Z Liberce odjelo 300 policistů | iSport.cz
23. února 2009 • 17:43

Z Liberce odjelo 300 policistů

Autor: ČTK
Pohled ze schodiště k diváckým tribunám
TOP VIDEA
Liberec - Slavia: Ševčík blafákem oklamal Nguyena a zvyšuje vedení Pražanů, 0:3 Liberec - Slavia: Ševčík blafákem oklamal Nguyena a zvyšuje vedení Pražanů, 0:3
Čech dostal kartu za penaltovou radu: Nguyenovi jsem řekl, ať se nebojí zůstat stát Čech dostal kartu za penaltovou radu: Nguyenovi jsem řekl, ať se nebojí zůstat stát
VŠECHNA VIDEA ZDE

AKTUALIZOVÁNO - Bezpečnost při mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci zajišťuje ode dneška o 300 policistů méně než v minulém týdnu. Fanoušků lyžování není totiž v Liberci tolik, jak se předpokládalo.Policisté nemají tolik práce, jak očekávali, a tak jich ve městě stačí pouze 500 místo původních 800. Řekla to mluvčí severočeské policie Jana Matonohová.

Pro organizační výbor změna neznamená žádnou komplikaci. "Při mistrovství světa se neobjevily větší komplikace v dopravě a kriminalita je velmi malá," prohlásila Matonohová. Z Liberce odjeli policisté ze severní a jižní Moravy a ze západních Čech.

Město opustila i část policistů ze severních Čech. Severočeští policisté by se do Liberce vrátili, pokud by se návštěvnost nenadále zvýšila a ve městě by nastaly velké problémy. "Nic ale zatím nenasvědčuje tomu, že by na mistrovství v příštích dnech dorazilo více diváků než minulý týden," upozornila Matonohová.

Do Liberce se před týdnem sjelo 700 policistů z celé republiky kromě Prahy a Středočeského kraje. Přidali se ke stovce místních policistů, vyčleněných pro mistrovství světa. Dva týdny dlouhá bezpečnostní opatření vyjdou na několik desítek milionů korun.

V Liberci sloužilo do neděle 120 policejních těžkooděnců a kromě nich pracovalo ve stotisícovém městě a okolí 320 pořádkových policistů, 283 dopravních policistů, 60 kriminalistů, 60 příslušníků cizinecké policie, psovodi, pyrotechnici nebo tlumočníci.

Dosud se v Liberci prodalo za čtyři první dny přesně 79 130 lístků. Výbornou atmosféru, kterou si pochvalují i mnozí sportovci, tvoří také další tisíce osob z řad dobrovolníků a pozvaných hostů. Jakou sumu tak organizační výbor inkasoval, však zatím nelze vyčístlit.

Pro zbytek šampionátu připravil organizační výbor slevovou akci "1+1". Každý divák, který si v den závodu koupí u vchodu do běžeckého areálu ve Vesci vstupenku, dostane bonusový lístek v hodnotě 250 korun na stání podél trati za korunu.

"Chtěli jsme společně touto formou poděkovat všem fanouškům, kteří vytvořili během uplynulých dnů skvělou atmosféru," uvedla prezidentka organizačního výboru Kateřina Neumannová.


Během uplynulého týdne se v Liberci nestaly žádné loupeže a ani další násilné trestné činy. Od pondělí do neděle vyloupili zloději v Liberci čtyři auta.

Na parkovišti u Centra Babylon ukradli turistovi z Rakouska z Audi A 4 lyžařskou výbavu a další věci za více než 200 000 korun. Od soboty 14. února do dnešního rána vyšetřovali policisté v Liberci 44 dopravních nehod. V srovnatelném týdnu v loňském roce vyjížděli policisté v Liberci k 62 haváriím.

Policisté se při mistrovství světa střídají ve dvanáctihodinových směnách a práci jim celý uplynulý týden komplikovaly mrazy a husté sněžení. Někteří onemocněli a dva z nich vystřídali jiní policisté.

Liberec musel opustit také policista, jehož postihla ledvinová kolika. Nasazení počtu ochranných složek je čistě věcí policie a organizační výbor to neřeší. "Jestli byl ten počet předimenzovaný, nebo nebyl, to nevím, nám to komplikace nezpůsobí," uvedl Soudný.

"Navíc se ukázalo, že fanouškové jsou ukáznění, chovají se dobře, zatím žádné velké problémy nebyly," uvedl s tím, že věří, že šampionát v Liberci uvidí do jeho skončení až 200 000 diváků.

 
Články odjinud


Články odjinud