to svou třetí zlatou.
„Je těžká, bolí mě za krkem. Ale je hrozně hezká. Mně se líbí každá medaile. Jdu vám ji ukázat, mně se líbí moc,“ líčila v mixzoně a podávala ji přes dvoumetrovou propast modrých plotů.
Právě měla za sebou vyhlášení, na kterém bylo jen několik desítek místních, ale také početná skupina členů české výpravy.
„Já měla nejvíc fanoušků a jsem hrozně vděčná, že se všichni přišli podívat a udělali úžasný kotel. Mně to stačilo bohatě,“ usmívala se Ledecká.
Po závodě si našla čas na to spojit se svou rodinou, která jí fandila na dálku doma.
„Mluvila jsem s Jonášem, Jankem, mamkou, myslím, že tam byla i Miška, Jonášova žena, a pak jsem mluvila s dědou a babičkou. Všichni zněli docela spokojeně, tak jsem ráda, že jsem jim udělala radost,“ líčila Ledecká.
V Česku zatím sociálně sítě explodovaly gratulacemi. Sama závodnice ale zatím neměla kdy se jim věnovat.
„Vůbec, ani jsem nestihla odepsat na žádné zprávy a chodí mi jich hodně. Hrozně mě to mrzí, ale vůbec není čas, ani nejsem na internetu, tak je to složitější,“ vysvětlovala Ledecká. „Doufám, že se dostanu k tomu, abych jim odepsala a hodila něco i na sociální sítě, ale mám toho strašně moc, tak se omlouvám fanouškům, že jsem v tomhle trochu opožděná, ale nejsem typ, který má pořád u sebe mobil a něco natáčí. Ale určitě tam něco dám a aspoň touhle cestou děkuju, že fandili.“
Zprávy ze dne 19. února 2022
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Měl to být poslední den alpských disciplín. Atraktivní týmový paralelní závod. Ovšem kvůli silnému větru se odložil na neděli, pojede se už ve dvě hodiny v noci českého času. „Odložení bylo správné,“ reagoval Jan Fiedler, trenér českého lyžařského týmu. Pro český tým to naštěstí taková komplikace není, protože závodníci měli původně odletět z Pekingu až v pondělí. Některé výpravy ale na poslední chvíli řešily logistické problémy s dopravou… Více čtěte ZDE>>>

BĚH NA LYŽÍCH: Poprvé za století se na olympijských hrách na běžkách nejel prestižní závod na 50 kilometrů. Kvůli mrazu a silnému větru byla bruslařská trať zkrácena na 30 kilometrů, i tak čekala závodníky tortura. „Byl to extrém. Koukal jsem, že v buňce mají někteří servisáci omrzliny,“ líčil reprezentační trenér Vasil Husák. Více čtěte ZDE>>>

CURLING: Mistři světa Švédi ovládli v Pekingu turnaj v curlingu. Finále vyhráli 5:4 v dodatečném endu a pokazili Britům útok na zlato po 98 letech.
RYCHLOBRUSLENÍ: Irene Schoutenová z Nizozemska ovládla na závěr rychlobruslařských soutěží závod s hromadným startem a získala v Pekingu třetí zlato. V závěrečném finiši porazila Ivanii Blondinovou z Kanady o šest setin sekundy. Třetí dojela ve finále plném pádů Italka Francesca Lollobrigidaová. Kvůli zranění z tréninku nenastoupila k poslednímu startu v Pekingu Nikola Zdráhalová.

RYCHLOBRUSLENÍ: Závod rychlobruslařů s hromadným startem vyhrál na OH v Pekingu Belgičan Bart Swings a navázal na stříbro z Koreje. O další cenné kovy se podělili Korejci. Druhý skončil Čchong Če-un, obhájce zlata I Sung-hun má bronz.
