Obavy před Pekingem: Falšování testů na koronavirus jako doping?
Každý den budou muset olympionici na Hrách v Pekingu na testy proti koronaviru. Ale budou se moct spolehnout na jejich výsledky? Michael Hölz, šéf německého snowboardingového svazu, tomu nevěří. „Pochybuju, že na soutěžích v Číně uvidíme fair play,“ řekl Hölz ve svazovém podcastu.
Výsledky testů mohou rozhodovat olympijské závody. Sportovci se v Pekingu musí testovat každý den, pokud jim test na koronavirus vyjde jako pozitivní, musí nastoupit buď do izolace, nebo rovnou do nemocnice, to v případě, že mají symptomy nemoci. Pokud je sportovec bez symptomů, z izolace se dostane v případě dvou negativních PCR testů po 24 hodinách.
„Při testování se relativně snadno může stát, že někdo později řekne: Je nám líto, bylo to falešně pozitivní,“ uvedl Michael Hölz v podcastu podle webu Inside the Games.
Hölz, který v minulosti pracoval pro německou antidopingovou agenturu, přirovnal systém testů na koronavirus k dopingu. Naznačil, že by během Her mohly být zneužívány k tomu, aby určití sportovci nemohli na start.
„Víme, jak se k tématu dopingu staví země s takovým zřízením (pozn. naráží na čínský komunistický režim). Porovnání mezi dopingem a covidem-19 je absolutně v pořádku,“ uvedl Hölz.

Pořadatelé se proti jeho tvrzení ohradili s tím, že garantují spolehlivost testů, které se během olympiádou budou kontrolovat.
„Ujišťujeme, že, co se týče dat a výsledků testů na covid-19, není prostor pro chybu,“ řekl deníku China Daily Chuang Čchun z organizačního výboru Her. „Naše testovací laboratoře vedou profesionální lékařští pracovníci, kteří před Hrami prošli tvrdým školením. Výsledky z těchto laboratoří jsou důvěryhodné. Není nutné, aby lidé měli jakékoli pochybnosti.“
Podle doktora Briana McCloskeyho, šéfa poradní lékařské komise organizačního výboru, se během Her budou používat běžné PCR testy, ovšem s vyšší citlivostí.
„Pro Hry jsou testovací sady na velmi senzitivní úrovni, protože nechceme, aby omikron pronikl do uzavřené bubliny,“ uvedl McCloskey podle Inside the Games.
Zprávy ze dne 10. února 2022
RYCHLOBRUSLENÍ: Švédský olympijský šampion Nils van der Poel označil jednání funkcionářů rychlobruslařské velmoci Nizozemska za korupční. Vítěz nedělního závodu na 5000 metrů reagoval na článek z webu, který naznačoval, že se Nizozemci snaží ovlivnit výrobce ledové dráhy, aby připravil podmínky, které budou vyhovovat jejich reprezentantům. „Tohle není moje představa fair play. Olympijské motto je rychleji, výše, silněji. Tohle je korupce. Tohle je snaha o změnu podmínek ve vlastní prospěch pomocí neetických a nemorálních prostředků,“ uvedl na tiskové konferenci Van der Poel, jenž v Pekingu vybojoval první rychlobruslařskou medaili pro Švédsko od roku 1988.
KRASOBRUSLENÍ: Teprve 15letá Ruska Kamila Valijevová je fenomén, zázračné dítě, které točí čtverné skoky na počkání. Jenže zároveň je podezřela z dopingu! Podrobnosti čtěte ZDE>>>



HOKEJ: Byla to pro ně v pravdě historická výhra. Dánští hokejisté jsou na olympiádě poprvé. Včera zapsali do statistik první zápas a rovnou i první vítězství. A poprvé v historii taky porazili Čechy, na jedenáctý pokus. Výhru si náležitě užívali. Třeba gólman Sebastian Dahm brouzdal mixzónou mezi novináři snad půl hodiny. Více o dánských ohlasech si přečtěte ZDE>>>
BĚH NA LYŽÍCH: Norská lyžařka Therese Johaugová má druhé zlato na zimních olympijských hrách v Číně. Po skiatlonu vyhrála i závod na 10 kilometrů klasicky s intervalovým startem. Finskou rivalku Kerttu Niskanenovou porazila o čtyři desetiny sekundy. Bronz získala další Finka Krista Pärmäkoskiová, která na vítězku ztratila 31,5 sekundy a nechala o desetinu za sebou Rusku Natalii Něprjajevovou. Z českých reprezentantek se nejvíce dařilo Petře Novákové, která obsadila třicáté místo. Na vítěznou Johaugovou ztratila 2:54,4 minuty. Kateřina Janatová byla o šest a půl sekundy pomalejší a zařadila se na 34. místo. Petra Hynčicová obsadila 42. příčku.
SNOWBOARDCROSS: Olympijským šampionem ve snowboardcrossu je rakouský vicemistr světa a celkový vítěz posledních tří ročníků Světového poháru Alessandro Hämmerle. Ve finiši předčil Kanaďana Eliota Grondina, což musela potvrdit až cílová fotografie. Hämmerle přidal do rakouské sbírky na hrách v Pekingu už čtvrté zlato a celkově dvanáctou medaili krátce po lyžaři Johannesu Strolzovi, jenž ovládl kombinaci.
BĚH NA LYŽÍCH: Běžkyně na lyžích jedou jediný intervalový závod na hrách - na deset kilometrů klasicky. Na startu jsou i tři Češky, ONLINE přenos sledujte ZDE>>>
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Olympijským vítězem v alpské kombinaci je Rakušan Johannes Strolz, 34 let po otci Hubertovi. Devětadvacetiletý Strolz porazil díky nejrychlejší slalomové jízdě v součtu o 59 setin sekundy Nora Aleksandera Aamodta Kildeho, jenž zase zajel nejlepší čas ve sjezdu. Bronz získal s odstupem 68 setin Kanaďan James Crawford. Jan Zabystřan závod nedokončil.
HOKEJ: Švédsko - Lotyšsko 3:2. Hokejisté Švédska ve svém úvodním duelu na olympijských hrách porazili Lotyšsko 3:2. Výběr trenéra Johana Garpenlöva vedl v souboji skupiny C po 34 minutách o tři branky, jenže Lotyši se dvěma přesilovkovými góly vrátili do zápasu. Dvakrát se mezi střelce zapsal švédský útočník Lucas Wallmark.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Škoda! Jan Zabystřan se z 9. místa ve sjezdu rozhodl pořádně zaútočit. Do slalomu se vrhnul s velkou agresivitou, ale to se mu po několika brankách vymstilo... Spadl a kombinaci nedokončil.
KRASOBRUSLENÍ: Trojnásobný mistr světa Američan Nathan Chen je olympijským vítězem v krasobruslení. Král posledních dvou her v Soči a Pchjongčchangu Juzuru Hanju skončil čtvrtý, kam se posunul z osmého místa po krátkém programu. Předčili ho japonští krajané Juma Kagijama a Šoma Uno. Dvaadvacetiletý Chen zvládl volnou jízdou s pěti čtvernými skoky a ještě navýšil své vedení po krátkém programu, i když se i Kagijama s Unem rovněž překonávali. Hanju se v boji o další olympijskou medaili pokusil o dosud nevídaný čtverný axel (podívejte se na video), jenže nedotočený skok neustál a pak ještě upadl při čtverném salchowu. Přesto měl třetí nejvyšší známku za volnou jízdu, ale od medaile ho dělilo téměř deset bodů.