Nejúspěšnější zemí zimních olympijských her v Pekingu se stalo suverénně Norsko před Německem a Čínou. Jak by ale vypadalo medailové pořadí, pokud se cenné kovy přepočítají na počet obyvatel v jednotlivých zemích? Pořadatelé z Číny by se rázem propadli na poslední místo medailového žebříčku. A zásadních posunů je v tomto upraveném pořadí daleko víc.
Při práci s čísly často záleží na úhlu pohledu. Čína v Pekingu posbírala 15 cenných kovů, především pak v akrobatickém lyžování a short tracku. A protože devět z nich byly zlaté medaile, v oficiálním pořadí zimních her se poprvé vyšvihla mezi elitní trojku.
Pokud však toto pořadí přepočítáte podle počtu obyvatel jednotlivých zemí, drasticky se promění. A z Číny je naopak olympijský propadák. Na jednu získanou medaili země, v níž žije téměř půldruhé miliardy lidí, totiž připadá více než 94 milionů obyvatel. A z 3. místa je rázem až 29. příčka mezi zúčastněnými státy. Tedy poslední mezi těmi zeměmi, které alespoň jeden cenný kov získaly.
Výrazný sešup zaznamenaly i Spojené státy (ze 4. na 24. místo), Německo (z 2. na 13. místo) nebo Rusko (z 9. na 16. místo) – viz tabulka.
Opačným směrem naopak tento přepočet poslal malé Slovinsko. Země pod Alpami sbírala cenné kovy především ve skoku na lyžích a nakonec se domů vracela se sedmi medailemi. A vzhledem k tomu, že ve Slovinsku žije jen něco málo přes 2 miliony lidí, v žebříčku to znamenalo posun z 15. až na 2. místo. S tím, že na jednu získanou medaili připadá zhruba 300 tisíc lidí.
Kompletní medailové pořadí zemí na ZOH 2022 ZDE>>>
Výrazně si polepšili i lyžařské velmoci - Rakušané (ze 7. na 3. místo) a Finové (ze 16. na 6. místo) nebo i Slováci (z 21. na 12. místo). Naopak Češi zůstali se dvěma medailemi Ester Ledecké a Martiny Sáblíkové zhruba na svém. Z 21. příčky se posunuli o dvě místa nahoru s přepočtem 5 340 000 obyvatel na cenný kov.
Zodpovědět zbývá poslední otázka. Kdo tomuto žebříčku vévodí? Bez překvapení jsou to stejně jako v oficiálním pořadí Norové, kteří si jako jediní udrželi své umístění. Bratři Boeové, jejich biatlonová kolegyně Roiselandová, fenomenální běžkyně na lyžích Johaugová či sjezdař Kilde celkem posbírali 37 medailí.
A protože v této zimním sportům zemi zaslíbené žije jen něco málo přes 5 milionů lidí, vychází jedna medaile jen na zhruba 140 000 Norů. Oproti téměř stovce milionů Číňanů je to propastný rozdíl…
„V Norsku sice nežije tak moc lidí, ale jsme země, která má pro zimní sporty neobyčejnou vášeň,“ pravil na toto téma Mons Roiseland, stříbrný snowboardista z Big Airu. „K norské historii patří hodně skvělých sportovních legend, které inspirovaly řadu z nás, abychom je následovali.“
Navíc tradiční disciplíny jako sjezdové i běžecké lyžování prý mají velkou podporu společnosti. Na rozdíl od bobů či skeletonu, v nichž Norové žádné ambice nemají. „Jasně jsme si vybrali, co k nám patří. A v tom, co děláme, jsme prostě nejlepší,“ dodává pyšně Roiseland.
Zprávy ze dne 6. února 2022
CURLING: Sestřih ze zápasu manželů Paulových proti Kanaďanům. Podívejte se, jak se český curlingový pár pral s favoritem až do závěrečného extra endu...
HOKEJ: trenér finských hokejistů Jukka Jalonen se zlobí, že čínští organizátoři podle něj drží bezdůvodně v koronavirové izolaci na olympijských hrách útočníka Marka Anttilu. Kouč tvrdí, že tím pořadatelé porušují hráčova lidská práva.
