Bauer bojoval marně, na Tour de Ski skončil celkově šestý

1
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

SOUTĚŽ O 3D TELEVIZE | Český běžec na lyžích Lukáš Bauer nakonec na Tour de Ski na stupně vítězů nedosáhl. V závěrečné etapě s výjezdem na sjezdovku Alpe Cermis skončil šestý, další Čech Martin Jakš dojel devátý. V tipovací soutěži iSportExpert tak uspěli ti soutěžící, kteří odpověděli NE, což bylo 1 270 lidí. Bauerovi jich věřilo 511. Sérii sedmi správných odpovědí udrželo devět soutěžících.

Z triumfu se potřetí v kariéře radoval Švýcar Dario Cologna, který si v dnešním závěrečném stoupání na sjezdovku Alpe Cermis pohlídal náskok z předchozích etap. Druhý byl Švéd Marcus Hellner, který v kopci předjel Nora Pettera Northuga.

Cologna rozhodl o svém triumfu v sedmé etapě, přejezdu z Cortiny do Toblachu, v které ujel o minutu a půl a ve Val di Fiemme už náskok nepustil. S třemi tituly z šesti ročníků (vyhrál i v letech 2009 a 2011) se odpoutal od dvojnásobného vítěze Tour Bauera.

"Každé ze tří vítězství bylo skvělé, Tour de Ski mi sedí. Do finále jsem vyjížděl s náskokem, bylo to hodně náročné, ale užil jsem si to," řekl Cologna. "Trochu to oslavíme s týmem a těším se, že si užiju domácí pohodu bez běžek."

Bauer chtěl stejně jako loni skončit na stupních vítězů, ale v sedmé etapě po pádu a zlomení hole přišel o důležité vteřiny. Šesté místo je po výhrách v letech 2008 a 2010 a loňské třetí pozici jeho čtvrté v pořadí, v roce 2009 dojel desátý.

"Po závěrečném stoupání je mi strašně, bylo mi těžko už pod ním. Špatný den, sešla se únava, prostě mi to nesedlo a trápil jsem se. Měl jsem pocit, že se nejsem schopen sklouznout. Jelo se mi těžce," řekl Bauer Radiožurnálu. "Byl jsem rád, že jsem dojel šestý," uvedl český lyžař, kteří v minulých letech ve výběhu do sjezdovky exceloval.

Bauer vyrážel do finále z pátého místa a na vytoužené stupně vítězů ztrácel téměř minutu a půl. První část závodu na 9 km volnou technikou jel s Kanaďanem Alexem Harveyem, ale pod sjezdovkou se na ně dotáhl Rus Alexandr Legkov, který ve stoupání unikl. "V jednu chvíli jsem se zlomil, to nebyla jízda, to byla chůze do krpálu a tam mi odskočil," řekl Bauer.

Jakš startoval dvanáctý a poslední etapa se mu vydařila. Dokázal se dotáhnout na německou dvojici Tobias Angerer, Jens Filbrich, v závěru se odpoutal i od Rusa Ilji Černousova a předjel rovněž Kanaďana Harveyho, který vybíhal s Bauerem.

"Tour nebyla dobře rozjetá z prvních dvou závodů, ale pak jsem držel stabilní výsledky za desítkou. Pod kopcem jsem to hodně kousal, ale zmobilizoval jsem síly a podařilo se mi do desítky proniknout, takže super," řekl Jakš, jenž byl loni osmý.

Na svůj první titul z Tour dlouho myslel Northug, ale nakonec neuhájil ani druhé místo. Ve stoupání Nora po výborném výkonu předjel Švéd Hellner.

Kowalczyková ovládla Tour potřetí

Běžkyně na lyžích Justyna Kowalczyková vyhrála potřetí za sebou etapovou Tour de Ski. Polka o triumfu rozhodla v dnešním závěrečném stoupání do sjezdovky Alpe Cermis, v kterém suverénně ujela Norce Marit Björgenové. Třetí místo obsadila její krajanka Therese Johaugová.

