Ivo Pospíšil
13. července 2018 • 17:05

Biatlonisté dřou dlouho před sezonou. Anglický slang i pomoc Emmons

TOP VIDEA
RENTGEN: Jak se dalo předejít holomajzně mezi Baníkem a Spartou RENTGEN: Jak se dalo předejít holomajzně mezi Baníkem a Spartou
LIGA NARUBY: Nitu pokoušel podavač, Baroš uklízečem a pražské ku..vy LIGA NARUBY: Nitu pokoušel podavač, Baroš uklízečem a pražské ku..vy
VŠECHNA VIDEA ZDE

Česko-norské galeje zahájeny. Poprvé využili speciální pohyblivý pás, nechali se testovat v laktátu a spirometrii nebo pálili pod dohledem Kateřiny Emmons. „Vše jde, jak má,“ podotýká trenér Zdeněk Vítek o letní přípravě biatlonistů. Zapadli do ní i norští experti Egil Gjelland (hlídá hlavně střelbu) a Anders Magnus Bratli (zlepšuje techniku běhu). Muži nyní dřou v Oberhofu, ženy v Hochfilzenu.V období, kdy slunce praží a Gabriela Koukalová třeba na Facebooku posílá příjemný pozdrav z dovolené v USA, jim svaly křičí bolestí. Krev, pot a slzy? Minimálně pot. Litry potu. Nedá se však jinak. Vítejte na letní zabíračce českých biatlonistů.

„Vysoké objemy jsou základ, kluci z nich pak budou celou zimu čerpat,“ vysvětluje trenér mužů Zdeněk Vítek a za ním se otevírá známé prostředí – střelnice v německém Oberhofu. Michal Krčmář nedaleko vybíhá schody na stadionu, Michal Šlesingr na podložce piluje kliky…a ženy zase odjely s novým norským trenérem Egilem Gjellandem na podobnou dřinu do Hochfi lzenu.

„Co se kluků týče, jezdí teď na kolečkových lyžích, hodně se věnují obecné i speciální síle. Běhají a také lyžují v tunelu,“ vypráví Vítek. „Už dlouho jsme zvažovali, že do tréninku zařadíme i víc běhu s holemi, tedy imitaci. Letos jsme se k tomu odhodlali a jsem rád, že nás norští kolegové v té cestě utvrdili,“ pochvaluje si.

Do startu nové sezony zbývá necelých pět měsíců… česko-norská zabíračka se ale naplno rozjela.

Už v červnu biatlonisté kousali první výkonnostní zkoušky – byli testováni ve spirometrii, laktátu, absolvovali krosový běh, střelecké testy, silový trenažér, silový soupažový test nebo intervalový závod se čtyřmi položkami. „Poprvé jsme i využili pohyblivého pásu a myslím, že jsme získali kvalitní data,“ přikyvoval tehdy sportovní ředitel Ondřej Rybář.

Ostrá příprava českých biatlonistů na novou sezonu už začala
Ostrá příprava českých biatlonistů na novou sezonu už začala

Ale vyplatilo se. Data z drilu a laktátu jim nabídla nejen rozdíly, ale i aktuální zdravotní stav. S únavou tak třeba zpočátku laboroval Michal Šlesingr, Eva Puskarčíková měla dál potíže se zraněným ramenem a Terezu Vinklárkovou zase do drsnějšího módu nepustily horší krevní testy.

„Ten pás je však super zařízení. Využili jsme ho třeba při spirometrii a umožňuje nám například zvyšovat rychlost nebo sklon, což se promítlo i v testu výjezdu soupaží,“ vysvětluje Vítek „Důležité je, že zde hodnotíme výsledky za standardních podmínek. Což například ve výjezdech na kolečkových lyžích, kde vstupovaly do hry povětrnostní podmínky jako teplota, vítr a déšť, nešlo,“ všímá si asistent trenéra žen Jiří Holubec.

V zádech navíc odteď mají experty, u nichž je běh na lyžích národní ctností. Jak trenér žen Egil Gjelland, tak asistent u mužského týmu Anders Magnus Bratli se možná ještě v určitých chvílích rozkoukávají, obavy z cizího prostředí se však nenaplnily. Ani z jazykové bariéry.

„Holky umí anglicky dobře, tam problém není. Jen jsme museli srozumitelně přeložit do angličtiny náš slang, který používáme. Egil je ale sympaťák. Pivo sice moc nepije, ale my taky ne,“ usmívá se Holubec, a tam kde je Gjelland často u dalekohledu na střelnici, je Bratli více mužem do terénu.

Novinka? Možná. Ale jde jen o zavedení dalšího trendu známého právě z Norska nebo Francie – a sice jasné rozdělení koučů na střelbu a na běh. „Je to tak, třeba Anders se trochu víc věnuje technice běhu, přinesl i nové cviky v rámci posilování,“ popisuje Vítek a Bratli objasňuje: „Kluci biatlon umí, ten je učit nemusím. Ale přesto mohou být lepší… třeba lyžaři.“

Ve střelbě navíc vstoupila na scénu i nová tajná zbraň – olympijská šampionka Kateřina Emmons. Čerstvě angažovaná konzultantka biatlonového týmu již byla za závodníky v Jilemnici a další setkání má v plánu.

„Myslím, že by to mohlo fungovat,“ uznal tudíž Ondřej Moravec, kterému se nedávno též narodil syn Ondřej. „Katka nabízí jiný pohled na věc, jinak o střelbě mluví a nutí nás přemýšlet o tom, co děláme. To považuji za velmi cenné. Utvrzuje nás také v tom, že alfu a omegu střelby představuje koncentrace, proto je důležité dělat činnosti kolem střelby automaticky,“ dodává.

