PŘÍMO Z PEKINGU | Byl to dlouhý den, který pro Ester Ledeckou zdaleka neskončil zlatým dojezdem paralelního obřího slalomu. V horském středisku olympijských her v Čang-ťia-kchou prošla dlouhým hadem mixzony, zvládla tiskovku. Pak už balila věci a pospíchala na vyhlášení na místní náměstí Medal Plaza. Její další zlatou medaili jí předal předseda ČOV Jiří Kejval. A pak už zněla hymna.
Doma ji možná zpívala půlka Česka, dcera slavného zpěváka si ale výjimečnou chvilku užívala v tichu. Zpívala sice, jenže...
„Pro sebe,“ usmívala se Ledecká. „Proč ne nahlas? Já nevím, mně to přijde takový zvláštní. Nejsem úplně ten typ.“
Tuhle chvilku, která je určená jen výjimečným, zažívala už potřetí. Před čtyřmi lety v Pchjongčchangu nejdřív vyhrála lyžařské super-G, potom triumfovala už na snowboardu. V Čang-ťia-kchou svůj titul na prkně obhájila. A dostala za to svou třetí zlatou.
„Je těžká, bolí mě za krkem. Ale je hrozně hezká. Mně se líbí každá medaile. Jdu vám ji ukázat, mně se líbí moc,“ líčila v mixzoně a podávala ji přes dvoumetrovou propast modrých plotů.
Právě měla za sebou vyhlášení, na kterém bylo jen několik desítek místních, ale také početná skupina členů české výpravy.
„Já měla nejvíc fanoušků a jsem hrozně vděčná, že se všichni přišli podívat a udělali úžasný kotel. Mně to stačilo bohatě,“ usmívala se Ledecká.
Po závodě si našla čas na to spojit se svou rodinou, která jí fandila na dálku doma.
„Mluvila jsem s Jonášem, Jankem, mamkou, myslím, že tam byla i Miška, Jonášova žena, a pak jsem mluvila s dědou a babičkou. Všichni zněli docela spokojeně, tak jsem ráda, že jsem jim udělala radost,“ líčila Ledecká.
V Česku zatím sociálně sítě explodovaly gratulacemi. Sama závodnice ale zatím neměla kdy se jim věnovat.
„Vůbec, ani jsem nestihla odepsat na žádné zprávy a chodí mi jich hodně. Hrozně mě to mrzí, ale vůbec není čas, ani nejsem na internetu, tak je to složitější,“ vysvětlovala Ledecká. „Doufám, že se dostanu k tomu, abych jim odepsala a hodila něco i na sociální sítě, ale mám toho strašně moc, tak se omlouvám fanouškům, že jsem v tomhle trochu opožděná, ale nejsem typ, který má pořád u sebe mobil a něco natáčí. Ale určitě tam něco dám a aspoň touhle cestou děkuju, že fandili.“
Zprávy ze dne 16. února 2022
HOKEJ: Odstartovalo první čtvrtfinále. Slovensko hraje s USA. Online přenos zápasu sledujte zde>>>

ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Kryštof Krýzl ani Jan Zabystřan nedokončili první kolo olympijského slalomu na hrách v Pekingu. Oba vypadli po chybě zhruba ve stejném místě v polovině trati po druhém mezičase. V čele se drží rakouský lyžař Johannes Strolz, jenž vykročil za druhým olympijským zlatem po triumfu ve čtvrteční kombinaci. Nejrychlejší trojici ale dělí před druhým kolem začínajícím v 6:45 SEČ pouhých šest setin sekundy.




AKROBATICKÉ LYŽOVÁNÍ: Olympijskou soutěž ve slopestylu ovládli akrobatičtí lyžaři ze Spojených států, vyhrál Alexander Hall před Nicholasem Goepperem. Třetí místo obsadil Švéd Jesper Tjäder a navázal na bronz krajana Henrika Harlauta z Big Airu. Český rodák reprezentující Rakousko Matěj Švancer skončil osmý.
Muži - slopestyle: 1. Hall 90,01, 2. Goepper (oba USA) 86,48, 3. Tjäder (Švéd.) 85,35, 4. Ragettli (Švýc.) 83,50, 5. Ruud (Nor.) 79,33, 6. Bösch (Švýc.) 78,05, 7. Stevenson (USA) 77,41, 8. Švancer (Rak.) 73,05, 9. Moffatt (Kan.) 70,40, 10. Barclay (N. Zél.) 67,40.


HOKEJ: České reprezentantky se vrátily z Pekingu domů. Více čtěte zde>>>
HOKEJ: Obránce Libor Šulák se stěhuje z Vladivostoku z Kontinentální ligy do konce sezony do švédského Örebro. Sedmadvacetiletý člen českého týmu na olympijských hrách v Pekingu, který v úterý vypadl v předkole play off se Švýcarskem, tak bude mít šanci pokračovat v sezoně na klubové úrovni. V KHL totiž byla po přerušení před olympiádou předčasně ukončena základní části a Admiral se do play off nedostal. S Vladivostokem, kde byl kapitánem týmu, před měsícem Šulák prodloužil kontrakt až do dubna 2023.