Cesta na ZOH: jak neopakovat covidový let? Očkování, izolace i jasná pravidla
Jak zabránit opakování smutného covidového letu do Tokia na blížících se zimních Hrách v Pekingu? ČOV už má soubor receptů. Očkování členů realizačního týmu bude povinné, sportovcům se doporučuje třetí dávka. Pomoct má apel na samoizolaci olympioniků v posledních 14 dnech před odletem, testy necelou hodinu před odbavením i speciální charter, na jehož palubě budou panovat přísnější pravidla než při letu do Tokia. „Nemyslím si, že by někdo měl chuť pravidla nedodržovat,“ věří šéf mise Martin Doktor.
Bez Tečky to nepůjde. Na zimní olympiádě v Pekingu nebude pro odmítače očkování reálné místo. Výkonný výbor Českého olympijského výboru schválil povinnost vakcinace proti covidu pro všechny členy realizačních týmů.
Nebude se tak opakovat případ nenaočkovaného lékaře Vlastimila Voráčka z nešťastného covidového letu do Tokia. Samotné sportovce bez očkování v podstatě vylučuje alternativa třítýdenní karantény.
„Pro nás je očkování naprosto jasná věc,“ říká na rovinu šéf mise Martin Doktor.
Do Pekingu může odcestovat kolem 130 českých sportovců, přičemž drtivá většina z nich očkováním prošla. Jediným známým případem bez vakcinace jsou zatím tři hráčky hokejového týmu.
„Na druhou stranu jsem si přečetl, že šéftrenér prohlásil, že se musí rozhodnout, co je pro ně podstatnější,“ říká Doktor.
Zprávy ze dne 11. prosince 2021
Kvůli opatřením proti šíření koronaviru se v Japonsku nebudou konat závody Světového poháru ve skocích na lyžích. Muži přišli o závody, které byly v plánu od 20. do 23. ledna v Sapporu. Ženy se nepředstaví v první polovině v ledna v Sapporu ani Zau. FIS jedná o náhradních pořadatelích.
Zprávy ze dne 7. prosince 2021
Populární biatlonová exhibice se ani letos v tradičním termínu mezi Vánoci a Novým rokem na stadionu fotbalistů Schalke v Gelsenkirchenu neuskuteční. Kvůli koronavirovým opatřením ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko organizátoři akci s termínem 28. prosince přeložili na příští rok. Exhibiční závod smíšených dvojic Biathlon World Team Challenge se kvůli šíření covidu-19 v Gelsenkirchenu nejel už loni. Byl přeložen do venkovní biatlonové arény v Ruhpoldingu, což je možnost, o které pořadatelé uvažují i letos.
Rychlobruslařské mistrovství Evropy na krátké dráze, které měly hostit v polovině ledna Drážďany, se kvůli koronavirové situaci neuskuteční. Němečtí pořadatelé oznámili mezinárodní federaci ISU, že se šampionátu v shorttracku vzdali. Neuspěl ani plán na přeložení ME do náhradního dějiště. Nizozemský Dordrecht kvůli aktuálním pandemickým podmínkám v regionu rovněž pořadatelství odřekl. Žádný další zájemce o šampionát se ISU nepřihlásil.
ČOV má k ruce doporučení od Rady expertů své lékařské komise, kde pracuje skupina epidemiologických kapacit. Ta mimo jiné už očkovaným sportovcům radí třetí dávku očkování.
„Vřele jsme doporučovali, že by byla vhodná třetí dávka u sportovců a povinné očkování u doprovodu. To zabezpečuje vyšší míru bezpečí pro sportovní tým a sportovce, kteří jedou reprezentovat Českou republiku,“ uvedla Jarmila Rážová, členka Rady expertů a někdejší hlavní hygienička. „Sportovci mají stále šanci se nechat naočkovat, čínská strana chce mít ukončení očkování a čtrnáct dní po druhé dávce.“
Rada expertů se sešla minulý týden na sympozium v Dříteči a dala dohromady soubor doporučení, která se objeví v oficiálním manuálu pro Hry v Pekingu. Patří k nim například apel na samoizolaci, případně rodinnou izolaci sportovců v klíčovém období čtrnácti dnů a především pěti dnů před odletem do Číny.
„Pevně věřím, že na straně sportovců bude snaha to dodržet. Čtrnáct dní je nejdelší inkubační doba onemocnění. Posledních pět dní je další kritický bod, právě proto jsou tam požadavky na samoizolaci, případně se musí odizolovat celá rodina,“ uvedla Rážová.
Charter, ale ne pro všechny
Pořadatelé Her požadují negativní testy 96 a 72 hodin před odletem. Rada expertů navíc doporučuje třetí test minimálně hodinu před příjezdem na letiště tak, aby byl ve chvíli odbavení znám výsledek. Odběry na poslední chvíli bude zařizovat Centrum zabezpečení sportovní reprezentace na Strahově.
ČOV plánuje vypravit do Pekingu charterový let. Zatím ale není jisté, kolik českých sportovců jím poletí. Je jisté, že po vlastní ose se budou dopravovat hokejisté z NHL, ale také mnoho individuálních sportovců, jejichž závody jsou těsně před startem Her rozesety po světě. Ester Ledecká například má jen pět dní před začátkem olympiády závodit v lyžařském sjezdu v Garmisch-Partenkirchenu.
OPATŘENÍ PRO CESTU DO PEKINGU |
|
„Doporučovali jsme charter, jeví se jako nejbezpečnější, protože si objednatel může nastavit určitě podmínky. Fakt je, že velí kapitán a posádka,“ říká Rážová.
Pro sportovce, kteří poletí charterem, Rada expertů připraví doporučení, jak se během letu chovat. Oproti letu do Tokia budou opatření přísnější, zejména ohledně nošení roušek či dodržování zasedacího pořádku. Na jejich dodržování bude dohlížet posádka, ale i vyčlenění zástupci ČOV. Jaké pokyny se v manuálu objeví?
„Dodržet určité rozestupy, respirátor kromě jídla, příliš neputovat po letu, skupiny by mohly být odděleny odstupy, aby do karantény případně šla pouze ta část, která k sobě patří,“ nastiňuje Rážová.
Šéflékařem olympijského týmu zůstane Jiří Neumann, kterého po Tokiu kritizoval plážový volejbalista Ondřej Perušič.
„Osobně nevidím působení pana doktora Neumanna jako kontroverzní. Oblasti medicíny přímo na Hrách rozumí nejlépe. Zůstává, jsem za to moc rád. Pro mě je opravdu nedocenitelný,“ uvedl Doktor.
