Nejúspěšnější zemí zimních olympijských her v Pekingu se stalo suverénně Norsko před Německem a Čínou. Jak by ale vypadalo medailové pořadí, pokud se cenné kovy přepočítají na počet obyvatel v jednotlivých zemích? Pořadatelé z Číny by se rázem propadli na poslední místo medailového žebříčku. A zásadních posunů je v tomto upraveném pořadí daleko víc.
Při práci s čísly často záleží na úhlu pohledu. Čína v Pekingu posbírala 15 cenných kovů, především pak v akrobatickém lyžování a short tracku. A protože devět z nich byly zlaté medaile, v oficiálním pořadí zimních her se poprvé vyšvihla mezi elitní trojku.
Pokud však toto pořadí přepočítáte podle počtu obyvatel jednotlivých zemí, drasticky se promění. A z Číny je naopak olympijský propadák. Na jednu získanou medaili země, v níž žije téměř půldruhé miliardy lidí, totiž připadá více než 94 milionů obyvatel. A z 3. místa je rázem až 29. příčka mezi zúčastněnými státy. Tedy poslední mezi těmi zeměmi, které alespoň jeden cenný kov získaly.
Výrazný sešup zaznamenaly i Spojené státy (ze 4. na 24. místo), Německo (z 2. na 13. místo) nebo Rusko (z 9. na 16. místo) – viz tabulka.
Opačným směrem naopak tento přepočet poslal malé Slovinsko. Země pod Alpami sbírala cenné kovy především ve skoku na lyžích a nakonec se domů vracela se sedmi medailemi. A vzhledem k tomu, že ve Slovinsku žije jen něco málo přes 2 miliony lidí, v žebříčku to znamenalo posun z 15. až na 2. místo. S tím, že na jednu získanou medaili připadá zhruba 300 tisíc lidí.
Kompletní medailové pořadí zemí na ZOH 2022 ZDE>>>
Výrazně si polepšili i lyžařské velmoci - Rakušané (ze 7. na 3. místo) a Finové (ze 16. na 6. místo) nebo i Slováci (z 21. na 12. místo). Naopak Češi zůstali se dvěma medailemi Ester Ledecké a Martiny Sáblíkové zhruba na svém. Z 21. příčky se posunuli o dvě místa nahoru s přepočtem 5 340 000 obyvatel na cenný kov.
Zodpovědět zbývá poslední otázka. Kdo tomuto žebříčku vévodí? Bez překvapení jsou to stejně jako v oficiálním pořadí Norové, kteří si jako jediní udrželi své umístění. Bratři Boeové, jejich biatlonová kolegyně Roiselandová, fenomenální běžkyně na lyžích Johaugová či sjezdař Kilde celkem posbírali 37 medailí.
A protože v této zimním sportům zemi zaslíbené žije jen něco málo přes 5 milionů lidí, vychází jedna medaile jen na zhruba 140 000 Norů. Oproti téměř stovce milionů Číňanů je to propastný rozdíl…
„V Norsku sice nežije tak moc lidí, ale jsme země, která má pro zimní sporty neobyčejnou vášeň,“ pravil na toto téma Mons Roiseland, stříbrný snowboardista z Big Airu. „K norské historii patří hodně skvělých sportovních legend, které inspirovaly řadu z nás, abychom je následovali.“
Navíc tradiční disciplíny jako sjezdové i běžecké lyžování prý mají velkou podporu společnosti. Na rozdíl od bobů či skeletonu, v nichž Norové žádné ambice nemají. „Jasně jsme si vybrali, co k nám patří. A v tom, co děláme, jsme prostě nejlepší,“ dodává pyšně Roiseland.
Zprávy ze dne 19. února 2022
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Poslední olympijský závod ve sjezdovém lyžování na hrách v Pekingu se dnes kvůli silnému větru neuskutečnil a pořadatelé jej zkusí zorganizovat v neděli na závěr her. Týmová soutěž v paralelním slalomu i s českou reprezentací měla začít ve 3:00 SEČ, ale po dvou odkladech byla nakonec pro dnešek zrušena. V neděli je nově v programu od 2:00 SEČ.