Česko-norský vítr začal v biatlonovém týmu fučet naplno.

 

Co musíte vědět o EURO

Unikátní fotbalová konference

- nasbírejte informace o síle českých soupeřů

- debatujte o budoucím vítězi celého turnaje

- poslechněte si zkušenosti ze zákulisí EURA

Sledujte živé vysílání diskuze
s fotbalovými experty

Přenos začíná 9.5. od 15:00

Park Holiday Congress & Welness Hotel, Praha - Benice

Na koho se můžete těšit?

Milan Baroš
Jaroslav Hřebík
Vítězslav Lavička
Luboš Kozel
Pavel Kuka

Řečníci

Milan Baroš

Milan Baroš

Bývalý reprezentační útočník patří k nejlepším českým fotbalistům všech dob. S Liverpoolem vyhrál Ligu mistrů, s Lyonem francouzskou ligu a to samé dokázal i s tureckým Galatasarayem. Po ukončení zahraničních angažmá se vrátil do Baníku Ostrava, poté zamířil do Mladé Boleslavi.

Jaroslav Hřebík

Jaroslav Hřebík

Bývalý profesionální hráč a trenér mnoha českých ligových klubů včetně Slavie či Sparty, kterou vedl i v Lize mistrů. V klubu nyní působí na pozici šéftrenéra mládeže. V roce 2011 s reprezentací do 19 let získal stříbrné medaile na mistrovství Evropy.

Verner Lička

Verner Lička

Bývalý český fotbalista a současný trenér. Mezi jeho největší hráčské úspěchy patří zlato z LOH 1980, bronz z ME 1980 a trojnásobné vítězství československé ligy. V dubnu 2016 se stal hlavním trenérem polského klubu RKS Radomiak Radom.

Luboš Kozel

Luboš Kozel

Bývalý reprezentační a ligový obránce. Většinu své kariéry strávil ve Slavii Praha, se kterou také získal v roce 1996 svůj jediný mistrovský titul. Aktuálně trénuje Duklu Praha, kde působí už šest let. Předtím vedl Jablonec, v Liberci dělal asistenta.

Jindřich Trpišovský

Jindřich Trpišovský

Progresivní fotbalový trenér, který momentálně působí v klubu FC Slovan Liberec. V sezoně 2014/15 dovedl Viktorii Žižkovi i přes ekonomické problémy ke 4. místu ve druhé nejvyšší české soutěži. Jeho velkým úspěchem byl postup s Libercem do základní skupiny Evropské ligy 2015/16.

Vítězslav Lavička

Vítězslav Lavička

Fotbalový trenér a bývalý profesionální hráč nyní působící jako hlavní trenér u české fotbalové reprezentace do 21 let. V sezoně 2005/06 dovedl Liberec k zisku titulu, v ročníku 2013/14 to zopakoval se Spartou. Za sebou má také angažmá v Austrálii, kde se Sydney FC slavil zisk titulu.

Pavel Hartman

Pavel Hartman

Vystudoval FTVS UK Praha – specializaci trenér fotbalu. Jako novinář absolvoval tři mistrovství Evropy a dvě mistrovství světa ve fotbale. Coby rozhlasový reportér se zúčastnil olympijských her v Atlantě. Nyní je fotbalovým expertem a redaktorem pátečního Magazínu deníku Sport.

Pavel Kuka

Pavel Kuka

Bývalý dlouholetý útočník Slavie Praha a vicemistr Evropy z roku 1996. Mnoho let strávil také v německé bundeslize, kde nastupoval za Kaiserslautern, Norimberk a Stuttgart. Za reprezentaci odehrál 87 zápasů a vstřelil 29 gólů. Po své kariéře byl sportovním manažerem Viktorie Plzeň.Program konference

Moderátoři: Michal Petrák, Ladislav Valášek

14:30 - 15:00Registrace
15:00 - 15:10Zahájení konference
15:10 - 16:10Představujeme mistra Evropy 2016
Expertní skupina: Jaroslav Hřebík, Luboš Kozel, Milan Baroš, Pavel Hartman
16:10 - 16:20Coffee break
16:20 - 17:30Soupeři českého týmu na EURO
Expertní skupina: Jaroslav Hřebík, Luboš Kozel, Jindřich Trpišovský, Vítězslav Lavička
17:30 - 18:00Coffee break
18:00 - 18:45EURO očima hráčů
Moderovaný rozhovor + otázky z publika
18:45 - 19:45Síla a šance českého týmu
Expertní skupina: Verner Lička, Vítězslav Lavička, Jindřich Trpišovský, Pavel Hartman
19:45 - 20:15Volná diskuse na závěr (otázky, odpovědi)


Praktické informace

Cena vstupenky: 1000 Kč

V ceně vstupenky je vstup na konferenci
a drobné občerstvení po celou dobu konání.

Doprava & parkování

Nejlepší doprava na konferenci je pomocí auta. V místě konference je zajištěno parkování v podzemních garážích zdarma.

Můžete také využít autobusové spojení linku 265 nebo 325, které odjíždí z Nádraží Uhříněves.Konferenci organizuje Deník Sport ve spolupráci s Unií českých fotbalových trenérů.

© 2001 - 2016 Copyright CZECH NEWS CENTER a.s. a dodavatelé obsahu. ISSN 1213-8991MS v biatlonu 2017
MS v biatlonu 2016
SP v Novém MěstěKlasická verze
Mobilní verze