Ruský prezident Vladimir Putin se zastal krasobruslařské hvězdy Kamily Valijevové, která měla v prosinci pozitivní dopingový test. Je přesvědčený, že k jejím vynikajícím výkonům jí zakázané látky nemohly pomoci.
Čerstvě šestnáctiletá Valijevová ve své premiérové seniorské sezoně do olympijských her neprohrála jedinou soutěž a překonávala historická maxima. Byla jednoznačnou favoritkou na olympijské zlato, ale po soutěži družstev v Pekingu vyšlo najevo, že měla v prosinci pozitivní test na zakázaný trimetazidin.
Navzdory tomu mohla podmínečně závodit v soutěži jednotlivkyň, ale náročnou situaci neustála, pokazila volnou jízdu a skončila čtvrtá.
Ani medaili ze soutěže družstev zatím nemá, protože Mezinárodní olympijský výbor (MOV) ceremoniál odložil do vyřešení její kauzy, což může trvat měsíce. Přesto dnes prezident Putin ocenil její výkony.
„Svou prací posunula svůj sport na úroveň určité formy umění. Taková dokonalost nemůže být dosažena nečestně s pomocí zakázaných látek. Velmi dobře víme, že tyto látky v krasobruslení nejsou potřeba,“ řekl Putin při ceremoniálu, na němž se setkal s úspěšnými olympioniky i paralympioniky.
Po olympiádě už Valijevová na mezinárodní scéně nezávodila, protože byla stejně jako ostatní ruští sportovci vyloučena ze všech mezinárodních soutěží pod hlavičkou ISU.
Mezinárodní bruslařská unie Rusko i jeho spojence Bělorusko potrestala kvůli ruské invazi na Ukrajinu, která začala 24. února. V pondělí ISU odebrala Rusku i pořadatelství listopadového závodu Grand Prix v krasobruslení. Sankce pro obě země platí do odvolání.
Zprávy ze dne 1. března 2022
Poslední významný sport, který se proti Rusku jednoznačně nepostavil, už mění názor. Rusko kvůli vojenskému útoku na Ukrajinu nakonec přišlo i o pořadatelství mistrovství světa ve volejbalu. Náhradní dějiště teprve vybere. Šampionát se měl v Rusku uskutečnit od 26. srpna do 11. září. Ještě minulý týden v pátek FIVB trvala na tom, že navzdory invazi se turnaj, kam se český tým nekvalifikoval, odehraje podle plánu.
Ruský prezident Vladimir Putin kvůli vojenskému útoku na Ukrajinu přišel o čestný černý pásek v taekwondu. O odebrání nejvyššího možného ocenění na svém webu informovalo vedení světové federace. „Brutální útok na životy nevinných lidí na Ukrajině zásadně odsuzujeme. Je to proti našemu heslu 'mír je víc než vítězství' a také proti hodnotám respektu a tolerance,“ uvedla organizace v prohlášení.
Mezinárodní bruslařská unie kvůli vojenskému útoku na Ukrajinu do odvolání vyloučila ruské a běloruské reprezentanty z mezinárodních soutěží.
Vedení ruského hokeje naznačilo, že by se proti vyloučení ze všech akcí Mezinárodní hokejové federace mohlo bránit u Mezinárodní sportovní arbitráže. „Ruský hokejový svaz považuje toto rozhodnutí za diskriminační a v rozporu s duchem portu. Sport vždy sloužil k tomu, aby spojoval národy různých zemí a kontinentů, bez ohledu na jakékoli rozdíly a neshody,“ uvedli představitelé sborné v oficiálním prohlášení.
Ruské a běloruské týmy byly kvůli vojenskému útoku na Ukrajinu do odvolání vyřazeny z mezinárodních ragbyových soutěží. Informovalo o tom vedení světového ragby. „Rozhodli jsme s ohledem na hodnoty, jako jsou solidarita, integrita a respekt k ragby,“ citovala agentura AFP prohlášení světové federace, která navíc ze svých řad dočasně vyloučila ruský svaz.
Zprávy ze dne 28. února 2022
Evropská házenkářská federace (EHF) kvůli vojenskému útoku na Ukrajinu do odvolání vyloučila ruské a běloruské kluby a reprezentace z mezinárodních soutěží. Oznámila to po dnešním mimořádném zasedání výkonného výboru.
BLOG LUBOŠE BRABCE | Je v tom skryto trochu historické ironie. Když sborná hrála svůj poslední zápas pod oficiálním názvem Rusko, bylo to na prosincovém Channel One Cupu v Moskvě, hokejisté na sobě měli sovětské dresy. Teď minimálně na nějaký čas mezinárodní hokej opustí. Stejně jako ho před třiceti roky opustil Sovětský svaz. Více čtěte ZDE>>>