Obavy před Pekingem: Falšování testů na koronavirus jako doping?
Každý den budou muset olympionici na Hrách v Pekingu na testy proti koronaviru. Ale budou se moct spolehnout na jejich výsledky? Michael Hölz, šéf německého snowboardingového svazu, tomu nevěří. „Pochybuju, že na soutěžích v Číně uvidíme fair play,“ řekl Hölz ve svazovém podcastu.
Výsledky testů mohou rozhodovat olympijské závody. Sportovci se v Pekingu musí testovat každý den, pokud jim test na koronavirus vyjde jako pozitivní, musí nastoupit buď do izolace, nebo rovnou do nemocnice, to v případě, že mají symptomy nemoci. Pokud je sportovec bez symptomů, z izolace se dostane v případě dvou negativních PCR testů po 24 hodinách.
„Při testování se relativně snadno může stát, že někdo později řekne: Je nám líto, bylo to falešně pozitivní,“ uvedl Michael Hölz v podcastu podle webu Inside the Games.
Hölz, který v minulosti pracoval pro německou antidopingovou agenturu, přirovnal systém testů na koronavirus k dopingu. Naznačil, že by během Her mohly být zneužívány k tomu, aby určití sportovci nemohli na start.
„Víme, jak se k tématu dopingu staví země s takovým zřízením (pozn. naráží na čínský komunistický režim). Porovnání mezi dopingem a covidem-19 je absolutně v pořádku,“ uvedl Hölz.

Pořadatelé se proti jeho tvrzení ohradili s tím, že garantují spolehlivost testů, které se během olympiádou budou kontrolovat.
„Ujišťujeme, že, co se týče dat a výsledků testů na covid-19, není prostor pro chybu,“ řekl deníku China Daily Chuang Čchun z organizačního výboru Her. „Naše testovací laboratoře vedou profesionální lékařští pracovníci, kteří před Hrami prošli tvrdým školením. Výsledky z těchto laboratoří jsou důvěryhodné. Není nutné, aby lidé měli jakékoli pochybnosti.“
Podle doktora Briana McCloskeyho, šéfa poradní lékařské komise organizačního výboru, se během Her budou používat běžné PCR testy, ovšem s vyšší citlivostí.
„Pro Hry jsou testovací sady na velmi senzitivní úrovni, protože nechceme, aby omikron pronikl do uzavřené bubliny,“ uvedl McCloskey podle Inside the Games.
Zprávy ze dne 11. února 2022
SKELETON: Už dnes v noci se do akce pustí skeletonistka Anna Fernstädtová. Chcete se o české sportovkyni dozvědět více? Podívejte se na video.
Zprávy ze dne 10. února 2022
Česká účast během 7. dne ZOH:
2:30 skeleton - ženy - 1. a 2. jízda (Fernstädtová)
4:00 super-G ženy (Ledecká, Nová, Nováková)
5:10 hokej - ženy - čtvrtfinále: USA - Česko
8:00 běh na lyžích - 15 km klasicky muži (Pechoušek, Knop, Novák, Fellner)
9:40 hokej - muži: Česko - Švýcarsko
10:00 biatlon - sprint 7,5 km ženy (Davidová, Jislová, Charvátová, Voborníková)
12:00 skoky na lyžích - velký můstek muži - kvalifikace (Koudelka, Kožíšek, Sakala, Rýdl)
Další boje o medaile:
2:30 snowboarding - U-rampa muži
9:00 rychlobruslení - 10.000 m muži
12:00 rychlobruslení na krátké dráze - 1000 m ženy
13:20 skeleton - muži - 3. a 4. jízda.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Už za pár hodin vyrazí Ester Ledecká za obhajobou zlaté medaile v super-G. Kde hledat její největší soupeřky? Více čtěte ZDE>>>

RYCHLOBRUSLENÍ: Před odletem do Pekingu tomu ani sama moc nevěřila. Získat při páté účasti pod pěti kruhy další medaili? Poté, jaké měla Martina Sáblíková v sezoně trable, byla dost na vážkách. Ale ve čtvrtek, když vybojovala na trati 5000 metrů bronz, opět ukázala, že i v 34 letech s ní soupeřky prostě počítat musí. Zvlášť na olympiádě. Její nasazení oceňuje také bývalá reprezentantka v short tracku Kateřina Novotná. „Byla odhodlaná se o medaili poprat a nakonec to vyšlo. Takže máme velkou radost, celý národ.“ Rozhovor čtěte ZDE>>>
HOKEJ: Česká hokejová reprezentace hlásí posilu na cestě. Michael Špaček se připojí k týmu v Pekingu.
RYCHLOBRUSLENÍ: Podívejte se na bronzový závod Martiny Sáblikové v grafickém znázornění.
HOKEJ: První duel na domácí olympiádě má za sebou čínský výběr. Od USA dostal očekávaný příděl 0:8, dvacetiletý útočník Sean Farrell zaznamenal pět bodů za tři góly a dvě asistence. Ve skupině A si Kanada poradila s Němci 5:1.
RYCHLOBRUSLENÍ: V ruce držela plyšáka. Přes roušku nebyl vidět celý obličej, ale už z těch výrazu očí byla patrná radost. Úleva. Martina Sáblíková, 34letá dáma s nevídanou vůlí, stála před novináři na páté zimní olympiádě. Počtvrté s medailí… „Že jsem byla tak vysoko? Něco neuvěřitelného,“ vykládala královna oválu. Na své oblíbené pětce skončila třetí. Po sezoně plné zranění, trápení, problémů. A co víc. Nervy měla i z losu před závodem. Byl to rozhovor plný emocí. Více čtěte zde >>>
RYCHLOBRUSLENÍ: Na čtvrté olympiádě v řadě má rychlobuslařka Martina Sáblíková opět medaili. V Pekingu přidala sedmou do sbírky – tentokrát bronz ze závodu na pět kilometrů. A s ní i její trenér Petr Novák, který se podělil o první pocity pro czechteam.tv. Více čtěte ZDE>>>
SANĚ: Natalie Geisenbergerová získala díky vítězství se štafetou šesté olympijské zlato a stala se nejúspěšnější německou sportovkyní v historii zimních her. Čeští reprezentanti Anna Čežíková, Michael Lejsek a dvojice Zdeněk Pěkný a Filip Vejdělek skončili desátí.