Ruský prezident Vladimir Putin se zastal krasobruslařské hvězdy Kamily Valijevové, která měla v prosinci pozitivní dopingový test. Je přesvědčený, že k jejím vynikajícím výkonům jí zakázané látky nemohly pomoci.
Čerstvě šestnáctiletá Valijevová ve své premiérové seniorské sezoně do olympijských her neprohrála jedinou soutěž a překonávala historická maxima. Byla jednoznačnou favoritkou na olympijské zlato, ale po soutěži družstev v Pekingu vyšlo najevo, že měla v prosinci pozitivní test na zakázaný trimetazidin.
Navzdory tomu mohla podmínečně závodit v soutěži jednotlivkyň, ale náročnou situaci neustála, pokazila volnou jízdu a skončila čtvrtá.
Ani medaili ze soutěže družstev zatím nemá, protože Mezinárodní olympijský výbor (MOV) ceremoniál odložil do vyřešení její kauzy, což může trvat měsíce. Přesto dnes prezident Putin ocenil její výkony.
„Svou prací posunula svůj sport na úroveň určité formy umění. Taková dokonalost nemůže být dosažena nečestně s pomocí zakázaných látek. Velmi dobře víme, že tyto látky v krasobruslení nejsou potřeba,“ řekl Putin při ceremoniálu, na němž se setkal s úspěšnými olympioniky i paralympioniky.
Po olympiádě už Valijevová na mezinárodní scéně nezávodila, protože byla stejně jako ostatní ruští sportovci vyloučena ze všech mezinárodních soutěží pod hlavičkou ISU.
Mezinárodní bruslařská unie Rusko i jeho spojence Bělorusko potrestala kvůli ruské invazi na Ukrajinu, která začala 24. února. V pondělí ISU odebrala Rusku i pořadatelství listopadového závodu Grand Prix v krasobruslení. Sankce pro obě země platí do odvolání.
Zprávy ze dne 8. března 2022
Pražská O2 arena se postupně chystá na jedinečné utkání na závěr základní části Tipsport extraligy mezi Kladnem a Spartou, ve kterém oba týmy v rámci akce Rivalita stranou podpoří rodiny prchající před válkou na Ukrajině. Zatímco se tribuny zahalené modrou a žlutou barvou postupně plní a fanoušci v potemnělé hale svítí mobily, na kostce nad ledem pouští pořadatelé dojemné video se záběry z ruskou agresí poznamenané Ukrajiny. Program před vyprodaným duelem, jehož celý výtěžek bude věnován právě uprchlíkům, má pod palcem známý český moderátor Libor Bouček.


Společná sbírka fotbalového Baníku Ostrava a fanoušků na pomoc válkou zasažené Ukrajině vynesla téměř 182 tisíc korun. Vedle finanční pomoci fanoušci během sobotního ligového utkání Baníku s Libercem nashromáždili pro Ukrajinu také nové zdravotnické vybavení a pomůcky.
Televizní diváci v Rusku přijdou o přenosy z anglické fotbalové ligy. Vedení Premier League vypovědělo kvůli vpádu ruských vojsk na Ukrajinu smlouvu s držitelem vysílacích práv společností Rambler, kterou vlastní největší ruská banka Sberbank. Elitní anglické kluby odsouhlasily zrušení smlouvy na dnešním jednání v Londýně. Kontrakt měl vypršet na konci této sezony. O osudu navazující smlouvy se společností Matč TV se zatím nehlasovalo.
Mezinárodní házenkářská federace (IHF) ze všech svých akcí vyloučila ruské a běloruské týmy, funkcionáře, rozhodčí a další zástupce. Ruské reprezentace tak přijdou o účast na letošních světových šampionátech juniorek a kadetek i mistrovství světa mužů v plážové házené.
A Jaromír Jágr vyzývá fanoušky po celém světě, aby si za symbolických 68 korun zakoupili na duel Kladno - Sparta virtuální vstupenky na podporu Ukrajiny. Více čtěte zde >>>
O2 arena se navečer při zápase Kladno - Sparta převlékne do ukrajinských barev:
Autobus hokejového Liberce přivezl do Česka ukrajinské uprchlíky...