Nejúspěšnější zemí zimních olympijských her v Pekingu se stalo suverénně Norsko před Německem a Čínou. Jak by ale vypadalo medailové pořadí, pokud se cenné kovy přepočítají na počet obyvatel v jednotlivých zemích? Pořadatelé z Číny by se rázem propadli na poslední místo medailového žebříčku. A zásadních posunů je v tomto upraveném pořadí daleko víc.
Při práci s čísly často záleží na úhlu pohledu. Čína v Pekingu posbírala 15 cenných kovů, především pak v akrobatickém lyžování a short tracku. A protože devět z nich byly zlaté medaile, v oficiálním pořadí zimních her se poprvé vyšvihla mezi elitní trojku.
Pokud však toto pořadí přepočítáte podle počtu obyvatel jednotlivých zemí, drasticky se promění. A z Číny je naopak olympijský propadák. Na jednu získanou medaili země, v níž žije téměř půldruhé miliardy lidí, totiž připadá více než 94 milionů obyvatel. A z 3. místa je rázem až 29. příčka mezi zúčastněnými státy. Tedy poslední mezi těmi zeměmi, které alespoň jeden cenný kov získaly.
Výrazný sešup zaznamenaly i Spojené státy (ze 4. na 24. místo), Německo (z 2. na 13. místo) nebo Rusko (z 9. na 16. místo) – viz tabulka.
Opačným směrem naopak tento přepočet poslal malé Slovinsko. Země pod Alpami sbírala cenné kovy především ve skoku na lyžích a nakonec se domů vracela se sedmi medailemi. A vzhledem k tomu, že ve Slovinsku žije jen něco málo přes 2 miliony lidí, v žebříčku to znamenalo posun z 15. až na 2. místo. S tím, že na jednu získanou medaili připadá zhruba 300 tisíc lidí.
Kompletní medailové pořadí zemí na ZOH 2022 ZDE>>>
Výrazně si polepšili i lyžařské velmoci - Rakušané (ze 7. na 3. místo) a Finové (ze 16. na 6. místo) nebo i Slováci (z 21. na 12. místo). Naopak Češi zůstali se dvěma medailemi Ester Ledecké a Martiny Sáblíkové zhruba na svém. Z 21. příčky se posunuli o dvě místa nahoru s přepočtem 5 340 000 obyvatel na cenný kov.
Zodpovědět zbývá poslední otázka. Kdo tomuto žebříčku vévodí? Bez překvapení jsou to stejně jako v oficiálním pořadí Norové, kteří si jako jediní udrželi své umístění. Bratři Boeové, jejich biatlonová kolegyně Roiselandová, fenomenální běžkyně na lyžích Johaugová či sjezdař Kilde celkem posbírali 37 medailí.
A protože v této zimním sportům zemi zaslíbené žije jen něco málo přes 5 milionů lidí, vychází jedna medaile jen na zhruba 140 000 Norů. Oproti téměř stovce milionů Číňanů je to propastný rozdíl…
„V Norsku sice nežije tak moc lidí, ale jsme země, která má pro zimní sporty neobyčejnou vášeň,“ pravil na toto téma Mons Roiseland, stříbrný snowboardista z Big Airu. „K norské historii patří hodně skvělých sportovních legend, které inspirovaly řadu z nás, abychom je následovali.“
Navíc tradiční disciplíny jako sjezdové i běžecké lyžování prý mají velkou podporu společnosti. Na rozdíl od bobů či skeletonu, v nichž Norové žádné ambice nemají. „Jasně jsme si vybrali, co k nám patří. A v tom, co děláme, jsme prostě nejlepší,“ dodává pyšně Roiseland.
Zprávy ze dne 7. února 2022
CURLING:Skvěle! Zuzana a Tomáš Paulovi dramatizují souboj s Čínou. V šestém endu získali hned čtyři body a skóre je tak nyní z jejich pohledu mnohem příznivější, než před pár minutami. Prohrávají 5:6.

CURLING: Zuzana a Tomáš Paulovi zatím neprožívají ideální loučení s Pekingem. Také v pátém endu to byli jejich čínští soupeři, kdo bodoval. Aktuálně Češi prohrávají 1:6.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Dvacet závodnic už má za sebou první kolo obřího slalomu. Marta Bassinová, Mikaela Shiffrinová, Mina Fürst Holtmannová a Valérie Grenierová jej nedokončily. Aktuálně je na prvním místě Švédka Sara Hectorová s časem 57,56 sekundy, druhá Rakušanka Katharina Truppeová ztrácí tři desetiny, třetí je s mankem 42 setin Italka Federica Brignoneová.
CURLING: Ve čtvrtém endu byla znovu úspěšnější čínská dvojice, která přidává další bod a nad Zuzanou a Tomášem Paulovými vede 5:1.

ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Hned ve třetí brance upadla Italka Marta Bassinová. Vzápětí zajela dosud nejrychlejší čas Švédka Sara Hectorová. Po ní přišla na řadu se sedmičkou obhájkyně zlata Mikaela Shiffrinová, jejíž sen o další zlaté se brzy rozplynul, nechytla dobrý rytmus a následně přišel pád.



CURLING: Třetí end manželům Paulovým nevyšel dle představ. Čínská dvojice, která měla výhodu posledního kamene, v něm získala hned tři body a vede 4:1.
ALPSKÉ LYŘOVÁNÍ: Michelle Gisinová ze Švýcarska hned odsunula Vlhovou z vedoucí pozice. Byla totiž o 15 setin rychlejší, než slovenská hvězda. Ještě lépe projela trať třetí v pořadí, Italka Federica Brignoneová, která byla o 1,21 sekundy rychlejší než Gisinová.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Slovenka Petra Vlhová má za sebou první kolo obřího slalomu. Cílem projela v čase 59,34 sekundy. Nyní bude čekat, jak odpoví ostatní závodníce.

ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Startuje první kolo obřího slalomu žen. Zlato obhajuje Američanka Mikaela Shiffrinová. Jako první vyrazí ale na trať Slovenka Petra Vlhová, s 57 přijde na řadu její reprezentační kolegyně Rebeka Jančová, chvíli před ní s číslem 54 pojede jediná Češka Elese Sommerová. Průběh prvního kola obřího slalomu sledujte online zde>>>
CURLING: Je srovnáno. Druhý end zakončila Zuzana Paulová vyražením jediného čínského kamene z kruhů, kde místo něj zůstal jediný český a stav je tak 1:1.