BIATLON: Pět medailí před osmi lety v Soči, dvě další pak o čtyři roky později v Pchjongčchangu. Ale teď v Pekingu? Nula. Taková je bilance českého biatlonu na posledních třech olympijských hrách. V Číně byla cennému kovu nejblíž Markéta Davidová, umístění na stupních vítězů jí dvakrát uniklo jen velmi těsně. U ostatních členů reprezentace už se ovšem pozitiva hledají hůř... Projděte si, jak všechny české biatlonisty ohodnotil deník Sport >>>
BOBY: Čtyřbob Dominika Dvořáka je po polovině olympijského závodu dvaadvacátý z 28 posádek a v neděli ho čeká boj o to, aby mohl absolvovat finálové čtvrté kolo. Po dvou ze čtyř jízd v ledovém korytě v Jen-čchingu vede favorizovaný Němec Francesco Friedrich těsně před krajanem Johannesem Lochnerem.

ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Poslední olympijský závod ve sjezdovém lyžování na hrách v Pekingu se dnes kvůli silnému větru neuskuteční. Týmová soutěž v paralelním slalomu i s českou reprezentací měla začít ve 3:00 SEČ, ale po dvou odkladech byla nakonec pro dnešek zrušena a zatím není jasné, zda se pojede v neděli, kdy olympiáda skončí.
AKROBATICKÉ LYŽOVÁNÍ: Americký akrobatický lyžař David Wise těsně nedosáhl na zlatý olympijský hattrick v U-rampě. Úřadující dvojnásobný šampion skončil v závěrečné disciplíně freestylistů v Genting Snow Parku v Čang-ťia-kchou druhý za Novozélanďanem Nicem Porteousem. Trio medailistů, které v odlišném pořadí kopíruje výsledek minulých her v Pchjongčchangu, doplnil Američan Alex Ferreira.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Týmovou soutěž v paralelním slalomu nadále komplikuje vítr. Redaktor deníku Sport Zdeněk Janda už je na místě, závod nicméně začne nejdříve v 5:00 SEČ.
BOBY: Pilotu Dominiku Dvořákovi vstup do olympijské soutěže čtyřbobů nevyšel. Jeho posádka s Janem Šindelářem, Jakubem Noskem a Dominikem Záleským je po úvodní jízdě v ledovém korytě v Jen-čchingu na děleném 23. místě z 28 startujících, vede Němec Johannes Lochner.

ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Poslední olympijský závod ve sjezdovém lyžování na hrách v Pekingu komplikuje silný vítr. Týmová soutěž v paralelním slalomu i s českou reprezentací měla začít ve 3:00 SEČ, ale byla odložena zatím o hodinu.
Sobotní program ZOH v Pekingu:
2:30 akrobatické lyžování - U-rampa muži - finále,
2:30 čtyřboby muži - 1. a 2. jízda (ČR),
3:00 sjezdové lyžování - paralelní slalom družstva (ČR),
7:00 běh na lyžích - 50 km volně s hromadným startem muži (Knop, Novák, Fellner),
7:50 curling muži - finále: Švédsko - Británie,
8:00 rychlobruslení - závod s hromadným startem muži a ženy (Zdráhalová),
12:00 krasobruslení - sportovní dvojice - volný program,
13:00 dvojboby ženy - 3. a 4. jízda,
13:05 curling ženy - o 3. místo: Švédsko - Švýcarsko,
14:10 hokej muži - o 3. místo: Slovensko - Švédsko.
Zprávy ze dne 18. února 2022
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Když vítězíte, vozíte medaile a trháte rekordy, jste na výsluní. Běda však, když se dařit přestane. Aktuálně se bahnem nenávisti brodí Mikaela Shiffrinová, která v Pekingu nedokončila tři z pěti závodů a nejlépe skončila devátá v Super-G. V sobotu má poslední šanci zabojovat o cenný kov, s Američany pojede paralelní závod smíšených týmů. O podpoře, které se jí dostalo třeba od Simony Bilesové, čtěte zde >>>