Česká běžkyně Eva Nývltová se v závěrečné devítikilometrové etapě posunula z dvacátého na osmnácté místo a o jednu pozici vylepšila svůj loňský výsledek na Tour. Druhá česká reprezentantka Ivana Janečková skončila čtyřicátá.

Do posledního dílu Tour vybíhaly Kowalczyková s Björgenovou takřka společně. Na začátku stoupání do sjezdovky ale Kowalczyková nasadila k trháku a Björgenová nestačila reagovat. V strmé části získala Polka rozhodující půlminutový náskok a 500 metrů před cílem si dovolila na moment skoro zastavit.

"Jsem nadšená. Doufala jsem, že bych mohla vyhrát, věřila jsem si, ale teď už se těším na odpočinek," řekla Kowalczyková v televizi. "Zkusila jsem ujet a vyšlo to. Poslední metry byly přesto těžké, hodně jsem se trápila," řekla Polka.

Po náročných jedenácti dnech a devíti etapách projela Kowalczyková cílem volným tempem, unavená, ale s úsměvem na tváři. S Björgenovou se vítězná Polka v cíli objala, vzala si od pořadatelů mikrofon a poděkovala fanouškům za podporu.

Závody SP a závěr Tour de Ski v běhu na lyžích ve Val di Fiemme (Itálie):
Muži - 9 km volnou technikou:
1. Legkov (Rus.) 30:38,2, 2. Manificat (Fr.) -0,1, 3. Hellner (Švéd.) -1,7, 4. Clara -16,2, 5. Moriggl (oba It.) -30,7, 6. Heikkinen (Fin.) -34,1, 7. Röthe (Nor.) -52,6, 8. Bauer (ČR) -52,9, 9. Di Centa (It.) -57,7, 10. Dyrhaug (Nor.) -58,8, ...12. Jakš (ČR) -1:00,3.

Konečné pořadí Tour de Ski (pořadí v cíli): 1. Cologna (Švýc.) 4:33:17,2, 2. Hellner -1:02,3, 3. Northug (Nor.) -1:44,6, 4. Kershaw (Kan.) -2:09,4, 5. Legkov -2:59,1, 6. Bauer -3:22,3, 7. Manificat -3:43,7, 8. Vylegžanin (Rus.) -4:12,4, 9. Jakš -4:20,2, 10. Černousov (Rus.) -4:29,1.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 37 závodů): 1. Cologna 1274, 2. Northug 1181, 3. Hellner 803, 4. Legkov 672, 5. Manificat 622, 6. Kershaw 577, 7. Bauer 506, ...14. Jakš 307, 91. Magál (ČR) 22.

Ženy - 9 km volnou technikou: 1. Johaugová (Nor.) 34:17,7, 2. Kowalczyková (Pol.) -51,3, 3. Björgenová -1:08,0, 4. Kristoffersenová (obě Nor.) -1:10,8, 5. Ševčenková (Ukr.) -1:13,9, 6. Zellerová (Něm.) -1:19,6, 7. Lähteenmäkiová (Fin.) -1:25,5, 8. Stephenová (USA) -1:33,0, 9. Roponenová (Fin.) -1:50,9, 10. Jacobsenová (Nor.) -1:54,8, ...20. Nývltová -3:03,4, 41. Janečková (obě ČR) -4:17,1.

Konečné pořadí Tour de Ski (pořadí v cíli): 1. Kowalczyková 2:52:45,0, 2. Björgenová -28,2, 3. Johaugová -3:57,8, 4. Lähteenmäkiová -6:48,6, 5. Kristoffersenová -6:55,1, 6. Zellerová -7:09,7, 7. Kallaová (Švéd.) -8:01,2, 8. Jacobsenová -8:32,7, 9. Saarinenová (Fin.) -8:34,2, 10. Randallová (USA) -8:55,8, ...18. Nývltová -12:20,5, 40. Janečková -19:43,3.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 37 závodů): 1. Björgenová 1326, 2. Kowalczyková 1224, 3. Johaugová 984, 4. Randallová 803, 5. Kallaová 734, 6. Kristoffersenová 671, ...38. Nývltová 120.