„Marko byl s námi zhruba týden, než jsme sem letěli, a měl negativní testy. Byl s hráči a trenéry a nikoho nenakazil. Víme, že je plně zdráv a připraven hrát. Máme pocit, že Čína z nějakého důvodu nechce respektovat jeho lidská práva, což není skvělá situace,“ řekl novinářům finský kouč.
BĚH NA LYŽÍCH: olympijský skiatlon dokončil na solidní 18. pozici. Nejlepší z českých reprezentantů Michal Novák se ještě dlouho vydýchával, na náročné trati v nadmořské výšce 1 700 metrů a pomalém sněhu ze sebe vydal všechno. „Tempo bylo naprosto vražedné,“ hlásil závodník z Karlových Varů. Více čtěte ZDE >>>
BIATLON: Česko má na začátku zimních Her o čem mluvit. Hvězdná biatlonistka Markéta Davidová dostala do sobotní smíšené štafety špatně připravené lyže, na kterých se dotrápila téměř k slzám. Šéftrenér Ondřej Rybář potvrdil, že šlo o chybu v servisní buňce: „Byl tam nedostatek času na přemazání lyží.“ Více čtěte ZDE>>>.
CURLING: Chyběl kousek, aby zítra s Čínou hráli manželé Zuzana a Tomáš Paulovi o senzační postup do semifinále olympijského turnaje curlerů. Kanadu vedenou dvojnásobným olympijským šampionem měli načatou. V posledním ze základních osmi endů byli blízko. Totéž pak v následném extra endu. Nakonec ale padli 5:7. „Rozhodla soupeřova kvalita,“ shodli se oba. Rozpovídali se o cenné olympijské zkušenosti, podpoře z domova nebo partnerském pnutí po nepovedeném zápase. Více čtěte ZDE>>>.
HOKEJ: Brankář Šimon Hrubec měl i druhý potvrzující test na koronavirus negativní a na večerním tréninku se tak připojí k hokejové reprezentaci. Z olympijské vesnice však necestoval s týmem. V dalších sedmi dnech musí na Hrách fungovat v režimu blízkého kontaktu – nikoli kvůli vlastnímu pozitivnímu testu po příletu na letišti, ale vzhledem k tomu, že se nákaza prokázala u zahraničního spolucestujícího z letadla. Jako blízký kontakt může trénovat a soutěžit, avšak cestovat či stravovat se musí odděleně. V hokejovém týmu se stejný režim týká také útočníka Lukáše Sedláka a video analytika Aleše Vladyky.
HOKEJ: Vstup do olympijského turnaje se jim vůbec nepovedl. Švédské hokejistky se měly podle předpokladů porvat s Češkami o první místo ve skupině B. Místo toho ale na úvod Her dvakrát prohrály a doma čelí ostré kritice. „Je trapné sedět v tiskovém středisku jako Švéd. Je to hanba,“ napsal ve svém komentáři Wennerholm, několikanásobný švédský novinář roku. Více čtěte ZDE>>>
BĚH NA LYŽÍCH: Mistr světa Alexandr Bolšunov vyhrál skiatlon i na zimních olympijských hrách a má první individuální olympijské zlato. Úspěch ruských běžců na lyžích podtrhl druhým místem Denis Spicov, který na svého krajana ztratil více než minutu. Bronz získal Fin Iivo Niskanen. Český reprezentant Michal Novák obsadil osmnáctou příčku, což je jeho nejlepší individuální výsledek na velké akci.
CURLING: Manželé Paulovi v soutěži dvojic v curlingu do semifinále olympijského turnaje nepostoupí. Šance sice zvýšili vítězstvím nad USA 10:8, ale v následujícím dramatickém zápase s Kanadou nezvládli extra end a prohráli 5:7. Více čtěte ZDE>>>.



CURLING: Italská smíšená dvojice zvítězila nad Čínou 8:4. Austrálie si připisuje první vítězství v turnaji, když si poradila se Švýcarskem poměrem 9:6 a Norové porazili Švédsko 6:2.