Nejúspěšnější zemí zimních olympijských her v Pekingu se stalo suverénně Norsko před Německem a Čínou. Jak by ale vypadalo medailové pořadí, pokud se cenné kovy přepočítají na počet obyvatel v jednotlivých zemích? Pořadatelé z Číny by se rázem propadli na poslední místo medailového žebříčku. A zásadních posunů je v tomto upraveném pořadí daleko víc.
Při práci s čísly často záleží na úhlu pohledu. Čína v Pekingu posbírala 15 cenných kovů, především pak v akrobatickém lyžování a short tracku. A protože devět z nich byly zlaté medaile, v oficiálním pořadí zimních her se poprvé vyšvihla mezi elitní trojku.
Pokud však toto pořadí přepočítáte podle počtu obyvatel jednotlivých zemí, drasticky se promění. A z Číny je naopak olympijský propadák. Na jednu získanou medaili země, v níž žije téměř půldruhé miliardy lidí, totiž připadá více než 94 milionů obyvatel. A z 3. místa je rázem až 29. příčka mezi zúčastněnými státy. Tedy poslední mezi těmi zeměmi, které alespoň jeden cenný kov získaly.
Výrazný sešup zaznamenaly i Spojené státy (ze 4. na 24. místo), Německo (z 2. na 13. místo) nebo Rusko (z 9. na 16. místo) – viz tabulka.
Opačným směrem naopak tento přepočet poslal malé Slovinsko. Země pod Alpami sbírala cenné kovy především ve skoku na lyžích a nakonec se domů vracela se sedmi medailemi. A vzhledem k tomu, že ve Slovinsku žije jen něco málo přes 2 miliony lidí, v žebříčku to znamenalo posun z 15. až na 2. místo. S tím, že na jednu získanou medaili připadá zhruba 300 tisíc lidí.
Kompletní medailové pořadí zemí na ZOH 2022 ZDE>>>
Výrazně si polepšili i lyžařské velmoci - Rakušané (ze 7. na 3. místo) a Finové (ze 16. na 6. místo) nebo i Slováci (z 21. na 12. místo). Naopak Češi zůstali se dvěma medailemi Ester Ledecké a Martiny Sáblíkové zhruba na svém. Z 21. příčky se posunuli o dvě místa nahoru s přepočtem 5 340 000 obyvatel na cenný kov.
Zodpovědět zbývá poslední otázka. Kdo tomuto žebříčku vévodí? Bez překvapení jsou to stejně jako v oficiálním pořadí Norové, kteří si jako jediní udrželi své umístění. Bratři Boeové, jejich biatlonová kolegyně Roiselandová, fenomenální běžkyně na lyžích Johaugová či sjezdař Kilde celkem posbírali 37 medailí.
A protože v této zimním sportům zemi zaslíbené žije jen něco málo přes 5 milionů lidí, vychází jedna medaile jen na zhruba 140 000 Norů. Oproti téměř stovce milionů Číňanů je to propastný rozdíl…
„V Norsku sice nežije tak moc lidí, ale jsme země, která má pro zimní sporty neobyčejnou vášeň,“ pravil na toto téma Mons Roiseland, stříbrný snowboardista z Big Airu. „K norské historii patří hodně skvělých sportovních legend, které inspirovaly řadu z nás, abychom je následovali.“
Navíc tradiční disciplíny jako sjezdové i běžecké lyžování prý mají velkou podporu společnosti. Na rozdíl od bobů či skeletonu, v nichž Norové žádné ambice nemají. „Jasně jsme si vybrali, co k nám patří. A v tom, co děláme, jsme prostě nejlepší,“ dodává pyšně Roiseland.
Zprávy ze dne 13. února 2022
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ:Kryštof Krýzl obří slalom dokončí, druhé kolo zajel za 1:08.27. Proti šestadvacátému místu z prvního kola by si mohl mírně polepšit.
LYŽOVÁNÍ: Aktuálně začala mužská štafeta běžců na lyžích i posunuté druhé kolo obřího slalomu.
SNOWBOARDING: Obrovská legenda svého sportu se loučí. Američan Shaun White skončil v Pekingu na U-rampě čtvrtý, ve sbírce ovšem má zlaté z Turína, Vancouveru i Pchjongčchangu.
SEVERSKÁ KOMBINACE: Jarl Magnus Riiber měl konečně negativní test na koronavirus a norský tým doufá, že hvězdný sdruženář bude moci příští týden bojovat o medaile. Čtyřiadvacetiletý vítěz Světového poháru z minulých tří sezon cestoval do Pekingu jako velký favorit na vítězství v obou individuálních závodech, ale po příletu do Číny ještě před startem her byl pozitivně testován na covid-19 a od té doby je v izolaci. „Sobotní test měl negativní. Poslední informace je taková, že musí být negativní dnes a zítra. Pokud to tak dopadne, dostane se zítra z izolace,“ řekl novinářům manažer norského týmu Ivar Stuan.
HOKEJ: Slovensko porazilo Lotyšsko 5:2, ve skupině C skončí na třetím místě. Lotyši jsou bez bodu poslední. O rozdělení dvojic pro play off definitivně rozhodnou až dva odpolední zápasy ve skupině A (Kanada-Čína, USA-Německo). Pokud vyhrají oba zámořští favorité, Češi budou v úterý hrát se Švýcarskem. Více čtěte ZDE>>>

HOKEJ: Čeští hokejisté dnes mají na programu dobrovolný trénink.
HOKEJ: Slovenský boj o třetí místo ve skupině C ještě bude dramatický, Lotyšsko hned v úvodu třetí třetiny snížilo na 2:3. V padesáté minutě ale Slovákům vrátil dvougólový náskok Zuzin.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Start druhého kola mužského obřího slalomu je posunutý, jet by se aktuálně mělo od 8 hodin českého času. Situaci pořadatelům komplikuje husté sněžení. Kryštof Krýzl odstartuje jako pátý, po první jízdě drží šestadvacátou pozici.
HOKEJ: Stav 3:1 pro Slovensko platí i na konci druhé třetiny.
HOKEJ: A zase ten Slafkovský! 17letý Slovenský Juraj dostává východní sousedy do dvoubrankového vedení 3:1 nad Lotyšskem. Mladík dal ve třetím zápase čtvrtý gól.