Dlouhé čekání lyžařských nadšenců je pryč. Po dvou letech se opět rozjel program Jizerské 50. Hlavní závod je na programu v neděli, už ve čtvrtek se ale konaly dva bruslařské závody pro veřejnost. Během víkendu mají všichni možnost vyměnit si zakázané fluorové vosky za jejich čistou verzi.
Před rokem se slavný závod nekonal kvůli teplé zimě, letos ale pořadatelé pochyby nepřipustili a dali dohromady klasickou trasu i všechny doprovodné soutěžní běhy. Jako první ve čtvrtek startovala Volkswagen Bedřichovská 30, která měřila necelých 26 kilometrů. Organizátoři pošetřili problematický úsek přes Krásnou Máří a běžkařům nabídli alternativu v podobě průjezdu Studeným údolím, kterým stoupali na Kristiánov.
Nezměněná naopak zůstala Jizerská 17, která objela trasu tzv. T-Mobile Magentové stopy. Páteční program bude už tradičně patřit dětským závodům. Mini Jizerská Dr. Max nabídne kategorie od 3 do 14 let. Odpoledne jsou na programu T-Mobile firemní štafety. V sobotu se jede Jizerská 25 klasickou technikou a v neděli klasická ČEZ Jizerská 50.
Oproti poslednímu ročníku před dvěma lety už platí pravidlo o zákazu používání vosků s příměsí fluoru, které vyhlásila mezinárodní federace FIS.
„Kdyby si běžkaři uvědomili, že v okolí nástupních míst je kvůli nim padesátkrát vyšší koncentrace těchto toxických chemikálií než v čistírně odpadních vod, tak by třeba přestali přírodu vědomě ničit,“ říká Jaroslav Semerád z Mikrobiologického ústavu AV ČR.
Ve voscích jsou látky, jejichž používání je zakázáno
V lyžařských voscích s fluorem se nacházejí per- a polyfluorované látky (PFAS), jejichž používání je sice zakázáno na závodech, platná legislativa ale jejich výrobu i prodej dále umožňuje. Vědecké studie přitom opakovaně potvrzují velmi negativní dopady zmíněných chemikálií na životní prostředí i lidské zdraví.
„Tyto chemikálie se v podstatě nerozkládají v životním prostředí. Jsou věčné. Studie ukazují, že mohou ovlivňovat endokrinní systém, imunitní systém a mohou i způsobit rakovinu,“ dodává prof. RNDr. Tomáš Cajthaml, Ph.D., DSc. z Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Mikrobiologického ústavu AV ČR.
Značka Swix nabízí účastníkům možnost otestovat jejich lyže a v případě potřeby vyměnit staré vosky za nové, šetrnější k životnímu prostředí, s padesátiprocentní slevou.