České biatlonistky obsadily ve štafetě na Světovém poháru v Kontiolahti po nadějném úvodu deváté místo. Družstvo ve složení Jessica Jislová, Markéta Davidová, Tereza Voborníková a Lucie Charvátová se v polovině závodu pohybovalo na druhém místě, pozici ale neudrželo. Charvátová musela po poslední střelbě na dvě trestná kola. Muži v sestavě Vítězslav Hornig, Michal Krčmář, Jonáš Mareček a Jakub Štvrtecký skončili dvanáctí. Tým trenéra Michaela Málka devětkrát dobíjel, zaostával i běžecky.
V Kontiolahti se po obědě na start postavili muži v souboji štafet. Čeští biatlonisté ve složení Vítězslav Hornig, Michal Krčmář, Jonáš Mareček a Jakub Štvrtecký nenadchli. Jejich 12. místo jako úspěch hodnotit nelze. Z triumfu se radovali suverénně Francouzi s finišmanem Émilienem Jacquelinem, který si spravil chuť po sobotním fiasku v cílové rovince mixových štafet.
Poprvé v kariéře se mezi světovou elitou postavil na úvodní úsek české štafety Hornig s pověstí dobrého střelce. Od úvodu se začali hašteřit hlavní favorité z Norska a Francie, za které rozjeli závod Sturla Holm Laegreid a Fabien Claude.
Tentokrát však byly statistiky postavené na hlavu. Hornig totiž celkem čtyřikrát dobíjel, což není výsledek excelentního střelce, naopak český reprezentant měl z prvních úseků třetí nejlepší běžecký čas, když ztratil dohromady jen 22 sekund na nejrychlejšího Francouze Claudea. „Za mě byly lyže perfektní. Měl jsem je oproti jiným klukům super. Mohl jsem se na ně spolehnout,“ pochvaloval si pětadvacetiletý biatlonista z Jilemnice.
Bohužel ale Horniga zradila střelba vestoje, na kterou dorazil dokonce jako třetí. Jenže musel třikrát dobíjet. Možná tak přecenil síly. Po závodě prozradil, že měl potíže, které ho potkaly už v přípravě. „Na stojce se mi hrozně klepaly nohy, ale nevím z čeho. Setkal jsem se s tím i v druhém nominačním závodě ve Vuokatti. Teď zase. Bohužel příčinu nevím,“ řekl muž, který rozjížděl českou štafetu.
Předal Michalu Krčmářovi na čtrnáctém místě téměř minutu za Francií. A populární „Bimbo“ i v neděli potvrdil, že se do nové sezony dobře vyspal coby střelec. Nechyboval ani jednou a v Kontiolahti zatím z 20 ran neminul.
„Nenechám se rozptylovat, dělám si to svoje a daří se mi to. Dnes jsem udělal zase komedianta po ležce, kdy jsem si nenahodil hned zbraň a asi pět, sedm sekund jsem ji tam chytal všude možně. Zbytečný čas pryč,“ litoval Krčmář.
Bohužel se jeho dobrá střelba neprojevila na posunu české štafety. Běžecky to totiž na rozdíl od Horniga moc nešlo. Krčmář ztrácel i v konfrontaci s Belgií (Langer), Finskem (Hiidensalo), Slovinskem (Vidmar) a dalšími státy, které by Češi měli porážet.
„Asi to odpovídá mému pocitu. Necítil jsem se na trati úplně dobře. Jsou to pořád první závody. Musíme si to nějak vyhodnotit,“ řekl zkušený český závodník poté, co zjistil, že měl až třináctý nejrychlejší běžecký čas druhého úseku. Mezitím si Francie zásluhou Quentina Fillona Mailleta vytvářela klíčový náskok na čele před Norskem a Švédskem.
Na třetím úseku z podivně zabržděného výkonu nevybočil ani Jonáš Mareček. Ve 23 letech nejmladší z českého kvarteta chyboval celkem dvakrát, ale na lyžích se propadl. „Když všichni předvedeme dobrý výkon a budeme vědět, že jsme udělali maximum, tak je jedno, jestli jsme čtvrtí nebo osmí,“ řekl po závodě, ale divák u televize si mohl povzdechnout, kéž by to bylo aspoň to osmé místo. Mareček totiž Štvrteckému předával na 13. pozici a ani on nedokázal český tým výrazně posunout, protože většina štafet před ním už měla skálopevný náskok. V běhu z Čechů kromě Horniga nikdo nepřesvědčil.
V čele ukázala svou sílu Francie, protože ta si od koncovky prvního úseku jela za jasnou výhrou, když na Nory a Švédy měla chvíli i minutový náskok. Nakonec Jacquelin jako finišman nemusel závažně sprintovat do cíle jako v sobotu, kdy senzačně a na poslední chvíli padl s Norem Soerumem ve smíšených štafetách.
Tentokrát široko daleko nikdo nebyl a Jacquelin si závěr závodu užil. V souboji Johannese Böa a Sebastiana Samuelssona byl lepší na posledním úseku norský šampion. Norové tak brali druhé místo, Švédové doplnili stupně vítězů. Češi zakončili závod na 12. místě s mankem přes pět minut.
