Konec televizního blackoutu plavání, MS bude na ČT. Dřív chtěli raketu, říká Dusík

Plavání po dlouhé době vystupuje z televizního stínu. Finálové bloky mistrovství světa v bazénovém plavání, kde má velké šance kraulerka Barbora Seemanová, bude od neděle ze Singapuru vysílat ČT sport. „Posledních deset let to bylo úplně neprůstřelné. Byly to takové rakety, že ve srovnání s atletikou bychom se dostali na násobek,“ vysvětluje Michal Dusík, šéfredaktor sportovní redakce České televize.
Trvalo to, ale plavání už není na suchu. Jeden z hlavních olympijských sportů měl na obrazovky dlouho cestu zarubanou kvůli drahým televizním právům a konkurenci dalších špičkových akcí. Situace se pro české fanoušky mění v pravý čas. Barbora Seemanová má na šampionátu v Singapuru na dvoustovce kraulem reálnou naději zabojovat o medaili. V sérii přímých přenosů se představí globální plavecké hvězdy v čele s osmnáctiletou kanadskou senzací Summer McIntoshovou.
„Jsem rád, že Česká televize přistoupila na naši nabídku. Dohodli jsme se na kofinancování té akce, jak ze strany České televize, tak v rámci svazu. Investovali jsme řádově nižší stovky tisíc. Věřím, že to bude dlouhodobá spolupráce,“ říká Jakub Tesárek, předseda svazu plaveckých sportů. „My doufáme, že když se bude plavání vysílat v České televizi a ukáže se veřejnosti, že se o jeden z největších olympijských sportů zvýší zájem. Plavání je globální fenomén a obávám se, že v České republice to lidi takhle nevnímají.“
V současném rozkošatělém světě sportovního byznysu je nedávná televizní historie plavání poměrně bizarní. Mezinárodní federace FINA, která během času změnila název na Světové plavecké sporty, zvolila při prodeji práv agresivní politiku, která učinila plavecké přenosy z MS pro většinu televizí nedosažitelné.
V roce 2019 došla situace tak daleko, že se začátek světového šampionátu v korejském Kwangdžu nevysílal ani v Austrálii, kde patří plavání k nejpopulárnějším sportům. Diváci tak přišli například o senzační vítězství nastupující hvězdy Ariarne Titmusové, která na kraulové čtyřstovce porazila Američanku Katie Ledeckou. Kanál Channel Seven odmítl zaplatit částku, která se blížila půl milionu dolarů.
„V plavání byla cena práv vždycky extrémní. Celkový nárůst cen způsobili Američani. Potom, jaký byl o plavání zájem na americkém trhu, měla federace velké oči,“ líčí Dusík. „V období největší americké plavecké slávy za to dostali raketu, mysleli, že to budou dávat všichni.“
Veřejnoprávní televize byly v takových podmínkách bez šance. V Česku přibližně před dekádou vysílal světové šampionáty placený Eurosport, ale pak ani ten ne. Fanoušci měli jedinou možnost, zaplatit si stream mezinárodní federace.
„Já si nepamatuju, že by se mistrovství světa v plaveckých sportech vysílalo v České televizi, navzdory tomu, že na olympijských hrách je plavání top sportem a věřím tomu, že má obrovskou sledovanost. O to víc si vážím, že jsme se s Českou televizí dohodli,“ říká Tesárek.
Výhodný termín i příjemné časy
Změně poměrů nahrál výhodný termín šampionátu v Singapuru. Na přelomu července a srpna plavání nemusí čelit konkurenci jiných obřích podniků typu Wimledonu, Tour de France, fotbalových šampionátů či zápasů elitních fotbalových lig.
„Plavání je pro nás důležitý sport. V poslední době byl problém, že cena byla neúměrně vysoká. Letos se nám podařilo ve spolupráci se svazem ta práva zajistit, což je dobře i pro české plavání, které je na vzestupu. Doufám, že se naši plavci dostanou do finálových bloků,“ líčí Dusík.
ČT sport bude od neděle do příštího víkendu vysílat semifinálové a finálové závody živě v divácky příjemném čase od jedné hodiny odpolední. Rozplavby si fajnšmekři můžou pustit na volném streamu Eurovision Sport, což je projekt mezinárodní vysílací unie EBU, která se o plavecká práva stará. Rozplavby se společnostem nevyplatí vysílat nejen kvůli menší atraktivitě závodů, ale taky kvůli cenám přenosových tras.
„To je vždycky největší problém. Kdybychom chtěli rozplavby, které bude v Evropě brát minimum zemí, jenom za přenosové trasy bychom se dostali na vysokou částku,“ vysvětluje Dusík. „Jsou dvě možnosti, jak cesty jdou. Jednou z nich je klasický satelit z Asie a skok přes další dva satelity. Cena se pak dělí počtem zemí, které se na tom podílí. Druhá varianta je, že část jde vysokorychlostní optikou do hubu, z kterého se musíme postarat o poslední skok.“
Fanoušci můžou vidět český tým se Seemanovou, evropskou šampionkou na 200 metrů prsa Kristýnou Horskou, či elitními znakaři Janem Čejkou a Miroslavem Knedlou.
„Česká stopa je důležitá. Podle toho dáváme akcím důraz. I to byl důvod, proč mistrovství světa vysíláme. Bylo období, kdy česká šance na finále byla minimální,“ vysvětluje Dusík.
Představí se taky působivá sestava globálních hvězd. Fenomenální Summer McIntoshová zkusí získat pět individuálních medailí a utká se mimo jiné s Katie Ledeckou. Ukážou se loňský král pařížské olympiády Leon Marchand či krauleři David Popovici a Mollie O’Callaghanová. A uvidí to svět i Česko.
„Postoj mezinárodní plavecké federace se mění. Je v jejím zájmu, aby práva byla dostupná co největšímu počtu zemí,“ pochvaluje si Tesárek.
Česká nominace na MS:
- Muži: Jakub Bursa (200 a 400 m polohový závod), Jan Čejka (200 m znak), Miroslav Knedla (50 a 100 m znak), Jakub Jan Krischke (50 m kraul, 50 m znak)
- Ženy: Kristýna Horská (100 a 200 m prsa), Barbora Janíčková (50 a 100 m kraul, 100 m motýlek), Daryna Nabojčenko (50 m motýlek), Barbora Seemanová (100 a 200 m kraul)