Nejúspěšnější zemí zimních olympijských her v Pekingu se stalo suverénně Norsko před Německem a Čínou. Jak by ale vypadalo medailové pořadí, pokud se cenné kovy přepočítají na počet obyvatel v jednotlivých zemích? Pořadatelé z Číny by se rázem propadli na poslední místo medailového žebříčku. A zásadních posunů je v tomto upraveném pořadí daleko víc.
Při práci s čísly často záleží na úhlu pohledu. Čína v Pekingu posbírala 15 cenných kovů, především pak v akrobatickém lyžování a short tracku. A protože devět z nich byly zlaté medaile, v oficiálním pořadí zimních her se poprvé vyšvihla mezi elitní trojku.
Pokud však toto pořadí přepočítáte podle počtu obyvatel jednotlivých zemí, drasticky se promění. A z Číny je naopak olympijský propadák. Na jednu získanou medaili země, v níž žije téměř půldruhé miliardy lidí, totiž připadá více než 94 milionů obyvatel. A z 3. místa je rázem až 29. příčka mezi zúčastněnými státy. Tedy poslední mezi těmi zeměmi, které alespoň jeden cenný kov získaly.
Výrazný sešup zaznamenaly i Spojené státy (ze 4. na 24. místo), Německo (z 2. na 13. místo) nebo Rusko (z 9. na 16. místo) – viz tabulka.
Opačným směrem naopak tento přepočet poslal malé Slovinsko. Země pod Alpami sbírala cenné kovy především ve skoku na lyžích a nakonec se domů vracela se sedmi medailemi. A vzhledem k tomu, že ve Slovinsku žije jen něco málo přes 2 miliony lidí, v žebříčku to znamenalo posun z 15. až na 2. místo. S tím, že na jednu získanou medaili připadá zhruba 300 tisíc lidí.
Kompletní medailové pořadí zemí na ZOH 2022 ZDE>>>
Výrazně si polepšili i lyžařské velmoci - Rakušané (ze 7. na 3. místo) a Finové (ze 16. na 6. místo) nebo i Slováci (z 21. na 12. místo). Naopak Češi zůstali se dvěma medailemi Ester Ledecké a Martiny Sáblíkové zhruba na svém. Z 21. příčky se posunuli o dvě místa nahoru s přepočtem 5 340 000 obyvatel na cenný kov.
Zodpovědět zbývá poslední otázka. Kdo tomuto žebříčku vévodí? Bez překvapení jsou to stejně jako v oficiálním pořadí Norové, kteří si jako jediní udrželi své umístění. Bratři Boeové, jejich biatlonová kolegyně Roiselandová, fenomenální běžkyně na lyžích Johaugová či sjezdař Kilde celkem posbírali 37 medailí.
A protože v této zimním sportům zemi zaslíbené žije jen něco málo přes 5 milionů lidí, vychází jedna medaile jen na zhruba 140 000 Norů. Oproti téměř stovce milionů Číňanů je to propastný rozdíl…
„V Norsku sice nežije tak moc lidí, ale jsme země, která má pro zimní sporty neobyčejnou vášeň,“ pravil na toto téma Mons Roiseland, stříbrný snowboardista z Big Airu. „K norské historii patří hodně skvělých sportovních legend, které inspirovaly řadu z nás, abychom je následovali.“
Navíc tradiční disciplíny jako sjezdové i běžecké lyžování prý mají velkou podporu společnosti. Na rozdíl od bobů či skeletonu, v nichž Norové žádné ambice nemají. „Jasně jsme si vybrali, co k nám patří. A v tom, co děláme, jsme prostě nejlepší,“ dodává pyšně Roiseland.
Zprávy ze dne 13. února 2022
SHORTTRACK: Nizozemská rychlobruslařka na krátké dráze Suzanne Schultingová vybojovala jako finišmanka štafety na 3000 metrů druhou zlatou olympijskou medaili na hrách v Pekingu. Týmový závod s ní ovládly Selma Poutsmaová, Xandra Velzeboerová a Yara van Kerkhofová. Na nejkratší mužské trati 500 metrů byl nejrychlejší Shaoang Liu z Maďarska, který zlato přidal ke dvěma bronzům.

BIATLON: Česko by mělo mít jednoho zástupce v královské disciplíně mužů na závěr Her, do závodu s hromadným startem se na základě výsledků z Číny kvalifikoval Michal Krčmář. V ženském „masáku“ pojedou Markéta Davidová s Lucií Charvátovou.
BIATLON: Je to drsné a stále drsnější. K mrazu, větru a vysoké nadmořské výšce se biatlonovém olympijském areálu v Čang-ťia-kchou v nedělních stíhačkách přidala i chumelenice. Norka Ingrid Landmark Tandrevoldová v cíli zkolabovala, Markéta Davidová se klepala zimou. „Bylo to, jako by vám měly upadnout prsty,“ řekla v cíli poté, co se po pokaženém sprintu posunula na 28. místo. Více čtěte ZDE>>>
BIATLON: Zlato ze stíhačky vybojoval Francouz Quentin Fillon Maillet, celý závod odstřílel bez jediné chyby. Druhý skončil Nor Tarjei Bö, třetí Rus Eduard Latypov. Nejlepší Čech Michal Krčmář dojel čtyřiatřicátý.

BIATLON: Michal Krčmář si odstřelil šance na dobrý výsledek, při třetí položce v obtížných podmínkách čtyřikrát minul. Na první místo se posunul Francouz Quentin Fillon Maillet.
HOKEJ: Finsko vítězí nad Švédskem 4:3, v prodloužení rozhodl Harri Pesonen. Finové jdou do čtvrtfinále jako vítěz skupiny, Švédové z pozice nejlepšího týmu na druhé příčce.
HOKEJ: Finsko ve třetí třetině skvěle srovnalo duel se Švédskem, za stavu 3:3 se jde do prodloužení. Tento výsledek zároveň znamená, že oba týmy postoupí přímo do čtvrtfinále.

BIATLON: Po dvou střelbách se v čele stíhačky drží Johannes Bö, Michal Krčmář zvládl skvěle druhou položku a jede devátý.
BIATLON: Po ženách přicházejí na řadu muži, do stíhačky vyráží i česká čtveřice. Nejlepší výchozí pozici má Michal Krčmář, který odstartuje jako šestnáctý. ONLINE sledujte ZDE>>>
HOKEJ: Zajímavý průběh má poslední duel skupiny C, Švédové po dvou třetinách vedou nad Finskem 3:0. Všechny góly přitom vstřelili v přesilových hrách.