Češky vedly, pak trestná kola Charvátové
Nedělní podvečer byl v Kontiolahti ve znamení ženských štafet. České kvarteto ve složení Jessica Jislová, Markéta Davidová, Tereza Voborníková a Lucie Charvátová mohlo mít jistě ambice na top šestku. V polovině závodu dokonce česká vlaječka svítila v průběžném pořadí na prvním místě. Jenže prodělaná nemoc Voborníkové a dvě trestná kola Charvátové při střelbě vestoje odsunuly český tým na 9. příčku.
Ustálené české kvarteto v tomto složení závodí ve štafetách pravidelně od MS 2023 v Ruhpoldingu. Závod v Kontiolahti sice nerozjela dobře Jislová, která se v prvním kole pohybovala za elitní desítkou, ale to bylo naposled, kdy se Češky ocitly takhle dole. Potom už Jislová přišpendlila fanoušky k televizoru. „Cítila jsem se silná. Lyže mě podržely. Myslím, že je konečně vidět, kde se můžeme pohybovat, když máme lyže možná i lepší než některé silné státy,“ řekla po svém povedeném úseku.
Předávala totiž Davidové na druhé příčce za Francií. V polovině závodu dokonce česká štafeta vedla po skvělé práci Davidové. Takový obrázek tuzemský divák dlouho nepamatuje. „Jelo se mi o kus líp než včera. Musím pochválit lyže, byly super,“ řekla dobře naladěná, leč ochraptělá Davidová. „Mě trápí hlas celý rok, takže jsem ráda, když chvíli mluvím normálně.“
Jenže bylo důležité dopředu se příliš neradovat. Když Davidová odstřílela čtvrtou střelbu velmi dobře jen za jedno dobití, trenér Lukáš Dostál jen u dalekohledu úsporně pokynul. On sám jistě tušil, že těžké chvíle teprve přijdou. Třetí úsek měla pod patronátem nejlepší česká biatlonistka minulé sezony Voborníková. Jenže z přípravy ji na tři týdny vyřadila nepříjemná nemoc, když brala i antibiotika, což se zejména na jejím běžeckém výkonu projevilo.
Nejprve jí pláchla Francouzka Chauveauová, i tak ale česká reprezentantka přijela na svou první střelbu jasně druhá. Tam ale došlo na dvě dobíjení a k tomu zaseknutý náboj, který dal šanci pronásledovatelkám ze Švédska, Finska či Itálie. Postupný propad započal.
V běhu to prostě nebylo ono a předávala na 5. místě Lucii Charvátové. „Myslím si, že začátek sezony jsem nikdy neměla příliš dobrý. Ani letos jsem to neprolomila. Ten první závod je vždy hodně bolavý. Jsem vůbec ráda, že můžu závodit a vyhrabala jsem se z té nemoci,“ řekla skleslá Voborníková.
Všichni vědí, že střelba vestoje byla vždy pro Charvátovou démonem, na kterém s novými trenéry v přípravě vehementně pracovala. Nebylo to však vidět. Česká finišmanka nebyla pod tlakem, čtvrtá Italka Carrarová jela daleko před ní, za rodačkou z Hradce Králové taky vymeteno. Přesto stojku zpackala. Už zase. Musela na dvě trestná kola a odjížděla z poslední střelby až na 7. příčce. Skvělý výsledek byl pohřben.
Český tým tak mohl pomyslně z povzdálí pozorovat vítězství švédské štafety, kterou dotáhla k triumfu Elvira Öbergová pravděpodobně i z důvodu zdravotní indispozice Francouzky Julie Simonové, která v tom nejprudším stoupání dostala pravděpodobně křeč do lýtka a úplně vypadla z tempa. Stupně vítězů doplnilo třetí Norsko.
Charvátové nakonec evidentně došlo i v běhu, když českou štafetu dovezla do cíle až na 9. místě. „První polovina hezky rozjetá. Pro diváka to bylo pěkné podívání. U Terky Voborníkové jsme viděli, že je potřeba ještě trochu dotrénovat. U Lucky Charvátové je to škoda, nic jiného se k tomu nedá říct,“ procedil trenér Lukáš Dostál po závodě.
SP v biatlonu v Kontiolahti - štafety:
Muži (4x7,5 km): 1. Francie (Claude, Fillon Maillet, Perrot, Jacquelin) 1:18:24,4 (0 tr. okruhů + 2 dobíjení), 2. Norsko (Laegreid, T. Bö, Strömsheim, J. T. Bö) -25,8 (0+3), 3. Švédsko (Brandt, Nelin, Ponsiluoma, Samuelsson) -1:37,8 (0+10), 4. Německo -2:03,9 (1+9), 5. Finsko -2:46,4 (0+4), 6. USA -2:58,6 (0+11), ...12. Česko (Hornig, Krčmář, Mareček, Štvrtecký) -5:15,8 (0+9).
Ženy (4x6 km): 1. Švédsko (Magnussonová, Anderssonová, H. Öbergová, E. Öbergová) 1:17:09,0 (1+6), 2. Francie (Jeanmonnotová, Braisazová-Bouchetová, Chauveauová, Simonová) -29,0 (1+9), 3. Norsko (Arnekleivová, Knottenová, Kirkeeideová, Tandrevoldová) -36,2 (1+8), 4. Itálie -1:22,5 (0+3), 5. Rakousko -2:20,4 (0+7), 6. Polsko - 2:32,3 (1+10), ...9. Česko (Jislová, Davidová, Voborníková, Charvátová) -3:00,1 (2+10).