Start Tour: robot Klaebo, Novák zpět, výbuch Švédek i skvělá Janatová

V Toblachu byl v sobotu odšpuntován 19. ročník etapového seriálu v běžeckém lyžování Tour de Ski. Na závodníky čeká v devíti dnech sedm náročných etap. Sprint volnou technikou byl v sobotu různorodý. Zatímco mezi muži se opět radoval strojově naprogramovaný Johannes Klaebo, mezi ženami v popředí jaksi chyběly švédské vlaječky, což je běžný fakt posledních let. Z českého pohledu se nejvíce dařilo Kateřině Janatové, která postoupila do semifinále. Návrat Michala Nováka měl k ideálu daleko, pro iSport.cz se vyjádřil po nevydařené kvalifikaci.
Tour jen v Itálii? Zvykejme si
Je to experiment, který z logistického hlediska mnozí uvítali. Letošní Tour de Ski se koná pouze na italském sněhu. Kvůli nedokonalým podmínkám i nízké ubytovací kapacitě ze seriálu třeba odpadla tradiční startovní etapa Tour ve švýcarském Val Müstair. Ve hře byla náhrada v podobě Gomsu, ale obec v kantonu Valais není v ideální poloze. Týmové kamiony by odtamtud třeba do Val di Fiemme jely možná i deset hodin. Německo se třeba letos vzdalo jakékoliv zastávky ve SP včetně Tour kvůli finančním úsporám. I proto se sedm etap v následujících devíti dnech odjede v Itálii. Jisté je, že tento model zůstane i pro Tour de Ski v příští sezoně.
Absence hvězd
Úvodní etapa Tour de Ski v plné parádě ukázala, že některé hvězdy zkrátka budou chybět. Zdravotní i jiné důvody nepustily do hry například švédskou královnu sprintu Jonnu Sundlingovou či její norskou vyzývatelku Kristine Skistadovou. Dále chybí také Frida Karlssonová či Němka Katharina Hennigová. Milovnice závěrečného výšlapu na sjezdovku Alpe Cermis Delphine Claudelová z Francie chybí rovněž. Postihla ji stresová zlomenina nohy. V ženském pelotonu není na Tour ani Tiril Wengová.
Co se týče absentérů z řad mužů. Největší ztrátou je bezpochyby Fin Iivo Niskanen, chybí i jeho krajan Perttu Hyvärinen, trápící se Švéd Calle Halfvarsson či velmi dobrý francouzský sprinter Jules Chapaz. Ze silné norské eskadry pak odpadl nemocný Matz William Jensen.
Švédky propadly
Už na startu kvalifikace bylo jasné, že Švédsko nemá tolik nabito. Pošramocené zdraví nepustilo na start Tour Fridu Karlssonovou, což se vědělo dlouho dopředu. Náročný seriál však vynechává i vládkyně sprintu Jonna Sundlingová. Přesto Švédsko mělo žhavé kandidátky na prvenství. Jenže Linn Svahnová po problémech s hůlkou vypadla už ve čtvrtfinále, hlavní favoritka Johanna Hagströmová upadla a další Švédky neměly nárok.
Maja Dahlqvistová proklouzla mezi dvanáct nejlepších jako jediná, jela pak i finále, jenže tam ji také postihl problém s holí a dojela poslední šestá. Takto špatný sprint Švédsko nezažilo hodně dlouho. Naposledy došlo na podobné fiasko 9. prosince 2022. Tenkrát v Beitostölenu nebyla ani jedna Švédka ve finále, do kterého se naopak probojovala v cíli šestá Tereza Beranová. Situace v Toblachu využila obhájkyně celkového prvenství na Tour Jessie Digginsová z USA a připsala si vítězství.
Klaebo a pak dlouho nic
Zatímco mezi ženami Švédky zažily výjimečný propad, mužům znovu vládl Johannes Klaebo. Ve sprintech zkrátka nemá konkurenci. Ve sprintu volnou technikou se totiž jednalo o jeho jedenáctý triumf v řadě na poli SP. Naposledy norský expres předstihl 17. prosince 2022 Federico Pellegrino v Davosu. Jenže Ital stárne a třeba Lucas Chanavat toho má ve finále po několika jízdách za den plné zuby a na Klaeba v závěrech nestačí. Svět hledá Klaebova přemožitele v této disciplíně. Alespoň v klasickém sprintu jej tu a tam někdo překvapí.
Novák se rozjíždí po vleklé pauze
Dlouho očekávaný návrat Michala Nováka po operaci slepého střeva je tady. V Toblachu se postavil na start Tour de Ski. Jindy skvělý sprinter, který umí v pohodě postoupit do závěrečných bojů, však skončil už kvalifikaci a obsadil 38. místo. „Je to obraz reality. Musím se dostat do závodního procesu. Věřím, že to bude lepší a lepší. Sprint je tady hodně rychlý a nikdy mi vlastně neseděl. Nesrovnal jsem se ani s horkem, které tady panovalo před startem, sluníčko mělo sílu a nejsem na to zvyklý. Mrzí mě to, ale přijdou další dny,“ řekl po kvalifikaci Novák, kterému ale na 38. místě chybělo na postup jen šest desetin sekundy. „V dnešní době je to tam hodně nasekané, ale na to se nebudu vymlouvat. Prostě jsem nepostoupil a věřím, že příště už to vyjde,“ dodala česká jednička mezi muži.
Janatová táhne Čechy
Když je indisponován Novák, zaskakuje blondýnka z Jilemnice. Kateřina Janatová potřetí za sebou ve sprintu volně postoupila ze čtvrtfinále mezi dvanáct nejlepších. V Lillehammeru z toho začátkem prosince bylo dokonce 6. místo a účast ve finále. Na začátek Tour de Ski je 12. příčka velmi dobrou výchozí pozicí, protože časy se budou postupně sčítat a Janatová je i solidní distanční běžkyní.
„Jsem ráda, že jsem mohla na předchozí sprinty navázat. V Davosu jsem měla takovou malou bolístku na ruce, která mě pořád trochu trápí. Doufám, že se mi to nebude zhoršovat. Lyže byly super. Kdybych nejela v semifinále tolik zezadu, možná by to bylo lepší, ale dobrý vstup do Tour,“ hodnotila Janatová po závodě.
Nejlepší vrchař po vzoru cyklistiky
Tour de Ski přináší i další novinku v individuálních kláních. Letos poprvé bude ve hře fialový trikot, který získá na konci seriálu nejlepší vrchař. V závodech tak budou nejen sprinterské, ale i vrchařské bonusy. Body se následně budou sčítat podobně jako třeba při cyklistké Tour de France či jiných etapových závodech.