Jiří Vítek
15. února 2018 • 04:50

Korea není trpaslík: ze dna mezi elitu, vzestup už netáhnou jen cizinci

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Singhateha chce půlka ligy, kdo by mohl nahradit Haraslína? Tekijaški do Prahy?
Sionko: Bral bych Nedvěda, Haška a Svědíka. Jak to měl doopravdy s Barákem?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Jako by se z krajského přeboru vyškrábali do NHL. Vzestup jihokorejského hokeje dokresluje trojice hráčů, která si v dresu své rodné země zahrála na světovém šampionátu proti Jihoafrické republice či Mexiku. Don Ku Lee, Ki Sung Kim a Won Jung Kim hájili na mistrovství světa v roce 2009 barvy své rodné země v bulharské Sofii, teď mají před sebou životní výzvu: olympijské hry, kde se v prvním zápase postaví české reprezentaci.S výhrami 14:2 či 15:0 se pravděpodobně rozloučili, měření sil s hokejovou smetánkou bude jiné. Možná až kruté. Pokud ale máte pořadatelskou zemi zaškatulkovanou jako trpaslíka, měli byste rychle obrátit. V loňském roce vydřeli postup do elitní skupiny mistrovství světa, které je pro asijskou zemi spolu s olympijskými hrami vrcholem této sezony.

Příběhů o tom, jak se šestice Kanaďanů a jeden Američan náhle objevili v korejském hokejovém výběru, najdete nespočet. Brankář Matt Dalton, obránce Alex Plante či útočník Michael Swift pomohli vytáhnout tamní hokej mezi elitu, pozoruhodný je však počin řady korejských hráčů, kteří se dokázali přizpůsobit zvyšujícímu se tempu hry.

Ještě v roce 2009 hráli Jihokorejci divizi II, která byla tehdy třetí nejvyšší úrovní světového šampionátu. O patro výše nastupovali Australané či Rumuni, na stejné úrovni již zmíněná Jihoafrická republika či Island. Na žebříčku IIHF uzavírala Korea až třetí desítku pořadí jednotlivých zemí.

V červenci roku 2011, kdy Mezinárodní olympijský výbor přidělil pořadatelství zimních her pro rok 2018 jihokorejskému Pchjongčchangu, si řada lidí ani nedokázala představit, že by se měl tamní hokejový výběr utkat s nejlepšími hokejisty planety.

Plante: Korejský hokej se posouvá vpřed
Video se připravuje ...

Ki Sung Kim - před lety hattrick JAR, teď gól Kanadě

Sedmiletý vzestup zakončený postupem do elitní skupiny světového šampionátu však udělal z Korejců legitimního účastníka nadcházejícího turnaje. Hokej se stal v zemi s padesáti miliony obyvatel jednou z hlavních sportovních priorit, hrdost by Korejcům nedovolila složit zbraně bez boje.

K vytáhnutí Jížní Koreje z hokejového suterénu až na úroveň těch nejlepších přispělo i trio výše zmíněných hráčů. O tom, že ani v současném výběru nejsou do počtu, svědčí fakt, že Ki Sung Kim vstřelil na prosincovém Channel One Cupu gól v duelu s Kanadou a proti Finsku zapsal dvě asistence.

Mimochodem, tentýž hráč se v roce 2009 podílel na výhře 15:0 nad Jihoafrickou republikou hattrickem, k němuž přidal i jednu nahrávku.

Národní tým trénuje Jim Paek od roku 2014
Národní tým trénuje Jim Paek od roku 2014

S klacky proti tankům

„Ostatní týmy pošlou do boje tanky, zatímco my budeme mít v rukou dřevěné klacky,“ shrnul své pocity před olympiádou obránce Don Ku Lee v rozhovoru pro New York Times. Ano, slavné tanky a klacky jsou opět na scéně, tentokrát v hokejovém podání.

„Musíme mít stejné myšlení jako ti nejlepší,“ razí sebevědomou filozofii trenér Jim Paek. „Pokud budeme myslet jako outsideři, budeme jimi i na ledě.“ Právě pod jeho vedením dokázali Korejci vybojovat v roce 2015 postup do divize IA, napřesrok šokovali v Kyjevě postupem do elitní skupiny.

Rodák ze Soulu, který na začátku 90. let oblékal jako hráč dres Pittsburghu Penguins, se hodlá inspirovat jihokorejskou fotbalovou reprezentaci, která na mistrovství světa v roce 2002 dokráčela až do semifinále.

I tento nečekaný úspěch má Paekovi pomoci v přípravě svých svěřenců na turnaj pod pěti kruhy. Pohádku o Popelce, která během devíti let dokráčela od soubojů s Jihoafrickou republikou až mezi nejlepší hokejisty planety, zhatilo rozhodnutí NHL. Na pokroku, který asijská země s třemi pamětníky tehdejšího šampionátu zvládla, to však nic nemění.

Góly

Domácí: 11:59. Jan Kovář, 16:18. Řepík

Hosté: 07:34. Min-Ho Čo

Sestavy

Domácí: Francouz (Furch) – Polášek, Nakládal, J. Kolář (A), Mozík, Vitásek, O. Němec, Jordán – Sekáč, Jan Kovář (A), M. Erat (C) – Červenka, Mertl, Vondrka – T. Zohorna, Koukal, Radil – Birner, Horák, Řepík – Martin Růžička.

Hosté: Dalton (Sung-Je Park) – Young, Won-čon Kim, Ton-ko I, Regan, Plante (A), Jong-čon So, Hjon-ho O – Sang-uk Kim, Ki-song Kim, Testwuide – Swift, Min-Ho Čo, Radunske – Sang-u Šin, U-sang Paj (C), Won-čong Kim (A) – Čin-kjo Pak, Jong-čon I, Sang-hun Šin – Čong-u Čon.

Rozhodčí

Lemelin (USA), Öhlund – Pihlblad (oba SWE), Suominen (FIN)

Stadion

Hokejové centrum Kangnung

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Olympiáda v Pchjongčchangu: ZOH 2018 na iSport.cz

 
Program a výsledky ONLINE přenosy Češi na olympiádě Medailové pořadí
Zimní olympijské hry v Pchjongčchanguse konají od 9. do 25. února 2018. Celkem se na OH 2018 v Jižní Koreji rozdá 102 sad medailí.

Hokej na ZOH 2018

 
Program zápasů Česká nominace Tabulky a výsledky Stadiony na OH
Systém turnaje: Do čtvrtfinále postoupí přímo vítězové skupin a nejlepší tým z 2. místa. Zbylých 8 mužstev si zahraje o další čtyři místa.
Český program: Česko - USA 3:2sn
Česko - Rusko 0:3
Česko - Kanada 4:6

Eva Samková, Ester Ledecká, Barbora Havlíčková, Veronika Vítková, Ondřej Moravec, Martin Erat, Michal Krčmář, Šárka Pančochová, Martina Sáblíková, Karolína Erbanová, Pavel Francouz

 

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud